11 січня 2010 року № 2а-6157/09/2370
09 год. 25 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гаращенка В.В.,
при секретарі - Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Тарасенко Н.М. - за довіреністю;
відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Чорнобаївському районі Черкаської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
Державна податкова інспекція у Чорнобаївському районі Черкаської області звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення 5460 грн., посилаючись на наявність у відповідача заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій.
Позивач стверджує, що за результатами перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, встановлені порушення з боку відповідача вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, внаслідок чого, на підставі рішення від 22.06.2009 року №0000572303 та на підставі рішення №0000782303 від 27 липня 2009 року застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 5800 грн. Вказані рішення пройшли процедуру адміністративного та судового оскарження, в результаті чого заборгованість відповідача по сплаті штрафних (фінансових) санкцій на день подання позову складає 5460 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити повністю.
Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не з'явився, представника не направив, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи.
Ухвалою суду від 11 січня 2010 року провадження у справі щодо стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5350 грн., застосованих на підставі рішення №0000572303 від 22.06.2009 року - зупинено.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ОСОБА_2 зареєстрований, як фізична особа - підприємець 25.10.1999 року Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області за НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідно до вимог ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що спеціальним Законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі - «Закон № 265/95-ВР»).
Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано ст.ст. 15, 16 Закону № 265/95-ВР.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 265/95-ВР визначено, що контроль за суб'єктами підприємницької діяльності щодо порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України, шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Відповідно до ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо, при продажу товарів наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР) ;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п. 2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР).
За результатами проведення повторної перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності та складеного на підставі неї акту № 887/23/23/23/НОМЕР_1 від 16.07.2009 року, встановлені порушення відповідачем пунктів 1, 2, ст. 3 Закону № 265/95-ВР, а саме не проведено через РРО розрахункову операцію на суму 22 грн. та не виданий відповідний розрахунковий документ (чек), внаслідок чого ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області прийнято рішення № 0000782303 від 27.07.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених ст. 17 Закону № 265/95-ВР на суму 110 грн.
Дане рішення отримано відповідачем 30 липня 2009 року.
Відповідальність за порушення вимог Закону № 265/95-ВР встановлена ст. 17 цього Закону, зокрема за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відповідно до ст. 25 Закону № 265/95-ВР суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Таким чином, заборгованість перед бюджетом щодо сплати штрафних (фінансових) санкцій, застосованих на підставі рішення № 0000782303 від 27.07.2009 року становить 110 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи зупинення провадження у справі щодо стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5350 грн., застосованих на підставі рішення №0000572303 від 22.06.2009 року, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 110 грн. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих на підставі рішення № 0000782303 від 27.07.2009 року підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов в частині стягнення 110 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Чорнобаївському районі Черкаської області, (19900, смт. Чорнобай, вул. Леніна, 152, код ЄДРПОУ 22809096) штрафні (фінансові) санкції в розмірі 110 (сто десять) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Гаращенко