Справа № 822/1398/18
Головуючий у 1-й інстанції: Салюк П.І.
Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.
04 червня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Білої Л.М. Граб Л.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Головного управління Державної фіскальної служби в Хмельницькій області на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року (ухвалена в м. Хмельницькому) у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Головного управління Державної фіскальної служби в Хмельницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про вилучення в дохід держави алкогольної продукції,
Заступник прокурора Хмельницької області звернувся до суду з цим позовом, і просив вилучити у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в дохід держави алкогольну продукцію без марок акцизного податку.
Відповідно до ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.04.2018 року позовну заяву повернуто позивачу на підставі п.3 ч.4 ст. 169 КАС України.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для продовження розгляду.
Частиною 4. ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст. 309 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановляння ухвали про відкриття апеляційного провадження, а апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції - протягом тридцяти днів з дня постановляння ухвали про відкриття апеляційного провадження.
За приписами ч. 1 ст. 311 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. За таких умов, згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу для продовження розгляду, виходячи з наступного.
Повертаючи позовну заяву, суд першої інстанції виходив з того, що адміністративний позов підписано особою, яка не має права її підписувати, оскільки були відсутні документи, які надавали б такі повноваження заступнику прокурора Хмельницької області.
Однак, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Питання представництва прокурором інтересів держави у суді (функція, підстави, повноваження, порядок тощо) регулюються Конституцією України, КАС України, Законом України «Про прокуратуру», наказом Генерального прокурора України №6гн від 28.05.2015 року.
В силу ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
За змістом ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежно здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 1 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Вимогами п. 6.1 наказу Генерального прокурора України №6гн від 28.05.2015 року «Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді та їх захисту при виконанні судових рішень» (який відповідно до ст.17 Закону України «Про прокуратуру» є обов'язковим до виконання всіма прокурорами) встановлено, що позови (заяви, подання) надсилати до суду за підписом керівників прокуратур усіх рівнів, зокрема, прокурорів обласного рівня. їх перших заступників та заступників.
За правилами ч.ч. 3 та 4 ст. 55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (само представництво юридичної особи), або через представника. Держава, територіальна громада бере участь у справі через відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник або представник.
У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання (ч. 8 ст. 59 КАС України).
Суд першої інстанції при прийняті оскаржуваного рішення помилково вважав прокуратуру Хмельницької області стороною у справі, а тому і перевіряв повноваження особи, яка підписала позов, представляти юридичну особу. Однак, зі змісту позовної заяви вбачається, що у даному випадку має місце здійснення прокурором представництва інтересів держави у суді.
Відтак, судом безпідставно ототожнено правовий статус особи, яка представляє конкретну юридичну особу у господарських правовідносинах на підставі відповідних статутів, положень тощо, та прокурора, який здійснює представництво інтересів держави відповідно до ст. 131-1 Конституції України.
Як наслідок судом помилково не застосовано положення ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», який є спеціальним законом у даному випадку, та надає заступнику прокурора області право подання позовної заяви, у т. ч. в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що ухвалу суду першої інстанції, як таку, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, необхідно скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 320, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Головного управління Державної фіскальної служби в Хмельницькій області задовольнити.
Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Головного управління Державної фіскальної служби в Хмельницькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про вилучення в дохід держави алкогольної продукції скасувати.
Справу направити до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Гонтарук В. М.
Судді Біла Л.М. Граб Л.С.