Рішення від 29.05.2018 по справі 826/3491/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29 травня 2018 року № 826/3491/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - ГУ ПФУ в м. Києві), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294»;

- зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294» на підставі довідки Управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області за вих. №8/119 від 13 квітня 2017 року з врахуванням виплачених сум.

Позов мотивовано тим, що з 01 січня 2017 року, у зв'язку з підвищенням постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 грошового забезпечення службовців Пенітенціарної служби України, у нього виникло право на перерахунок пенсії, однак, відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Також, вказаною ухвалою зобов'язано відповідача надати суду протягом 15-ти днів з дня отримання даної ухвали відзив на позовну заяву та всі письмові докази наявні у відповідача.

Відповідач 24 квітня 2017 року отримав ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 квітня 2018 року про відкриття провадження у справі, водночас відзив на позовну заяву до суду був поданий 17 травня 2018 року. Тобто, строк встановлений судом в ухвалі від 17 квітня 2018 року закінчився 10 травня 2018 року.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Разом з тим, у поданому відзиві відповідач попросить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки правові підстави для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 відсутні.

Водночас, у даному адміністративному позові позивач просить визнати протиправною відмову у перерахунку пенсії з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294».

Враховуючи викладене та беручи до уваги, що відзив поданий з порушенням строку встановлений судом в ухвалі суду від 17 квітня 2018 року, відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд не бере до уваги відзив на позовну заяву поданий представником відповідача 17 травня 2018 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 травня 2018 року допущено заміну відповідача його правонаступником, а саме: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22899069) на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368).

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

04 травня 2017 позивач звернувся до Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294» та з урахуванням довідки Управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області за вих. №8/119 від 13 квітня 2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Листом від 11 травня 2017 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що на даний час повідомлення щодо виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не надходило.

Вважаючи вказану відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно статті 1 зазначеного Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до статті 63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пункту 1 зазначеного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 зазначеного Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

07 листопада 2007 року Кабінетом Міністрів України було винесено постанову №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

28 грудня 2016 року Кабінетом Міністрів України винесено постанову №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294», якою затверджено з 01 січня 2017 року, у тому числі схему посадових окладів осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області, згідно з якою визначено розмір посадового окладу начальник самостійного сектору (відділення) у розмірі 2 350 грн (поза групою), 2 300 грн. (І група) та 2 200 грн (ІІ група).

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294» було підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на посаді, на якій працював позивач, що у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», дає ОСОБА_1 право на перерахунок пенсії.

Матеріали справи свідчать про те, що на виконання вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Державною пенітенціарною службою України на адресу Пенсійного фонду України було направлено лист від 02 лютого 2017 року № 4/4-367-Тл/2-17 стосовно інформування підпорядкованих територіальних органів Пенсійного фонду України про зміну з 01 січня 2017 року посадових окладів особам рядового і навчальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та необхідність проведення перерахунку пенсій.

Разом з цим, всупереч вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Пенсійний фонд України не вчинив дій щодо інформування Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам, натомість 26 січня 2017 року звернувся до Міністерства соціальної політики України з запитом №2232/02-23 щодо роз'яснення порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036.

Міністерство соціальної політики України листом від 24 лютого 2017 року №3838/0/2-17/21 повідомлено Пенсійний фонд України про те, що порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, при цьому зазначено, що постановою КМУ №1036 від 28 грудня 2016 року не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.

Суд звертає увагу на те, що на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, порядок перерахунку пенсій особам, які звільнені з апарату ДПтС України не врегульований, разом з цим звертає увагу на те, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України, не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294», якою було підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на посаді, якій працював позивач, на підставі довідки Управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області за вих. №8/119 від 13 квітня 2017 року.

Таким чином, враховуючи викладене вище та те, що відповідачем не надано суду жодного доказу, на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та Європейського суду з прав людини, який визначив, що відсутність нормативно-правового акта, який би визначив розмір виплати, на яку розраховує заявник, є невиправданим втручанням.

Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27 травня 2013 року у справі Суханов та Ільченко проти України першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар. Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені статті 1 Першого протоколу, так як заявники мали законне сподіванняна перерахунок пенсії.

Крім того, на думку суду, невиконання Пенсійним фондом України покладеного на нього Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 обов'язку щодо інформування Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача, право на перерахунок якої надано їй Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Також, вирішуючи спір, суд враховує, що довідка про збільшення розміру посадового окладу ОСОБА_1 була додана позивачем до матеріалів справи та надавалася відповідачу разом із заявою про перерахунок пенсії від 04 травня 2017 року. Отже, 3 04 травня 2018 року у відповідача була наявна інформація необхідна для вирішення питання про перерахунок пенсії.

Таким чином, враховуючи наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2017 року, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у здійсненні такого перерахунку, є протиправною.

Вказана правова позиція узгоджується з висновками Вищого адміністративного суду України, викладеними в ухвалі від 12 липня 2017 року у справі №201/901/17.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01 січня 2017 року, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку відповідачем не надано, право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та має бути відновленим. За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку і виплаті йому пенсії та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2017 року.

Відповідно до частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1, оскільки відповідач не довів правомірність своїх дій.

У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) - задовольнити.

2. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в перерахунку пенсії з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294»

3. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294» на підставі довідки Управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області за вих. №8/119 від 13 квітня 2017 року, починаючи з 01.01.2017.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири гривні 80 коп.) сплачені згідно квитанції від 28 лютого 2018 року №1009212728.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова