Рішення від 31.05.2018 по справі 509/331/18

Справа № 509/331/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах якої діє опікун ОСОБА_2 до Овідіопольського районного сектору Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області, Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання витини певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах якої діє опікун ОСОБА_2 до Овідіопольського районного сектору Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області, Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області з урахуванням уточнення позовних вимог (а.с.30-31) про:

визнання бездіяльності Овідіопольського районного сектору Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області протиправною щодо не здійснення реєстрації місця проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем її фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1;

зобов'язання Головне управління державної міграційної служби України в Одеської області зареєструвати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем її фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1;

Ухвалою суду від 03.04.2018р. відкрито спрощене провадження по даній справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушуються права неповнолітньої дитини в частині права на реєстрацію за фактичним місцем проживання, чим створено перешкоди неповнолітньої у здійсненні прав і обов'язків визначених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»

Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (24.04.2018р. за вхід. №11175/18) згідно якого, заявником не було надано довідку органу реєстрації встановленого зразка, замість неї було надано домову книгу із відміткою про прописку. У зв'язку з чим, у Витязі з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання у графі «відомості, які запитуються заявником» проставлена відмітка, що місце проживання не зареєстровано. Окрім того, з 04.04.2016р. органам місцевого самоврядування делеговані повноваження у сфері реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання, у зв'язку з чим, позовні вимоги до ГУ ДМС України в Одеської області є безпідставними.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позов відповідача, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд, встановив наступне.

Рішенням Суворовського районного суду міста Одеси по справі №2-3672/06 від 24.11.2006р. позбавлено батьківських прав ОСОБА_4, ОСОБА_5 щодо неповнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9)

Рішенням Суворовського районного суду міста Одеси по справі №2-3924/07 від 26.06.2007р. призначено ОСОБА_2 опікуном над малолітньою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8)

Відповідно до довідки про склад сім'ї №3651 від 06.12.2016р., ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (під опікою) проживають за адресою: АДРЕСА_1.

03.10.2016р. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 отримала паспорт громадянина України з безконтактний електронним носієм: орган, що видав - 5140, запис №20000920-01060, документ №000169669. (а.с.3)

Відповідно до витягу з Єдиного державного демографічного реєстру у графі «відомості, які запитуються заявником» проставлена відмітка, що місце проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 «не зареєстроване». (а.с.3-зворотній бік)

Позивач зазначає, що як опікун займалась збиранням та поданням документів до органу міграційної служби для отримання паспорту: надавала домову книгу, де зазначена інформація про місце проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 - АДРЕСА_1. (а.с.6-7 зворотній бік), у зв'язку з чим, розраховувала на внесення даних про реєстрації дитини до Витягу з демографічного реєстру.

Відповідно до п. 35 Постанови Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015р. «Про порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - Постанова № 302) зазначено, що заявник для оформлення паспорта подає такі документи:

- свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

- оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном);

4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

5) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей.

Відповідно до п. 23 Постанови КМУ № 207 від 02.03.2016р. «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово - будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення:

- приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи;

- вносить відомості про реєстрацію місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування). Датою реєстрації місця проживання/перебування осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів;

- формує і вносить дані про реєстрацію місця проживання особи до реєстру територіальної громади відповідно до Порядку;

- формує інформацію про реєстрацію місця проживання/перебування особи для її передачі до Реєстру;

- оформляє і видає довідку про реєстрацію місця проживання/перебування дітям до 16 років та громадянам, які мають паспорт України у формі картки, за формами згідно з додатками 13 або 14 відповідно

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» до Реєстру вноситься така інформація про особу: ім'я особи; дата народження/смерті; місце народження; стать; дата внесення інформації про особу до Реєстру; відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників; відомості про громадянство або його відсутність та підстави набуття громадянства України; реквізити документів, виданих особі засобами Реєстру, а також документів, на підставі яких видані такі документи (тип, назва документа, серія, номер, дата видачі та уповноважений суб'єкт, що видав документ, строк дії документа); реквізити документів, що підтверджують смерть особи або визнання особи померлою чи безвісно відсутньою; відцифрований зразок підпису особи; відцифрований образ обличчя особи; відцифровані відбитки пальців рук особи (у разі оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта України, службового паспорта України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзного документа біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзного документа особи, якій надано додатковий захист, картки мігранта); за згодою особи - відцифровані відбитки пальців рук особи (у разі оформлення паспорта громадянина України); додаткова змінна інформація про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - інформація про податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платників податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган), а також про місце роботи та посаду (у разі оформлення посвідчення члена екіпажу).

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України ««Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» у разі відсутності інформації, передбаченої пунктами 3, 6, 9-14 частини першої цієї статті, вноситься відповідна відмітка.

Як вбачається з вищенаведеного, позивачем не було дотримано вимог п. 35 Постанови № 302, а саме не було надано довідку органу реєстрації встановленого зразка, замість неї було надано домову книгу із відміткою про прописку. У зв'язку з чим, у Витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання в графі «відомості, які запитуються заявником» проставлена відповідна відмітка, що місце проживання не зареєстровано.

Суд зазначає, що копія домової книги, яку надав позивач позовної заяви, не містить штампу компетентного органу щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою.

Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» у внесенні інформації до Реєстру може бути відмовлено, якщо: внесення інформації не передбачено цим Законом; у заявника відсутні необхідні документи, що підтверджують інформацію, яка вноситься до Реєстру; під час перевірки інформації виявлено її недостовірність; заявник згідно із законом не має права вимагати внесення відповідної інформації.

Згідно ч. 6 ст. 7 Закону України ««Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» забороняється вимагати від осіб та вносити до Реєстру інформацію, не передбачену цим Законом.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання бездіяльності Овідіопольського районного сектору Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області протиправною щодо не здійснення реєстрації місця проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем її фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не було надано довідку органу реєстрації встановленого зразка.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання ГУ ДМС України в Одеській області здійснити реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, слід зазначити наступне.

У зв'язку з набранням чинності окремих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» № 888-УІ1І від 10.12.2015р., з 04.04.2016р. в Україні змінилась система реєстрації місця проживання.

Відповідно до закону органом реєстрації визначено виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. На виконання закону Кабінетом міністрів України було затверджено постанову «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» № 207 від 2 березня 2016 року.

З 04.04.2016р. органам місцевого самоврядування делеговані повноваження у сфері реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що повноваження у сфері реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання не належить до компетенції територіальних органів та підрозділів ДМС України.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, суд приходить до висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в інтересах якої діє опікун ОСОБА_2.

У зв'язку з відмовою позовних вимог, судові витрати не стягуються.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в інтересах якої діє опікун ОСОБА_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1) до Овідіопольського районного сектору Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області (місцезнаходження: 67801, Одеська обл., смт. Овідіополь, вул. Берегова, буд. 9), Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області (адреса: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) про визнання бездіяльності Овідіопольського районного сектору Головного управління державної міграційної служби України в Одеської області протиправною щодо не здійснення реєстрації місця проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем її фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язання Головне управління державної міграційної служби України в Одеської області зареєструвати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем її фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 - відмовити повністю.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення суду складене та підписано суддею 31.05.2018р.

Суддя Балан Я.В.