10.3
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення ії недоліків та відкриття провадження у справі
04 червня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1322/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О, перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 93652, Луганська область, Станично-Луганський район, село Пшеничне, садове товариство «Восход») до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (місце знаходження: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, селище міського типу Станиця Луганська, вулиця Центральна, будинок 52) про визнати протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
14 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення відповідача про призупинення (відмову) у поновленні виплати адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період квітень 2017 року - жовтень 2017 року;
- зобов'язати відповідача виплатити заборгованість із невиплаченої адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період квітень 2017 року - жовтень 2017 року;
- стягнути з відповідача на користь позивачів моральну шкоду в розмірі 100000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог, зазначено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою. Позивач отримував адресну допомогу. Проте за останнім зверненням 27.10.2016 до відповідача про продовження виплат адресної допомоги, на що отримав роз'яснення від 24.02.2017 в якому зазначається, що згідно з актом обстеження житлових умов та листа Міністерства соціальної політики України від 09.04.2015 № 5276/0/14-15/081 сім'я, яка перемістилась у межах області, має у своєму володінні будинок на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, права на призначення грошової допомоги не має.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання роз'яснення щодо стану розгляду питання відновлення виплат йому та його дружині адресної допомоги, на що отримав відповідь від 24.02.2017 в якій зазначено, що згідно з витягом з протоколу від 16.11.2016 № 20 на підставі пункту 12 «Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджена постановою КМУ від 08.06.2018» позивачу призупинено призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Позивачем зазначено, що призупинення призначення адресної допомоги здійснено на підставі перевірки 10.11.2016 фактичного місця проживання позивача, комісією встановлено, що позивач та його дружина проживають в будинку позивача, який дійсно належить йому на праві власності.
Однак, відповідно до пункту 16 Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, затвердженому розпорядженням КМУ від 02.12.2015 № 1275-р будинок, в якому проживає позивач знаходиться на території проведення антитерористичної операції.
Тому вважаючи рішення відповідача неправомірним, позивач звернувся з позовом до Біловодського районного суду Луганської області.
Постановою Біловодського районного суду Луганської області від 30.08.2017 у справі № 408/2039/17-а визнано неправомірними дії Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області з приводу відмови у призначенні ОСОБА_1, ОСОБА_2 адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі на покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, та зобов'язано відновити виплати. Однак, відповідачем відмовлено (прийнято рішення про відмову) та не призначено адресну допомогу як внутрішньо переміщеній особі на покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово комунальних послуг - з квітня 2017 року по листопад 2017 року.
Щодо моральної шкоди зазначив, що своєю діяльністю по відмові в призначенні адресної допомоги відповідач завдав моральну шкоду, яка полягає в такому: бездіяльність посадових осіб, відповідальних за призначення адресної допомоги, та неповагу до долі осіб, які є інвалідами та які потрапили у скрутне матеріальне становище, неповагу до особи, яка здійснила значний вклад у життя держави - брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є інвалідом війни; необхідність змінювати звичайний засіб життя; постійне хвилювання, що виникають перешкоди у отриманні соціальної допомоги, необхідної для подальшого існування; погіршення стану здоров'я. Свої моральні страждання оцінює у 100000,00 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення її недоліків.
01 червня 2018 року позивачем вимоги ухвали суду від 16.05.2018 виконано, недоліки позовної заяви усунуто у строк, встановлений судом. Позовну заява приведено у відповідність з вимогами статей 160, 161, 171 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
За приписами пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з вимогами частини першої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України дана адміністративна справа має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу слід розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем заявлено клопотання: про витребування у відповідача копії заяви позивача про поновлення адресної допомоги за період квітень 2017 року - жовтень 2017 року, рішення, прийнятого за результатами розгляду цієї заяви.
Вирішуючи клопотання про витребування доказів суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Відповідно до частини другої статті 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу (частина четверта статті 79 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
З огляду на покладений на відповідача обов'язок доказування правомірності свого рішення, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати до суду копію заяви позивача про поновлення адресної допомоги за період квітень 2017 року - жовтень 2017 року, рішення прийняте за результатами розгляду цієї заяви.
Також керуючись положеннями статті 9, 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 12, 77, 80, 160, 171, 248, 256, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Клопотання про витребування доказів задовольнити.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області надати до суду у строк до 19 червня 2018 року такі докази:
- заяву ОСОБА_1 про продовження виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг зі всіма доданими до неї документами;
- рішення, яке прийнято за наслідками розгляду вказаної вище заяви;
- протокол від 16.11.2016 № 20;
- матеріали справи позивача щодо призначення йому адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі: рішення про призначення допомоги, рішення про припинення виплат, довідку про розмір виплаченої допомоги, довідку про наявну заборгованість по виплаті тощо;
- письмові відомості щодо перебування на обліку ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи; періоду призначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; про розмір допомоги; про дату припинення такої виплати; за наявності про розмір заборгованості по виплаті допомоги.
Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію адміністративного позову разом з доданими до нього документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяОСОБА_3