11 травня 2018 року
м. Київ
Справа № 910/1029/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, Баранець О.М., Вронська Г.О.
розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи
матеріали касаційної скарги Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
на рішення Господарського суду міста Києва
(суддя - Борисенко І.І.)
від 11.04.2017
та постанову Київського апеляційного господарського суду
(головуючий - Яковлєв М.Л., судді: Корсакова Г.В., Разіна Т.І.)
від 24.10.2017
у справі № 910/1029/17
за позовом Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
до Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта"
про стягнення 33 334,89 грн,
Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - Сумське об'єднане управління ПФУ Сумської області) подало до Господарського суду міста Києва позов до Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (далі - УДППЗ "Укрпошта") про стягнення заборгованості у розмірі 33 334,89 грн.
В обґрунтування позовних вимог Сумське об'єднане управління ПФУ Сумської області посилається на те, що УДППЗ "Укрпошта" порушено вимоги пенсійного законодавства, а саме несвоєчасно виплачено пенсії 21 особі, тому та на підставі ч.11 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до відділення поштового зв'язку №40010 Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" застосовано штраф за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам, про що винесено відповідне рішення від 06.05.2015 №2/03-32.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.04.2017 у справі №910/1029/17 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2017 рішення Господарського суду міста Києва від 11.04.2017 у справі №910/1029/17 залишено без змін.
Господарськими судами встановлено такі обставини:
- між Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах та Українським державним підприємством поштового зв'язку "Укрпошта" були укладені: договір №30-339 від 26.03.2014 про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти та договір №30-252 від 31.03.2015 про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти;
- відповідно до п. 1.1 вказаних договорів УДППЗ "Укрпошта" зобов'язується у 2014 та 2015 році надавати Управлінню Пенсійного фонду України в м. Сумах послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання у м. Сумах, а Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах - прийняти і оплатити послуги;
- згідно з п. 5.1 договорів строк надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання: щомісяця протягом виплатного періоду. Виплатним періодом є: для виплати пенсій за відомостями - щомісяця з 4 по 25 число включно (від зазначеної у відомості на виплату пенсії дати до кінця виплатного періоду).
- представниками Сумського об'єднаного управління ПФУ Сумської області на підставі направлення №383/03-11 від 20.02.2015 було проведено перевірку цільового використання коштів Пенсійного фонду України відділенням поштового зв'язку №40010 Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" а період з 04.02.2015 по 19.02.2015;
- в результаті перевірки виявлено, що співробітниками відділення поштового зв'язку була достроково виплачена пенсія 21 особі на загальну суму 33 334,89 грн, чим порушено п. 1.9 Розділу 1 та п. 5.1 1 Розділу 5 Інструкції, про що було складено Акт №31/03-31 від 25.02.2015;
- для підтвердження вищенаведеного факту порушення та на підставі направлення №663/03-11 від 21.04.2015 представником Сумського об'єднаного управління ПФУ Сумської області було проведено перевірку цільового використання коштів Пенсійного фонду України Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" за період з 01.01.2015р. по 31.03.2015;
- в результаті зазначеної вище перевірки було підтверджено факт порушення відділенням поштового зв'язку №40010, Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" несвоєчасної виплати пенсії 21 особі, про що також було складено Акт №62/03-31 від 29.04.2015;
- за порушення вимог пенсійного законодавства та на підставі ч. 11 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до відділення поштового зв'язку №40010 Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" застосовано штраф за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам, про що винесено відповідне рішення від 06.05.2015 №2/03-32.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що виплата пенсій одержувачам була здійснена підприємством поштового зв'язку в межах виплатного періоду згідно договорів та Інструкції.
Не погоджуючись з рішенням Господарського суду міста Києва від 11.04.2017 та постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2017 у справі №910/1029/17 Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати повністю зазначені судові рішення, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Узагальнені доводи касаційної скарги:
- рішення про накладення штрафу за несвоєчасну виплату та доставку сум пенсійних виплат одержувачам не було оскаржено у встановлений строк;
- предмет перевірки не залежить від назви Акту перевірки, оскільки його предметом може бути кожне з чотирьох питань, визначене Порядком організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду України на підприємствах поштового зв'язку.
Ухвалою Верховного Суду від 12.03.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на рішення Господарського суду міста Києва від 11.04.2017 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2017 у справі №910/1029/17, прийнято її до розгляду у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи. Надано Українському державному підприємству поштового зв'язку "Укрпошта" строк для подання відзиву на касаційну скаргу, який не перевищує 15 днів з дня вручення цієї ухвали.
Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" не скористалось своїм процесуальним правом та не надало відзив на касаційну скаргу.
Верховний Суд, переглядаючи у касаційному порядку оскаржувані судові рішення, в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської є органом державної виконавчої влади, який здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року N 28-2.
Згідно з п. 2 Положення Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.
Відповідно до Закону України №1058 від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 01.01.2004, розроблено Інструкцію про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затвердженої спеціальним наказом Міністерства транспорту та зв'язку України та Міністерства праці та соціальної політики України від 28.04.2009р. №464-156 (далі - Інструкція).
Пунктом 1.2 Інструкції визначено порядок виплати та доставки національним оператором поштового зв'язку пенсій, допомог, субсидій та інших виплат населенню, визначених законодавством, які надаються у грошовій формі (далі - пенсії, соціальні допомоги).
Виплата та доставка пенсій, соціальних допомог виплатними об'єктами поштового зв'язку здійснюється за відомостями на виплату пенсій, соціальних допомог за формою В 1, а виплата допомоги на поховання - за разовими дорученнями на виплату допомоги на поховання за формою В2-М.
Пунктом 1.9. Розділу 1 Інструкції визначено, що виплата пенсій, соціальних допомог за відомостями за формою В 1-М здійснюється відповідно до зазначеної на відомості дати та до кінця виплатного періоду.
Виплата пенсій, соціальних допомог до зазначеної на відомості дати може здійснюватися лише з письмового дозволу керівника органу Пенсійного фонду, органу праці та соціального захисту населення.
Спільним наказом Пенсійного фонду України та Державного комітету зв'язку України від 17 лютого 1998 року № 13/25 затверджено Порядок організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду України на підприємствах поштового зв'язку (надалі - Порядок).
Пунктом 1.1 Порядку передбачено, що цей документ встановлює порядок організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду на підприємствах поштового зв'язку.
Згідно п. 1.4 Порядку основні питання, що підлягають перевірці на підприємствах поштового зв'язку:
1. своєчасність і повнота надходження коштів ПФУ на субрахунок банківського рахунку № 2604 для виплати пенсій та допомоги.
2. законність та обґрунтованість проведених операцій на субрахунку банківського рахунку № 2604.
3. своєчасність і повнота виплати пенсій та допомоги.
4. цільове використання коштів Пенсійного фонду України.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що представниками Сумського об'єднаного управління ПФУ Сумської області проведено перевірку цільового використання коштів Пенсійного фонду України відділенням поштового зв'язку №40010 Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" за період з 04.02.2015 по 19.02.2015, в результаті якої встановлено дострокову виплату пенсії 21 особі на загальну суму 33334,89 грн, чим, на думку позивача, порушено п. 1.9 Розділу 1 та п. 5.1 1 Розділу 5 Інструкції, про що було складено Акт №31/03-31 від 25.02.2015.
Окрім того, представником Сумського об'єднаного управління ПФУ Сумської області було проведено перевірку цільового використання коштів Пенсійного фонду України Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" за період з 01.01.2015р. по 31.03.2015, в результаті якої підтверджено факт порушення відділенням поштового зв'язку №40010, Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" несвоєчасної виплати пенсії 21 особі, про що також було складено Акт №62/03-31 від 29.04.2015.
Частиною 11 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV передбачено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.
За порушення вимог пенсійного законодавства та на підставі ч. 11 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до відділення поштового зв'язку №40010 Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" застосовано штраф у розмірі 33 334,89 грн.
Пунктом 1.7 Інструкції визначено, що виплата пенсій, соціальних допомог за відомостями за формою В 1-М здійснюється з 4 по 25 число кожного місяця (далі - виплатний період) у виплатних об'єктах поштового зв'язку та з доставкою додому.
Пунктом 6.1.6 договору №30-339 від 26.03.2014 про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти та договору №30-252 від 31.03.2015 про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти визначено обов'язок Замовника повертати Виконавцю звіти за формою 57-а про виплату пенсій, соціальної допомоги за відомостями, разовими дорученнями, виплаченими з 4 по 25 числа поточного місяця.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що надані органом Пенсійного фонду України у м. Сумах відомості на виплату пенсій, соціальних допомог за лютий 2015 року (з датою 06.02.2015), що стали підставою для нарахування штрафних санкцій, видані з порушенням умов договорів на доставку пенсій та інших соціальних допомог за державні кошти.
Пунктом 6.3.1 договорів №30-339 від 26.03.2014 та №30-252 від 31.03.2015 визначено, що виконавець зобов'язаний забезпечити надання послуг у строки, встановлені договорами, за умови своєчасного і у повному розмірі фінансування Замовником
При дослідженні спірних відомостей судами попередніх інстанцій встановлено, що виплата пенсій одержувачам була здійснена підприємством поштового зв'язку 05.02.2015, тобто у межах виплатного періоду згідно договорів та Інструкції.
Також, п. 1.11 Інструкції визначено: "Якщо встановлена дата виплати пенсій, соціальних допомог збігається зі святковими або вихідними днями, то виплата може здійснюватися достроково, але не раніше ніж за три дні до встановленої дати виплати".
Судами встановлено, що наказом Сумської дирекції У ДІЙ 13 "Укрпошта" від 21.01.2015 № 53 "Про режим роботи відділень поштового зв'язку" визначено, що 06.02.2015 - вихідний для ВПЗ 10, що здійснював доставку пенсій, з приводу яких накладено штраф, тому виплата пенсій одержувачам 05.02.2015 відповідає вимогам законодавства. Про наявність цього наказу Управління ПФУ у м. Сумах було повідомлено листом №03-11-388 від 22.05.2015, однак цей факт було проігноровано Управлінням.
З огляду на наведене є обґрунтованим висновок судів попередніх інстанцій, що підприємство поштового зв'язку належним чином виконало свої зобов'язання за договорами №30-339 від 26.03.2014 та №30-252 від 31.03.2015 про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Доводи Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області колегією суддів відхиляються, оскільки вони є необґрунтованими та такими, що не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та, за своєю суттю, зводяться до переоцінки доказів, а суд касаційної інстанції в силу положення частини 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України, не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Окрім того, відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення Суду у справах Христов проти України, no. 24465/04, від 19.02.2009, Пономарьов проти України, no. 3236/03, від 03.04.2008) принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata (принцип юридичної визначеності), тобто поваги до остаточного рішення суду. Згідно з цим принципом жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового до виконання рішення суду лише з однією метою - домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі. Повноваження судів вищого рівня з перегляду мають здійснюватися для виправлення судових помилок і недоліків, а не задля нового розгляду справи. Таку контрольну функцію не слід розглядати як замасковане оскарження, і сама лише ймовірність існування двох думок стосовно предмета спору не може бути підставою для нового розгляду справи. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли цього вимагають відповідні вагомі й непереборні обставини.
Відповідно до частини 1 статті 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що під час розгляду справи фактичні її обставини були встановлені судами попередніх інстанцій на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів в їх сукупності, висновки судів відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для зміни чи скасування оскаржуваних судових рішень.
Керуючись статтями 236, 238, 240, 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд -
1. Касаційну скаргу Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 10.04.2017 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2017 у справі №910/1029/17 - без змін.
2. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Головуючий В.Студенець
Судді О.Баранець
Г.Вронська