Ухвала від 30.05.2018 по справі 522/18969/17

Справа № 522/18969/17

Провадження № 2а/522/780/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2018 року Приморський районний суд м. Одесиу складі:

Головуючого - судді Чернявської Л.М.

При секретарі судового засідання - Ткаченко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В суд 10 жовтня 2017 року з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 , уточнивши вимоги 11.04.2018 року, просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2012 року, виходячи з розміру грошового забезпечення, який не відповідає розміру грошового забезпечення, зазначеному в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 № 6578 від 21.05.2012 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2012 року перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом 21 травня 2012 року довідкою за вих.. № 6578, а саме: посадового окладу (1250,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (552,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (966,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (125,00 грн.), премії (1125,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилась внаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

При цьому позивач посилається на те, що ним у серпні 2017 року було отримано листа Одеського обласного військового комісаріату від 03.08.2017 року № 5327, з якого позивач дізнався, що ООВК 21.05.2012 року було надано ГУПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення на ім?я позивача, із змісту якої стало відомо, що відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року, грошове забезпечення за нормами, чинними на 01 квітня 2012 року, за посадою викладача ВВУ, яку позивач обіймав на день звільнення зі служби, становить 4148,00 грн., в тому числі: посадового окладу (1250,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років 40% (552,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% (966,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% (125,00 грн.), премії 90% (1125,00 грн.).

Виходячи з цього, позивач у вересні 2017 року звернувся до ГУ ПФУ в Одеській із заявою, в якій просив з 01 квітня 2012 року здійснити йому перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом 21 травня 2012 року довідкою за вих.. № 6578, а саме:посадового окладу(1250,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (552,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (966,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (125,00 грн.), премії (1125,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилась внаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

Однак, ГУПФУ в Одеській області, листом № 1097/С-11 від 25.09.2017 року відмовило позивачеві у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що йому було нараховано пенсію в порядку, встановленому законом, на підставі відповідної довідки ООВК за яким сума грошового забезпечення становила 2918,00 грн., після чого, відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року, головним управлінням позивачеві було нараховано підвищення до пенсії з 01.07.2012 року в сумі 227,90 грн. (11%), з 01.09.2012 року в сумі 476,51 грн. (23%), з 01.01.2013 року в сумі - 725,12 грн. (35%).

При цьому, згідно вказаної постанови до пенсії нараховувалося підвищення, а не здійснювався перерахунок у зв?язку зі зміною розміру грошового забезпечення. З 01.04.2012 року рішення про зміну розміру грошового забезпечення осіб, які проходили військову службу, урядом не приймалося, а перерахунок пенсії з цієї дати не здійснювався.

Позивач не погодившись з даною відмовою, звернувся до суду, посилаючись на те, що пенсія йому має бути перерахована з 01.04.2012 року з урахуванням підвищення розміру грошового забезпечення в сумі 4148,00 грн., через зміну розміру премії з 10% на 90%.

В своїх поясненнях до уточнень адміністративного позову, позивач наполягає на тому, що ним не пропущено строк звернення до адміністративного суду та просить врахувати правові висновки Верховного Суду по зразковій справі №820/6514/17 від 15 лютого 2018 року.

Відповідачем надані заперечення на позов, в яких ГУПФУ в Одеській області вказує на пропуск позивачем строку звернення до суду з вимогами за період з 01.04.2012 року по 01.09.2017 року, а також посилається на необґрунтованість вимог в іншій частині з тих же обставин, які були підставою для відмови позивачеві у перерахунку пенсії.

Також, в додаткових поясненнях представник відповідача просить врахувати правову позицію Верховного Суду по справі № 173/1242/17 від 06.03.2018 року.

Провадження по справі відкрито 11 жовтня 2017 року .

Відповідно до Закону України від 03 жовтня 2017 року N 2147-VIII Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, який набрав чинності з 15.12.2017 року.

Згідно п. 10 ч.1 Перехідних Положень (розділ VІІ) справи, провадження яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу адміністративного судочинства України (Законом України від 3 жовтня 2017 року N 2147-VIII), розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Представник позивача у судове засідання не з'явився,надав заяву, якою позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити, закінчити розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заяву, якою просив відмовити у задоволенні позову та закінчити розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Відповідно до вимоги частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з нарахування та виплати пенсії з 01 квітня 2012 року, виходячи з розміру грошового забезпечення, який не відповідає розміру грошового забезпечення, зазначеному в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 № 6578 від 21.05.2012 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 квітня 2012 року перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом 21 травня 2012 року довідкою за вих. № 6578, зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилась внаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

При цьому позивач посилається на те, що станом на 01 січня 2008 року йому нарахована пенсія за вислугу років, виходячи з грошового забезпечення у розмірі 2918,00 грн. в порядку ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-ХІІ), яке з 01.04.2012 року складає 4148,00 грн., відповідно до довідки ООВК № 6578 від 21.05.2012 року, у зв?язку зі зміною розміру премії з 10% до 90%.

Виходячи з цього, позивач у вересні 2017 року звернувся до ГУ ПФУ в Одеській із заявою, в якій просив з 01 квітня 2012 року здійснити йому перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом 21 травня 2012 року довідкою за вих.. № 6578, а саме: посадового окладу (1250,00 грн.), окладу за військове звання (130,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (552,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (966,00 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (125,00 грн.), премії (1125,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилась внаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

Однак, ГУПФУ в Одеській області, листом № 1097/С-11 від 25.09.2017 року відмовило позивачеві у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що йому було нараховано пенсію в порядку, встановленому законом, на підставі відповідної довідки ООВК за яким сума грошового забезпечення становила 2918,00 грн., після чого, відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року, головним управлінням позивачеві було нараховано підвищення до пенсії з01.07.2012 року в сумі 227,90 грн. (11%), з 01.09.2012 року в сумі 476,51 грн. (23%), з 01.01.2013 року в сумі - 725,12 грн. (35%).

З огляду на це, суд не вважає пропущеним строк звернення до адміністративного суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми Закону постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45) пунктом 1 Порядку № 45 закріплено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пункти 2, 3 Порядку № 45 регламентують, що на підставі вищевказаного рішення Кабінету Міністрів України Міноборони. МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного Фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться головними управлінням Пенсійного фонду України лише на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надається уповноваженим структурним підрозділом (Одеським обласним військовим комісаріатом), в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Також судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України 07.11.2007 прийнято постанову “Про упорядку­вання структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальни­цького складу” № 1294 (далі - Постанова № 1294), яка набрала чинності 01.01.2008. Органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок усіх пенсій призначених відповідно до Закону, з урахуванням підвищення окладів військовослужбовцям встановлених Постановою № 1294. Після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України, рішень щодо підвищення розмірів посадових окладів військовослужбовців чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпе­чення для відповідних категорій військовослужбовців, які б призвели до перерахунку пенсій при­значених відповідно до Закону, не приймалось.

Разом з тим, Кабінетом Міністрів України 23.04.3012 прийнято постанову № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечен­ня осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 355), якою передбачено поетапне підвищення раніше призначених військових пенсій: з 01.07.2012 року під­вищено до 11 відсотків основного розміру пенсій, з 01.09.2012 до 23 відсотків основного розміру пенсій та з 01.01.2013 до 35 відсотків основного розміру пенсій.

При цьому розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону не могли перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого по­становою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальни­цького складу станом на 01 квітня 2012 року.

Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб», що викладена у листі № 1097/С-11 від 25.09.2017 року.

При цьому пенсійним органом відмовлено у здійсненні спірного перерахунку пенсії, так як постановою КМУ №355 від 23.04.2012 року не вносилося змін до розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

В даному випадку, суд зазначає, що у тексті постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій, при цьому нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.

В свою чергу, Кабінетом міністрів України не приймалося рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв?язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачеві пенсійного забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України № 21-641а14 від 17 березня 2015 року, № 21-145а15 від 21 квітня 2015 року, а також в постанові Верховного суду від 06.03.2018 року по справі № 173/1242/17.

Щодо правової позиції, яка викладена в зразковій справі Верховного Суду №820/6514/17 від 15 лютого 2018 року, то суд не приймає їх до ували, виходячи з того, що висновки по даній справі, відповідно до п.56 постанови Верховного Суду, підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

Таким чином, суд вважає твердження позивача про необхідність перерахунку йому пенсії з врахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеному в довідці Одеського обласного військового комісаріату № 6578 від 21.05.2012 року, безпідставними, а тому відмовляє у задоволенні позову ОСОБА_1 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 242-245 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у письмовій формі через Приморський районний суд м. Одеси (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 04 червня 2018 року.

Суддя Чернявська Л.М.