Головуючий першої інстанції - Помогайбо В.О.
Головуючий апеляційної інстанції- Юрченко В.П.
Іменем України
12 січня 2010 року справа № 2-а-215/09/0519
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченко, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Юрченко В.П.
Суддів Геращенко І.В., Лях О.П.
при секретарі Барбаш Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
Апеляційну скаргу
Відповідача Управління праці та соціального захисту населення
Жовтневого району Маріупольської міської ради
На постанову Жовтневого району м.Маріуполя Донецької області
Від 06.04. 2009 року
по справі № 2-а-215/09/0519
за позовом ОСОБА_2
до Управління праці та соціального захисту населення
Жовтневого району Маріупольської міської ради
Про визнання протиправними дій та стягнення недоплати
допомоги по догляду за дитиною до досягнення
нею трирічного віку, -
Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про визнання протиправними відмови в перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з червня 2007 року по 2008 рік.
В обґрунтування позову вказано, що вона є мамою дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про Державну допомогу сім*ям з дітьми" в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, та одноразову допомогу при народжені дитини в розмірі 22.6 розмірів прожиткового мінімуму. Відповідачем призначено вказану допомогу в значно меншому розмірі, що не відповідає законодавчо встановленому рівню, а тому вважає такі дії неправомірними, просить стягнути на її користь недоплату.
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 6 квітня 2009 року позов задоволений частково. Суд першої інстанції визнав неправомірною відмову відповідача у виплаті допомоги в розмірі, встановленому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», та зобов*язав відповідача здійснити перерахунок та виплату допомоги за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року. В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, вказуючи, що проводити вказані виплати відповідно до Закону не має можливості, оскільки вказане не передбачено бюджетним фінансуванням.
В судове засідання сторони не з*явились з невідомих суду причин, про місце і час розгляду справи повідомлялись належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивачка є мамою дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини. Відповідачем їй призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Розмір призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-х років як різниця між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одного члена сім*ї за попередні 6 місяців, но не менше 130 грн.
Суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, що дії відповідача є неправомірними, оскільки розмір вказаної допомоги не відповідає законодавчо встановленому розміру державної допомоги, яка призначається по догляду за дитиною.
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною першою статті 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489 від 19.12.2006 року дію частини першої статті 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 09.07.2007 року відновлено дію статті частини 1 статті 15 Закону України в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, що передбачено законом, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01.04.2007 р. - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства незалежно від наявності коштів Державного бюджету України.
З таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст. 206, ст. 211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради на постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 6 квітня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-215/09/0519 - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області 6 квітня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-215/09/0519 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня проголошення.
Головуючий: В.П.Юрченко
Судді І.В.Геращенко
О.П.Лях