Постанова від 31.05.2018 по справі 818/1984/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1984/17

Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Чалого І.С.

суддів: Бондара В.О. , Зеленського В.В.

за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 (суддя С.М. Гелета, м. Суми, повний текст складено 22.01.18) по справі № 818/1984/17 за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання дій протиправними,зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (надалі - ПАТ "СМНВО") звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (надалі - відповідач, Сумське об'єднане УПФУ), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати протиправними дії відповідача щодо включення до розрахунку від 13.11.2017 № 423 суми сплати на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до пункту "а" ст. 13 за листопад 2017 року суми підвищення пенсії у розмірі 485008,11 грн., суми фактичних витрат по доставці пенсій у розмірі 14100,52 грн. та зобов'язати його виключити вказані суми з розрахунку; визнати протиправними дії відповідача щодо включення до розрахунку від 13.11.2017 № 423 суми сплати на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до пунктів "б"-"з" ст. 13 за листопад 2017 року суми підвищення пенсії у розмірі 251581,66 грн., суми фактичних витрат по доставці пенсій у розмірі 39418,40 грн. та зобов'язати його виключити вказані суми з розрахунку.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 у задоволенні адміністративного позову ПАТ "СМНВО" відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В обгрунтування доводів апеляційної скарги вказав, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про правомірність дій УПФУ щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списками № 1 та № 2 за листопад 2017 року суми підвищення пенсії за жовтень та листопад 2017 року у загальному розмірі 736589,77 грн., яке нараховане відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Судом першої інстанції не враховано, що підвищення пільгових пенсій проведене згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та не включається до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню підприємствами Пенсійному фонду України. Стверджує, що матеріали справи не містять доказів щодо правової природи підвищення пенсії, що нарахована відповідачем відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій"; розмежування пенсій (доплати, надбавки, підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України); джерел фінансування донарахованих виплат.

Скориставшись правом відзиву на апеляційну скаргу, відповідач вказав, що на виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" у жовтні 2017 року було перераховано пенсії з 01.01.2017 із застосуванням середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки. У зв'язку із цим, після перерахунку, місячна сума витрат за жовтень була збільшена та включена до розрахунків за листопад 2017.

У судове засідання суду апеляційної інстанції учасники справи не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) , не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ПАТ "СМНВО" є юридичною особою, що підтверджується копією витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 13-18), перебуває на обліку в Сумському об'єднаному УПФУ.

18.10.2017 позивачем отримано розрахунки суми сплати фактичних витрат на витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2017 рік (а.с. 9, 10) на суму 897457,58 грн. (список № 1) та 1381304,85 грн. (список № 2).

14.11.2017 позивачем отримано аналогічні розрахунки, однак суми, включені до них були збільшені до 1358660,35 грн. по списку № 1 та до 1622089,24 грн. по списку № 2 (а.с. 11, 12) з урахуванням показників пенсійного забезпечення за жовтень 2017 року.

Вказані суми підвищення пенсій були перераховані на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (надалі - Закон № 2148-VIII), однак на думку позивача їх включення до розрахунків є протиправним, оскільки підвищення пільгових пенсій, здійснене згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та не включається до розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню підприємствами Пенсійному фонду України.

У зв'язку з незгодою з такими діями відповідача, ПАТ "СМНВО" звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем за кошти Пенсійного фонду України були здійснені виплати залишку невиплаченої частини основної суми пенсії, призначеної особам відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому правомірно включено ці суми до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню підприємствами Пенсійному фонду України.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Пунктом 1 ст. 2 вказаного Закону передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначає Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Інструкція № 21-1).

Згідно з п. 6.1 Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:

100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (п. 6.4 Інструкції № 21-1).

Відповідно до п. 6.7 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Спірним у вказаній справі є правомірність дій органу Пенсійного фонду щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списками № 1 та № 2 за листопад 2017 року, що має бути відшкодовано підприємством, підвищення пенсії за жовтень та листопад 2017 року, яке нараховане відповідно до Закону № 2148-VIII.

Відповідно до абз. 2 п. 6.7 Інструкції № 21-1 у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

При цьому відповідно до п. 6.6 Інструкції № 21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Таким чином, предметом дослідження у вказаній справі підлягає правова природа підвищення пенсії за жовтень та листопад 2017 року, яке нараховане відповідно до Закону № 2148-VIII та джерела виплати цих коштів.

Якщо таке підвищення пенсії є надбавкою, доплатою до основного розміру та виплачено за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, то спірні виплати не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та, відповідно, не підлягають відшкодуванню позивачем. В іншому випадку, якщо буде встановлено, що такі виплати є наслідком зміни основного розміру пенсії та здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, то за підприємством залишається обов'язок відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в збільшеному розмірі.

Колегія суддів зазначає, що Законом № 2148-VIII Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено п. 4-3, відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Таким чином, з 1 жовтня 2017 року перераховані та осучаснені всі раніше призначені пенсії за єдиними правилами обрахунку. Перерахунок відбувся за матеріалами пенсійних справ, незалежно від того, у якому році була призначена пенсія, зокрема, із використанням таких показників: єдиний показник середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016 роки) у розмірі 3764,4 грн; показник прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, що встановлений на 1 грудня 2017 року на рівні 1452 грн.

Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з прийняттям Закону № 2148-VIII відбулася зміна (збільшення) основного розміру пенсії, в тому числі для осіб, які отримують пенсію за віком на пільгових умовах та включені до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника. У солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду.

Отже, пенсії за віком, які призначені на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на умовах цього Закону, є соціальними послугами (пенсія за віком) та виплачуються за рахунок коштів Пенсійного фонду.

В свою чергу, виплата суми підвищення основного розміру таких пенсії також здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суми донарахованих в листопаді 2017 року суми підвищення пенсії за жовтень та листопад 2017 року не є доплатами, надбавками, підвищеннями, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, а тому такі виплати правомірно включені Сумським об'єднаним управлінням ПФУ до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до п. "а", "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" для відшкодування сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій по спискам № 1 та № 2 за листопад 2017.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 по справі № 818/1984/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

.

Головуючий суддя І.С. Чалий

Судді В.О. Бондар В.В. Зеленський

Повний текст постанови складено 04.06.2018.