Рішення від 15.05.2018 по справі 149/399/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 травня 2018 р. справа № 149/399/18

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - Хмільницьке ОУПФ, відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся в Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області з адміністративним позовом до Хмільницького ОУПФ про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 27.02.2018 року, в порядку ст. 29 КАС України, адміністративний позов передано на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.

26.03.2018 року відповідні матеріали надійшли до Вінницького окружного адміністративного суду.

В своєму позові ОСОБА_1 зазначав, що 12.10.2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих ОАО “Сургутнефтегаз” №2710 та №2711 від 18.05.2015 року. Листом від 24.10.2017 року № 1915/06-37/09 Хмільницьке ОУПФ повідомлено про те, що відповідний перерахунок буде здійснено після надходження акту зустрічної звірки, або завірених копій особових рахунків по заробітній платі, в зв'язку з чим в перерахунку пенсії було відмовлено.

Не погоджуючись із відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом в якому просив:

- визнати протиправними дії Хмільницького ОУПФ щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № 2710 та №2711 від 18.05.2015 року, з врахуванням районного коефіцієнту та надбавок за період з 23.04.1987 року по 27.01.1994 року;

- зобов'язати Хмільницьке ОУПФ провести перерахунок та виплату йому пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № 2710 і №2711 від 18.05.2015 року, за період роботи з 23.04.1987 року по 27.01.1994 року, з врахуванням районного коефіцієнту та надбавок починаючи з 19.08.2015 року.

Ухвалою суду від 30.03.2018 року матеріали справи №149/399/18 прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін в судове засідання 18.04.2018 року.

16.04.2018 року на адресу суду надійшов відзив щодо заявленого позову, в якому відповідач зазначає, що для розрахунку середньомісячного заробітку при обчисленні пенсії надані позивачем довідки № 2710 та № 2711 від 18.05.2015 року не увійшли до розрахунку пенсії оскільки не відповідають встановленому зразку, а саме в них відсутня інформація місцезнаходження первинних документів, не вказано, що заробітна плата зазначена без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки. Тому перерахунок можливо проводити після надходження акту зустрічної звірки, або завірених особових рахунків по заробітній платі. При обчисленні пенсії зарахований оптимальний варіант заробітної плати за період роботи з 01.01.1982 року по 30.04.1987 року та застосовувався показник середньої заробітної плати в галузях економіки за попередні три роки, тому пенсія призначена та виплачується згідно чинного законодавства. Крім того, відповідач подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в зв'язку із пропуском ОСОБА_1 строку звернення до суду. Вказував, що позивач звернувся до суду 01.02.2018 року, в той час, як він вже звертався з вказаним питанням до відповідача заявою від 13 вересня 2016 року і йому була надана відповідь 16.09.2016 року. З огляду на що, на переконання відповідача, позивач знав про вказані правовідносини з вказаної відповіді, а тому ним пропущено, встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України, 6-місячний строк звернення до суду.

Ухвалою суду від 18.04.2018 року судовий розгляд справи відкладено на 15.05.2018 року.

В судове засідання позивач та його представник не прибули, натомість подали клопотання про розгляд справи без їх участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши надані сторонами докази та матеріали справи суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що постановою Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області по справі №149/2841/15-а зобов'язано управління Пенсійного фонду зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу роботу періоди роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до Крайньої Півночі з 20.08.1983 року по 12.12.1984 року та з 23.04.1987 року по 31.12.1990 року з розрахунку один рік за один рік і шість місяців, зараховано час перебування на військовій службі з 06.05.1975 року по 03.07.1977 року до стажу за спеціальністю при призначені пенсії відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зараховано в стаж роботи, який дає право на призначення пільгової пенсії по Списку № 2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в період з 25.11.1982 року по 30.07.1983 року та з 22.08.1992 року по 04.03.1994 року.

Пенсійним фондом виконано рішення суду та призначено ОСОБА_1 пенсію з 19.08.2015 року.

12.10.2017 року позивач, через свого представника, звернувся до відповідача із заявою в якій просив повідомити: чи виконано рішення суду по справі № 149/2841/15-а; який вид пенсії та в якому розмірі він отримує; надіслати перерахунки з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (копії розрахунків з матеріалів пенсійної справи); надати повну інформацію щодо призначеної пенсії за віком (в тому числі: дата з якої її призначено, загальний стаж, заробітна плата, періоди які враховані, або виключені, якщо такі були тощо).

Хмільницьке ОУПФ листом від 24.10.2017 року №1915/06-37/09 позивача повідомлено про те, що ОСОБА_1 на виконання рішення суду була призначена пенсія відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 15.08.2015 року. Разом з тим, для розрахунку середньомісячного заробітку при обчисленні пенсії надані позивачем довідки № 2710 та № 2711 від 18.05.2015 року не увійшли, оскільки не відповідають встановленому зразку, а саме в них відсутня інформація місцезнаходження первинних документів, не вказано що заробітна плата зазначена без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки. Тому перерахунок можливо проводити після надходження акту зустрічної звірки, або завірених особових рахунків по заробітній платі.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них та їхніх сімей.

Частина друга статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій в Україні врегульовані Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Частина друга статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає, що у випадку, якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до статті 6 "Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення" від 13.03.92 року визначено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Як було встановлено судом, позивач поросить здійснити розрахунок пенсії відповідно до довідок про заробітну плату за період роботи з 23.04.1987 року по 27.01.1994 року, який зарахований до його трудового стажу, у вказаних довідках чітко зазначено, що із сум заробітної плати здійсненні відрахування до Пенсійного фонду РФ та на державне соціальне страхування, заробітна плата нарахована з урахуванням районного коефіцієнту 1,7. З огляду на, що відмова відповідача врахувати вказані Довідки про заробітну плату позивача не ґрунтується на вимогах законодавства, крім того, відповідачем на зазначено яким саме вимогам щодо зразку мають відповідати ці Довідки, зміст довідок спростовує посилання відповідача про відсутність інформації чи включений до кладу заробітної плати районний коефіцієнт.

Щодо посилань відповідача про недотримання позивачем строків звернення до суду слід зазначити наступне.

Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.

Оскільки судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відсутність перерахунку пенсії ОСОБА_1 є наслідком протиправної дії суб'єкта владних повноважень - Хмільницького ОУПФ, то відповідно до спірних правовідносин має застосовується друга умова - виплата пенсії за минулий час без обмеження строку.

З огляду на вищевикладене, посилання відповідача щодо недотримання позивачем строків звернення до суду є помилковим. Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд в постанові від 24 квітня 2018 року у справі №646/6250/17.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.

Ухвалою суду від 30.03.2018 року позивача, відповідно до частин 1 та 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір", звільнено від сплати судового збору.

Відповідно до абзацу другого частини 5 статті 139 КАС України визначено, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи зазначене, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Хмільницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № 2710 та №2711 від 18.05.2015 року, з врахуванням районного коефіцієнту та надбавок за період з 23.04.1987 року по 27.01.1994 року.

Зобов'язати Хмільницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № 2710 і № 2711 від 18.05.2015 року, за період роботи з 23.04.1987 року по 27.01.1994 року, з врахуванням районного коефіцієнту та надбавок, починаючи з 19.08.2015 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1).

Відповідач: Хмільницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Столярчука, 1, м. Хмільник, Вінницька область, код ЄДРПОУ 27730452).

Рішення у повному обсязі складено 15.05.2018 року.

Суддя Дончик Віталій Володимирович