13 березня 2018 року Справа № 804/357/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Криворізького Північного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області в якому просить суд: визнати дії Криворізького Північного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, з відмови призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неправомірними; зобов'язати Криворізьке Північне об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області призначити мені, ОСОБА_2, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати Криворізьке Північне об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області зробити нарахування та виплату мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення» з 10 жовтня 2017 року.
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що 10.10.2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону від 05.11.1991 р. «Про пенсійне забезпечення», посилаючис на те, що з 16 червня 1980 року по 01 листопада 1994 року працював водієм на великовантажному автомобілі КРАЗ-256«Б» (12 тонн) повний робочий день по транспортуванні гірської маси в технологічному процесі. Зазначена робота (2010100а-11442 водії автомобілів, зайняті на транспортуванні гірської маси в технологічному процесі) віднесена до робіт із шкідливими умовами праці, що передбачені Списком № 2 (виробництва, роботи, професії, посади і показники на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах), затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10. Однак, інформаційним листом № 19319/05/29 від 19.10.2017 року йому було повідомлено, про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії за віком, оформлене протоколом від 13.10.2017 року № 35. Підставою для відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пп. «б»; «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» була Довідка № 34 від 23.03.2003 р., видана Криворізькою автобазою № 18, яка не відповідає вимогам наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач надав до суду заяву в якій просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився надав до суду відзив на адміністративний позов в якому зазначив, що згідно записів трудової книжки, позивач з 16.06.1980р. по 17.01.2003р. працював в Криворізькій автобазі №18 Криворізького виробничого об'єднання «Кроворіжбудтранс» (яка реорганізована у Дочірнє підприємство Криворізька автобаза №18 ВАТ «Криворіжбудтранс») водієм автомобілю КРАЗ-256 по вивезенню гірничої маси 13 кар'єра з повним робочим днем. Фактично, зазначений запис трудової книжки не підтверджує на яких підприємствах виконувались роботи автоколонами №1 та №18 та що позивач був зайнятий на транспортуванні гірської маси в технологічному процесі важких та шкідливих виробництв, на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи і концентратів у вугільних, сланцевих і рудних розрізах чи на транспортуванні гірської маси в технологічному процесі. Крім того, оскільки у довідці з Єдиного державного реєстру зазначено, що державну реєстрацію «Криворізька автобаза №18» ВАТ «Криворіжбудтранс» припинено за судовими рішеннями, то підтвердження стажу роботи відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 проводиться комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах. Так, 12 січня 2017 року Комісією при головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було розглянуто питання щодо зарахування до пільгового стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії відповідно до п.п. «б», «з» ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №2 періоду роботи позивача з 25.08.1981р. по 22.05.1992р. та прийнято рішення про відмову у зарахуванні періоду роботи позивача з 16.06.1980р. по 17.01.2003 року до пільгового стажу. Станом на 13.10.2017р. (дату прийняття рішення територіальним органом Пенсійного фонду України) так і станом на теперішній час рішення Комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.01.2017 р. № 22 позивачем не оскаржено, відповідно є чинним, що, в свою чергу, підтверджує правомірність дій відповідача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 березня 2018 року відповідача у справі замінено на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 працював у ДП "Криворізька автобаза №18" АТ "Криворіжбудтранс" з 16.06.1980 року по 17.01.2003 року у період з 16.06.1980 року по 01.11.1994 року в якості водія автомобіля КРАЗ-256 "Б" по вивезенню гірничої маси в технологічному процесі Октябрьского гранітного кар'єру.
10 жовтня 2017 року Позивач звернувся до Криворізького Північного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області за призначенням пенсії відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки досягнув п'ятдесяти п'яти річного віку, та має більше ніж 12 років та 6 місяців пільгового стажу роботи за професією передбаченою Списком № 2. До заяви були додані необхідні документи, що підтверджують стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме трудову книжку, довідку від 23.03.2003 №34 про стаж роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, видану адміністрацією ДП Криворізька автобаза №18 АТ "Криворіжбудтранс", довідки від 01.12.2016 №3212, №3213,3215/1, від 12.12.2016 №722/24-02-13, №722/24-02-13/1 про заробітну плату видані архівним відділом виконкому Криворізької міської ради за період роботи у ДП "Криворізька автобаза №18" АТ "Криворіжбудтранс".
Як вбачається з протоколу № 35 від 13.10.2017 року комісія для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій, Криворізького Північного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, прийняла рішення про відмову у призначенні пенсії за віком, посилаючись на рішення вищезазначеної комісії від 12.01.2017 року № 22, зазначивши, що наданими документами не підтверджено період роботи в ДП «Криворізька автобаза № 18» ВАТ Криворіжбудтранс» з 16.06.1980 по 17.01.2003 для зарахування до стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії відповідно до п.п. «з», «б» ст. 13 Закону. Згідно наданих документів, загальний стаж позивача станом на 10.10.2017 року склав 39 років 09 місяців 10днів, пільговий стаж за Списком № 2 відсутній.
Відповідачем зазначено, що відповідно до п. З Порядку застосування Списків №1, №2 виробництв робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи, а надана позивачем довідка №34 від 23.03.2003р., видана Криворізькою автобазою №18, не відповідає вимогам вищезазначеного наказу №383 від 18.11.2005 року.
Так, згідно ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення, загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Отже, вказаною нормою матеріального права встановлені умови, за яких особа має право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Згідно ст. 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі - Порядок), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників встановлюються п.п. 20-22 цього Порядку, відповідно до яких у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Частиною 1 етапі 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено право органів, що призначають пенсії, вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до п. 2 п. 2.3. Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах управління має право проводити планові та позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах, організаціях, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, інших документів, пов'язаних із призначенням пенсії, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості, зокрема письмові, з питань, що виникають у процесі таких перевірок.
Відповідно до п.п.3, 10 Порядку застосування Списків №1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом № 383 від 18.11.2005 року Міністерства праці та соціальної політики України (надалі Порядок) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 року.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (надалі Постанова КМУ)
Згідно даного пункту у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм законодавства вказує на те, що довідку, передбачену пунктом 20 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати лише у разі відсутності трудової книжки чи відсутності в ній відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 49 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з положеннями ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261, та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.
Враховуючи зазначене, рішення відповідача про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком за Списком №2 за відсутності підтвердження необхідного пільгового стажу є необґрунтованим, тобто таким, що прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак відмова відповідача у у призначені позивачу пенсій за віком на пільгових умовах є протиправною.
ОСОБА_2 надав відповідачу свою трудову книжку із зазначенням в ній відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах та довідку про стаж роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії. Відповідно до трудової книжки, позивач має пільговий стаж за Списком № 2 - більше 12 років 6 місяців (станом на 10.10.2017 року загальний стаж 39 років 09 місяців 10 днів) і це підтверджено саме записами у трудовій книжці.
Посилання відповідача, як на підставу для відмови у призначенні пенсії на не відповідність виданої позивачу довідки № 34 від 23.03.2003 року вимогам наказу № 383 від 18.11.2005 року, не ґрунтувалась на вимогах законодавства, оскільки довідка, яка надана позиваче, видавалась у 2003 році до затвердження вказаним наказом порядку.
Крім того, суд зазначає, що припинення державної реєстрації ДП "Криворізька автобаза №18" ВАТ "Криворіжбудтранс" за судовим рішенням, не є підставою для відмови у призначені пенсії позивачу.
Належним способом захисту прав ОСОБА_2 є необхідність пенсійного органу вчинити дії по призначенню йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 з часу звернення із заявою, тобто з 10.10.2017р., з виплатою за вказаний період.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги, в даному випадку, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст ст. 139, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, ОСОБА_2, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 10 жовтня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ-21910427) сплачений позивачем судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1