04 червня 2018 р.м. ХерсонСправа № 664/843/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитрієвої О.О.,
при секретарі: Пономаренко М.М.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_4 про скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.,
встановив:
30 березня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - позивач, ГУ ПФУ в Херсонській області) звернулося до Цюрупинського районного суду Херсонської області з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (надалі - відповідач, Відділ примусового виконання рішень), у якому просить скасувати постанову головного державного виконавця Семенчева А.І. від 22.03.2018 року по виконавчому провадженню №55954586 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу в розмірі 5 100,00 грн..
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.05.2018 року справу №664/843/18 передано на розгляд судді Дубровної В.А..
Ухвалою суду від 25.05.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Після відкриття провадження у справі протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.05.2018 року справу №664/843/18 передано на розгляд судді Дмитрієвої О.О..
Ухвалою суду від 30 травня 2018 року справа №664/843/18 прийнята суддею Дмитрієвою О.О. до свого провадження та призначена до розгляду на 01 червня 2018 року у зв'язку із визначеними ст.. 287 КАС України особливостями провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця та скороченими строками розгляду зазначеної категорії справ.
З огляду на матеріали справи позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, який мотивує наступним.
23 березня 2018 року ГУ ПФУ в Херсонській області отримано постанову головного державного виконавця Семенчева А.І. від 22.03.2018 року про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. за невиконання вимог виконавчого листа №664/1852/17, виданого 06.03.2018 року Цюрупинським районним судом Херсонської області про зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії з 01.01.2016 року у процентному розмірі, що визначений до перерахунку пенсії 95% на підставі даних довідки УМВС України в Херсонській області про грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4 від 31.05.2017 №3696/19/01-2017.
Із винесенням постанови про накладення штрафу позивач не згоден, оскільки управлінням Фонду постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області виконано у повному обсязі в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження. Окрім того, листом від 21.03.2018р. №3235/03-16 до відділу примусового виконання рішень було надано інформацію про фактичне виконання рішення суду. Таким чином, вважає, що виконавче провадження №55954586 підлягає закриттю, а постанова про накладення штрафу є такою, що винесена із порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання прибув, заперечував у задоволенні позовних вимог. Пояснив, згідно листа ГУ ПФУ в Херсонській області за вх.. №2787 на виконання вимог виконавчого листа №664/1852/17 виданого Цюрупинським районним судом Херсонської області загальний розмір пенсії після перерахунку складає 31 710,06 грн.. Різницю пенсії виплачено у розмірі 2769,69 грн. згідно відомості від 07.03.2018р. Таким чином рішення суду ГУ ПФУ в Херсонської області виконано частково та з порушенням строків, встановлених Законом України «Про виконавче провадження».
За заявою стягувача виконавчий документ повернуто без подальшого виконання на підставі п.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».
В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що позивач не позбавлений права повторно звернутися до виконавчої служби із виконавчим документом протягом встановлених строків.
Представник третьої особи в судове засідання прибув, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступні обставини.
Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11.09.2017 року в адміністративній справі №664/1852/17 за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії позовні вимоги задоволено частково.
Визнано бездіяльність ГУПФ України в Херсонській області по перерахунку та сплаті ОСОБА_4 раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 №3696/19/01-2017 протиправною.
Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області провести ОСОБА_4 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 №3696/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016.
Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області сплачувати ОСОБА_4 щомісячно пенсію у розмірі 95% від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 31.05.2017 №3696/19/01-2017.
В задоволені решти вимог відмовлено.
Допущено постанову до негайного виконання в межах стягнення за один місяць.
За результатами апеляційного оскарження постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 вересня 2017 задоволено частково.
Постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 вересня 2017 року змінено та викладено абзац третій та четвертий її резолютивної частини в наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії з 01.01.2016 року у процентному розміру, що визначений до перерахунку пенсії - 95%, на підставі даних довідки УМВС України в Херсонській області про грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4 від 31.05.2017 року №3696/19/01-2017».
В іншій частині постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 11 вересня 2017 року - залишити без змін.
Постанова суду набрала законної сили та 06.03.2018 року на її підставі Цюрупинським районним судом Херсонської області видано виконавчий лист № 664/1852/17.
Позивач зазначив, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 01.01.2016 у процентному розмірі, що визначений до перерахунку пенсії - 95%, на підставі даних довідки УМВС України в Херсонській області про грошове забезпечення для обчислення пенсії від 31.05.2017 №3696/19/01-2017, різницю пенсії по перерахунку загальною сумою 2769,69 грн. нараховано та виплачено відомістю від 07.03.2017 року.
Проте, 12.03.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_5 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №55954586 за виконавчим листом виданим Цюрупинським районним судом Херсонської області 06.03.2018 року №664/1852/17. Пунктом 2 вказаної постанови постановлено, зокрема боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Постанова ВП №55954586 від 12.03.2018 року отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області 12.03.2018 року
Позивач, отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №55954586 від 12.03.2018 року, листом про надання інформації від 21.03.2018 року Управлінням повідомлено відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Херсонській області щодо проведеного перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_4 з 01.01.2016 року у процентному розмірі, що визначений до перерахунку пенсії - 95%, на підставі даних довідки УМВС України в Херсонській області про грошове забезпечення для обчислення пенсії від 31.05.2017 року №3696/19/01-2017. Різницю в пенсії по перерахунку загальною сумою 2769.69 грн. нараховано та виплачено відомістю від 07.03.2018 року. Загальний розмір пенсії після перерахунку складає 31710, 06 грн., розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії станом на 01.04.2018 складає 13730 грн..
22 березня 2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_5 винесена постанова ВП №55954586, якою у зв'язку із невиконанням боржником рішення суду накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.. Зобов'язано боржника виконати рішення протягом 3 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Таким чином, позивач вважає, що ним фактично виконано в повному обсязі у добровільному порядку рішення суду ще до відкриття виконавчого провадження, а постанова державного виконавця про накладення на Управління штрафу за невиконання рішення суду винесена із порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.
З матеріалів справи вбачається, що постанова про відкриття виконавчого провадження № 55954586 прийнята 12.03.2018, та відповідно до ч. 2 зазначеної постанови боржнику надано строк для її виконання - 10 робочих днів.
Згідно пояснень представника позивача та матеріалів справи вбачається, що рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області № 664/1852/17 виконано частково, управлінням Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4, різницю пенсії виплачено у розмірі 2769,69 грн. згідно відомості від 07.03.2018 року.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VІІІ від 02.06.2016 року.
Згідно ч.1 ст.18 Закону №1404 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п.1 ч.2 ст.18 Закону №1404).
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (ч.4 ст.18 Закону №1404).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 1 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону:
1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення;
2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді;
3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом;
4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом;
5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно з ч.1 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника юридичну особу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Оскільки судом встановлено факт неповного виконання Управлінням вимог виконавчого листа № 664/1852/17, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість накладення державним виконавцем штрафу за невиконання виконавчого документу згідно постанови про накладення штрафу від 22.03.2018 № 55954586, а тому остання не підлягає скасуванню.
Таким чином, рішення суду боржником не виконане добровільно та у межах встановленого державним виконавцем у постанові про відкриття виконавчого провадження десятиденного строку, а лише проведено перерахунок та частково виплачено належну ОСОБА_4 пенсію, тому остання не підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На час розгляду справи вимоги виконавчого документа № 664/1852/17 від 06.03.2018 року в повному обсязі не виконано.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Позивач належними доказами не підтвердив правомірність своїх вимог, не довів неправомірність дій державного виконавця.
Натомість, наявні в матеріалах справи докази дають суду підстави для висновку про правомірність дій відповідача.
Згідно положень ст.. 139 КАС України, судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 9, 139, 241, ст.243-246, ст.287 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дмитрієва О.О.
кат. 11.5