Рішення від 01.06.2018 по справі 802/1003/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

01 червня 2018 р. Справа № 802/1003/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 (23800, Вінницька область, Теплицький район, смт. Теплик, вул. Незалежності, б. 7Б, кв. 3)

до: Управління Держпраці у Вінницькій області (21050, м. Вінниця, вул. Магістрацька, 37)

про: визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Вінницькій області, в якому просить:

Визнати протиправною та скасувати постанову від 03.01.2018 року № 1 про накладення штрафу.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що згідно оскаржуваної постанови позивачем допущено до виконання робіт ОСОБА_2 без укладення трудового договору та повідомлення органу ДФС про прийом працівника на роботу. При цьому підставою для проведення перевірки є протокол про адміністративне правопорушення та адміністративна справа ГУДФС у Вінницькій області. Однак, на думку позивача, протокол про адміністративне правопорушення не є підставою для проведення перевірки. Також позивач зазначає про те, що вичерпний перелік порушень, за вчинення яких юридичні особи та фізична особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу на підставі ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України, а тому накладення на позивача штрафу за порушення ч. 3 ст. 24 КЗпП України внаслідок відсутності повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу, є безпідставним. Крім того, посилаючись на постанову Теплицького районного суду Вінницької області від 08.02.2018 року, якою закрито провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41, ч. 1 ст. 163-4 КУпАП зазначає про те, що на момент проведення перевірки ОСОБА_2 у нього не працювала. Також, вказує на те, що станом на 01.12.2017 року термін дії договору оренди приміщення, в якому позивач здійснював підприємницьку діяльність, за адресою: Вінницька область, Теплицький район, с. Соболівка, вул. Мічуріна, 1 закінчився, а з 01.12.2017 року вказане приміщення орендував інший суб'єкт підприємницької діяльності.

Ухвалою суду від 03.04.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого проти задоволення позову заперечує. Також зазначає, що перевірка діяльності ФОП ОСОБА_1 відбувалась на підставі інформації, наданої ГУДФС у Вінницькій області, викладеної в листі № 6740/9/02-32-13-04 від 29.11.2017 року. Вказаним листом Держпраці повідомлено про те, що ФОП ОСОБА_1 використовує працю найманого працівника (пекаря) ОСОБА_2, про що податковим органом складено акт № 152/02/32/14/НОМЕР_1 від 25.07.2017 року. Під час здійснення перевірки діяльності ФОП ОСОБА_1 посадовими особами Управління Держпраці підтверджена інформація, надана ГУДФС у Вінницькій області. За результатами перевірки Держпраці складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 02-24-09/535 від 14.12.2017 року. У вказаному акті зафіксовано порушення позивачем ст. 24 КЗпП України, а саме встановлено, що громадянка ОСОБА_2 допущена до виконання робіт без укладення трудового договору та без повідомлення у встановленому порядку органів ДФС про прийом працівника на роботу.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що листом ГУДФС у Вінницькій області № 6740/9/02-32-13-04 від 29.11.2017 року на виконання Плану заходів щодо координації спільних дій по виявленню фактів використання праці неоформлених працівників Управління Держпраці повідомлено про те, направлено матеріали справи про адміністративне правопорушення ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.

Також вказаним листом повідомлено про те, що під час перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування та використання праці найманого працівника (пекаря) ОСОБА_2 без оформлення з нею трудових відносин, про що складено акт перевірки № 152/02/32//14/НОМЕР_1 від 25.07.2017 року та протокол про адміністративне правопорушення № 499 від 15.11.2017 року.

На підставі отриманої інформації ГУДФС у Вінницькій області, посадовими особами Управління Держпраці у Вінницькій області проведено позапланову перевірки діяльності ФОП ОСОБА_1

З результатами перевірки посадовими особами відповідача складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 02-24-09/535 від 14.12.2017 року, згідно якого встановлено, що громадянка ОСОБА_2 допущена до виконання робіт без укладення письмового трудового договору та без повідомлення у встановленому порядку органів ДФС про прийом працівника на роботу.

На підставі акту перевірки № 02-24-09/535 від 14.12.2017 року посадовими особами відповідача прийнято постанову № 1 від 03.01.2018 року про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 96000 грн. Дане рішення одночасно являється предметом оскарження у даній справі.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.

Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом (ст. 43 Конституції України).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закон № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

У відповідності до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За приписами пп.1 п. 3 Положення № 96 основними завданнями Держпраці є: реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно пп. 6 п. 4 Положення № 96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.7 Положення №96).

В силу статті 4 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

У відповідності до статті 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно ч. 6 ст. 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Згідно п. 2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 26 квітня 2017 р. № 295 (далі - Порядок № 295) державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Пунктом 5 Порядку № 295 визначено, що інспекційні відвідування проводяться за інформацією ДФС та її територіальних органів про факти порушення законодавства про працю, виявлені у ході здійснення контрольних повноважень.

Аналіз викладених норм свідчить про те, що реалізація державного нагляду (контролю) у сфері дотримання законодавства про працю входить до основних завдань Держпраці та її територіальних органів. Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється посадовими особами Держпраці у формі проведення інспекційних відвідувань, зокрема за інформацією територіальних органів ДФС.

Матеріали справи свідчать, що посадовими особами Управління Держпраці у Вінницькій області 14.12.2017 року здійснено інспекційне відвідування з питань перевірки дотримання ФОП ОСОБА_1 законодавства про працю за інформацією ГУДФС у Вінницькій області, викладеною в листі № 6740/9/02-32-13-04 від 29.11.2017 року разом з долученими матеріалами, зокрема копією акту фактичної перевірки № 152/02/32/14/НОМЕР_1 від 25.07.2017 року та копією протоколу про адміністративне правопорушення.

За результатами перевірки у відношенні позивача складено акт від 14.12.2017 року згідно якого встановлено, що громадянка ОСОБА_2 допущена до виконання робіт без укладення письмового трудового договору та без повідомлення у встановленому порядку органів ДФС про прийом працівника на роботу.

Під час проведення інспекційного відвідування громадянка ОСОБА_2 знаходилась на робочому місці пекаря в пекарні с. Соболівка, де здійснює свою підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 та надала письмове пояснення про те, що працює у ФОП ОСОБА_1 з 01.12.2017 року пекарем, а з 09.11.2017 року проходила стажування у ФОП ОСОБА_1 по 01.12.2017 року.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі - КзпП України) трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим: при укладенні трудового договору з фізичною особою.

Згідно ч. 3 ст. 24 КзпП України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, трудовий договір з фізичною особою повинен укладатись лише в письмовій формі з обов'язковим повідомленням центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідальність за порушення законодавства про працю встановлена ст. 265 КЗпП України.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 265 КЗпП України КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Отже, ст. 265 КЗпП України встановлює відповідальність, зокрема фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю без оформлення трудового договору.

Саме на підставі вказаної статті притягнуто позивача до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 96000 грн. згідно постанови від 03.01.2018 року № 1.

Відтак, доводи позивача щодо безпідставності притягнення його до відповідальності за порушення ч. 3 ст. 24 КЗпП України є безпідставними, оскільки ст. 24 КЗпП України визначає порядок укладення трудового договору роботодавцем з працівником - фізичною особою, в свою чергу ст. 265 КЗпП України встановлює відповідальність за недотримання умов укладення трудового договору, зокрема фізичною особою-підприємцем з найманим працівником.

Щодо постанови Теплицького районного суду Вінницької області у справі № 144/1631/17 від 08.02.2018 року, згідно якої провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41, ч. 1 ст. 163-4 КУпАП закрито за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, суд зазначає, що відповідно до ч. 7 ст. 77 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.

При цьому, нові свідчення ОСОБА_2 про те, що вона під час перевірки не працювала в пекарні у позивача суд розцінює як спосіб уникнення позивача від відповідальності. Водночас, в постанові Теплицького районного суду Вінницької області про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності судом не надано оцінки матеріалам перевірки, в тому числі поясненням ОСОБА_2, які нею надавались під час проведення перевірки, а також факту зміни нею пояснень.

Також суд не приймає до уваги посилання позивача щодо закінчення строку дії договору оренди приміщення, в якому він здійснював підприємницьку діяльність, оскільки матеріалами перевірки встановлено, що ОСОБА_2 працювала на посаді пекаря без оформлення трудового договору. Інших належних доказів в спростування вказаних обставин позивачем не надано.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (23800, АДРЕСА_1, ід. код НОМЕР_2) до Управління Держпраці у Вінницькій області (21050, м. Вінниця, вул.. Магістрацька, буд. 37, код ЄДРПОУ 39845483).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Альчук Максим Петрович