Рішення від 22.05.2018 по справі 638/13147/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 травня 2018 р. № 638/13147/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів

головуючий суддя Зоркіної Ю.В., суддів Сліденко А.В., Шевченко А.В.,

при секретарі судового засідання Пройдак С.М.

у присутності

позивача ОСОБА_1

представника позивач ОСОБА_2

представника відповідача - КМ України - Смородської М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( 61051, АДРЕСА_1) до Кабінету Міністрів України, (01008, м.Київ, вул.Грушевського,12/2,) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, Держпром,3 під.), Державної казначейської служби України ( 6101, м.Київ, вул.Бастіонна,6) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та відшкодування шкоди,

встановив

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд вирішити публічно-правовий спір між Кабінетом Міністрів України та ОСОБА_1: визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині виконання вимог Закону від 15 липня 2015 року за №614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення"; зобов'язати Кабінет Міністрів України виконати вимоги Закону України від 15.07.2015 року № 614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", а саме прийняти постанову про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надалі без обмеження строком; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії ОСОБА_1 з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; зобов'язати Кабінет Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати моральну (немайнову) шкоду ОСОБА_1 та виплатити її в розмірі 200.000 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що відповідає недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протягом восьми років, так і наразі, позивачу, як військовому пенсіонеру при зміні грошового забезпечення у військовослужбовців перерахунок пенсії не здійснювався і не здійснюється у зв'язку з відсутністю прийнятого рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-12, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Бездіяльністю відповідачів йому спричинена моральна шкода, яка виразилася у моральних стражданнях, неотриманні належного медичного обслуговування тощо та оцінюється у розмірі 200 тис. грн.., що дорівнює недоотриманому розміру пенсії.

Ухвалою від 11.04.2018 року адміністративний позов прийнятий до провадження та призначений до розгляду в порядку загального позовного провадження. 03.05.2018 року у справі закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Представник відповідача - Кабінету Міністрів України, в відзиві на адміністративний позов, зазначив, що заперечує проти задоволення адміністративного позову посилаючись на те, що вимоги позивача необґрунтовані та не відповідають дійсним обставинам справи та випливають лише з вільного тлумачення норм права, а відповідач в даному випадку діяв відповідно до наданих повноважень і в межах компетенції та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Представник відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відзиві на адміністративний позов зазначив, що звертаючись до суду з позовними вимогами, адресованими до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, позивач не зазначив чим саме відповідач порушив його права чи інтереси та його вимоги ґрунтуються на припущенні щодо можливого порушення його прав у майбутньому, а тому звернення до суду стосовно даного питання є передчасним.

Представник відповідача - Державної казначейської служби України, в своєму відзиві зазначив, що нанесення моральної шкоди позивачем не доведено.

Суд, заслухавши представників сторін, вивчивши доводи позову та відзиву на позов, дослідивши зібрані по справі докази встановив наступні обставини.

Позивач з 06.08.2009 року звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України з посади начальника інформаційно-аналітичного відділення Інформаційного центру "Харків" Управління інформації Адміністрації Державної прикордонної служби України та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААІ № 674822 (а.с.33)

15.06.2017 року позивач звернувся із заявою до Кабінету Міністрів України, в якій просив надати відповідь про причини невиконання Кабінетом Міністрів України вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення " від 15 липня 2015 року за 614-VIII, негайно виконати вимоги Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно - правових актів, що суперечать вимогами цього Закону (а.с.17-20).

За результатами розгляду звернення Міністерством соціальної політики України надано відповідь № 4394/0/52-17/216 від 15.07.2017 року (а.с.31-32), якою позивачу повідомлено про те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2015 року № 614-VIII внесено зміни до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, які не передбачають змін розміру грошового забезпечення, а визначають строк, з якого особа має право на перерахунок пенсії, не проведений з вини органів Пенсійного Фонду України та /або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

Також, позивач звертався із заявами з питань перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду України.

Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відповіді № 627/С-14 від 10.04.2017 року, від 12.06.2017 року №1087/С-14 (а.с.21-24), в яких позивачу повідомлено про те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення " від 15.07.2015 року № 614-VIII може бути застосований в разі не проведення перерахунку пенсій на підставі рішень Кабінету Міністрів України, прийнятих після 01.01.2016 року. Після 01.01.2008 року рішень Кабінету Міністрів України стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців та повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, до органів Пенсійного фонду України не надходило, отже для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України немає законних підстав.

Перевіряючи оскаржувані рішення, дії (бездіяльність) відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу першого преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі- Закон) закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 51 вказаного Закону до прийняття Закону України від 15.06.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» було встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Законом України від 15.06.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» статтю 51 доповнено частиною 3 наступного змісту: «перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органі Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком».

З аналізу наведених норм вбачається, що мова йде саме про строки перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або з введенням нових додаткових щомісячних виплат, а не про автоматичний перерахунок пенсії на підставі прийняття частини 3 статті 51 вказаного Закону.

Відповідно перерахунок пенсій, який пов'язаний зі зміною грошового забезпечення на підставі постанов Кабінету Міністрів України після 01.01.2016 (після набрання чинності Закону України від 15.06.2015 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення), у разі його не проведення з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахування пенсії, буде проводитись з дати виникнення права на перерахунок, без обмеження строку у дванадцять місяців.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.06.2015року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» встановлено, що Кабінет Міністрів України до 1 січня 2016 року зобов'язаний привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

На виконання вказаної норми внесено зміни до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та вказаний пункт викладено в наступній редакції «Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 847 від 28.10.2015 року)»

Отже, колегія суддів зазначає, що в зазначених нормативних актах на Кабінет Міністрів України не покладено обов'язку негайно та в безумовному порядку змінити хоча б один із видів грошового забезпечення або ввести новий щомісячний додатковий вид забезпечення. Вказані норми стосуються лише строків перерахунку пенсії, яка виникає при зміні грошового забезпечення, розміри якого вказаним Законом не встановлюються.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України в частині не виконання вимог Закону від 15 липня 2015 року за №614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" та зобов'язання Кабінету Міністрів України на виконання вимог Закону України від 15.07.2015 року № 614- VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" прийняти постанову про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надалі без обмеження строком.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", іншого чинного законодавства, колегія суддів зазначає наступне.

Судовим розглядом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 16.08.2008 року позивачу призначена та виплачуться пенсія на підставі документів, наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Згідно частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядкрм проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, встановлено, що проведення перерахунку раніше призначених пенсій здійснюється у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Отже, обов'язок проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.63 Закону "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" виникає на підставі подання відповідними органами належних за формою документів, передбачених Порядком №3-1 від 30.01.2007 року.

Доказів подання вказаних документів до ГУ ПФ у Харківській області матеріали справи не містять, а отже звернення позивача у формі листа довільної форми щодо перерахунку пенсії, не створює правового наслідку у вигляді обов'язку відповідача прийняти письмове рішення відповідної форми (рішення, протокол) стосовно такого перерахунку.

Суд також зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012р. "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проведено поетапне підвищення пенсій всім військовослужбовцям, в тому числі позивачеві на підставі довідки від 07.06.2012 р. №5546, наданої Державною прикордонною службою України.

Враховуючи викладене колегія суддів дійшла висновку, що в цій частині вимог позов задоволенню не підлягає.

Оскільки під час розгляду справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для задоволення вимоги позивача про зобов'язання Кабінету Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати і виплатити моральну (немайнову) шкоду (окремо по кожній) та виплатити її в розмірі 200.000 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що відповідає недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період, відсутні.

Відповідно до ст. ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку визначеному ст. 139 КАС України

Керуючись статтями 14, 243-246, 263, 293, 295-296 КАС України, суд,-

вирішив:

Адміністративний позов залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У повному обсязі рішення виготовлено 01.06.2018 року

Головуючий Суддя Зоркіна Ю.В.

Судді Сліденко А.В.

Шевченко А.В.