Головуючий суддя І інстанції - Матвєєва В.В.
Суддя-доповідач - Юрченко В.П.
Україна
Іменем України
12 січня 2010 року справа № 2-а-21037/09/1270
у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Юрченко В.П.
суддів: Геращенко І.В., Лях О.П.
при секретарі Барбаш Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу
відповідача Державної податкової інспекції в Жовтневому
районі у м.Луганську
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 28 вересня 2009 року
по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю
«Букмекерська контора «Форвард»
до Державної податкової інспекції в Жовтневому
районі у м.Луганську
про скасування рішення про застосування штрафних санкцій
ТОВ «Букмекерська контора «Форвард» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську про скасування рішення про застосування штрафних санкцій.
В обґрунтування позову (з уточненнями) зазначено, що ТОВ «Букмекерська контора «Форвард» здійснює підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу та зареєстровано у ДПІ Жовтневого району міста Луганська. 25.09.2008 року, під час перевірки відповідачем виявлено порушення: роздрукування фіскальних (касових чеків) не відповідало Положенню про форму та зміст розрахункових документів у зв'язку з відсутністю певних реквізитів, а саме: назви господарської одиниці та ідентифікаційного номера господарської одиниці.
За результатами перевірки спірними рішеннями застосовано фінансову санкцію, на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 20883 грн. 25коп.
Крім того, відповідачем був виявлений факт не роздрукування касових чеків за 08.05.2008р., 24.05.2008р., 20.09.2008р.. За вказане порушення була застосована санкція у вигляді двадцятикратного неоподаткованого мінімуму 17x20x3=1020 грн.
У залі, де проводилась перевірка встановлений касовий апарат 8АМ81ЛЧО ЕК 350ША0Н. Згідно реєстраційного посвідчення № 1234002799 від 02.04.2003 року вказаний РРО зареєстровано в ДПІ Жовтневого району міста Луганська ТОВ. Зазначений апарат опломбований та працює у фіскальному режимі роботи.
Позивач вважає рішення № 0004042340 від 15.12.2008 року незаконними, оскільки Законом № 265 не передбачено застосування до господарюючого суб'єкта штрафних санкцій в разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, а не роздрукування фіскальних чеків за три дні 08.05.2008р., 24.05.2008р., 20.09.2008р. сталося не з вини позивача, а з причини вимкнення електроенергії. Наступного дня чеки були роздруковані. Позивач вважає, що були відсутні підстави для нарахування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2009 р. задоволено позовні вимоги частково, визнано протиправним та недійсним податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій від 15 грудня 2008 року № 0004042340 частково на суму 21513.25 грн. В іншій частині позову - відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, на обґрунтування якої вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, позивач просить залишити судове рішення першої інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 25.09.2008 року відповідачем була здійснена перевірка ТОВ «Букмекерська контора «Форвард» щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) та складено акт перевірки на підставі якого прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі від 15 грудня 2008 року № 0004042340 за порушення п.1, п.2, п.9 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (а.с.6).
Згідно акту перевірки вбачається, що суть порушення полягає в тому, що щоденно не друкуються на РРО фіскальні звітні чеки, а саме: за 08.05.2008 року, який роздруковано 09.05.2008 р., за 24.05.2008 року чек роздрукований 25.05.2008 року, за 20.09.2008 року роздруковано 21.09.2008 року, що є порушенням п.п.1, 2, 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Крім того, при здійснені ставки на спортивну дію (футбол) на суму 10.00 грн. не роздрукований відповідний розрахунковий документ встановленої форми, а саме: фіскальний касовий чек на послуги не містить ідентифікаційного номеру. Також, не роздруковувались розрахункові документи відповідної форми, тобто, фіскальні чеки на послуги не містять назву господарської одиниці з фіскального чеку № 1560 по № 1605 включно, та відсутній код ЄДРПОУ у чеку № 1605. Податковий орган зазначає про порушення п.1 ст. Закону № 265, оскільки відповідно до п.п.3.2 розділу 3 та п.п.2.1 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року № 614, яким встановлено, що у відсутності хоча б одного із обов'язкових реквізитів, документ не є розрахунковим.
Рішення прийнято на підставі ст.ст. 15, 16, п.1 ст. 17, п.4 ст. 17 Закону № 265.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність прийнятого рішення з таких підстав.
Відповідно до п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та відповідно до п.2 ст. 3 цього Закону, - видавати особі, яка отримує або повертає товар, розрахунковий документ (фіскальні касові чеки) встановленої форми, а особі, яка отримала товар (покупцеві) повинен надаватися розрахунковий документ встановленої форми.
Статтею 2 Закону встановлено, що розрахунковий документ це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Згідно п.3.1 розділу 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001р. № 105/5296 фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).
Згідно п. 3.2 розділу 3 Положення касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити:
назву господарської одиниці;
адресу господарської одиниці;
для СПД, що зареєстровані, як платники ПДВ - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, перед номером друкуються великі літери «ПН»;
для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери «ІД»;
порядковий номер касового чека, дату( день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;
фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким дртстоться великі літери «ФН»;
напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та логотип виробника.
Згідно розділу 1 «Визначення термінів» зазначеного Положення - назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею); адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).
Згідно п. 2.1 розділу 2 Положення установлені в даному положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.
Як вбачається із касового чека № 1605 на суму 10 грн. в ньому зазначені наступні реквізити: «Алчевський філіал ООО «БК Форвард», Алчевськ, вул.Леніна, 43А», але у касовому чеку замість коду надруковано «Дякуємо вам!». (а.с.34).
З таких підстав, чек № 1605 не є розрахунковим документом, а тому податковим органом правомірно визначено, що до позивача необхідно застосувати штрафні санкції, які відповідно до п.1 ст. 17 Закону № 265 становлять п'ятикратний розмір розрахункової операції, тобто 10 грн. х 5 = 50 грн.
Щодо наявності обов'язкового реквізиту «назва господарської операції» в чеках з № 1560 по № 1605 включно, суд апеляційної інстанції зазначає, що жодного порушення судом першої та апеляційної інстанції не встановлено. У вказаних чеках містяться всі обов'язкові реквізити, в тому числі ті, на які вказує податковий орган: назва господарської одиниці та ідентифікаційний код.
З таких підстав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що поняття розрахунковий документ і контрольна стрічка не є тотожними згідно ст. 2 зазначеного закону, а відповідальність згідно ст.17 Закону передбачена за нероздрукування відповідного розрахункового документу .
В частині позовних вимог про скасування рішення про застосування штрафних санкцій за не роздрукування розрахункових чеків 08.05.2008р., 24.05.2008р., 20.09.2008 р. колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції правильно зроблено висновок, що позивач допустив порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій. В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача вказаний факт не оспорював, апеляційну скаргу не подавали.
Згідно ст. 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту, або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів), відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.
Представник позивача пояснив, що при відключення електроенергії чеки не роздруковувались та розрахункові операції не заносились до книги обліку розрахункових операцій.
Згідно п.4 ст. 17 зазначеного Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій застосовується фінансова санкція у вигляді 20-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, суд першої інстанції помилково прийшов до висновку, що порушення є тривалим, а тому штрафні санкції підлягають застосуванню лише як за одне порушення. Порушення 08.05.2008р., 24.05.2008р., 20.09.2008 р. є самостійним порушення, за кожне з яких підлягають застосуванню штрафні санкції. Податковим органом правомірно нараховані штрафні санкції в розмірі 1020 грн., із розрахунку: 17 грн. х 20 х 3 = 1020 грн.
З таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції помилково застосовано норми матеріального права, а тому постанова суду підлягає зміні, оскільки застосування податковим органом штрафних санкції в розмірі 1070 грн. (1020 грн. + 50 грн.) є правомірними та обґрунтованими, в іншій частині рішення податкового органу правильно визнано судом першої інстанції протиправним. За спірним рішенням сума штрафних санкцій складає 21903 грн. 25 коп. - 1070 грн. = 20833.25 грн.
Керуючись ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 201, ст.205, ст. 206, ст. 211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську по справі № 2-а-21037/09/1270 - задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2009 року у справі № 2-а-21037/09/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Букмекерська контора «Форвард» до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську по справі № 2-а-21037/09/1270 - змінити.
В абзаці другому резолютивної частини постанови суму «21513.25 грн.» замінити на суму « 20833.25 грн.».
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення відповідно до ч.3 ст.160 КАС України, - з дня складення в повному обсязі.
Вступна та резолютивна частина ухвали проголошені в судовому засіданні в присутності представників сторін 12.01.2010 р., повний текст постанови складено 13.01.2010 року.
Головуючий: В.П. Юрченко
Судді: О.П.Лях
І.В.Геращенко