17 травня 2018 року Справа № 804/1941/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Захарчук-Борисенко Н.В.,
при секретарі - Музиці Я.І.
за участю:
представника позивача - Пастернак В.В.
представника відповідача - Лебідь О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
16.03.2018 Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Східного офісу Держаудитслужби, в якій просить:
- визнати протиправними дії Східного офісу Держаудитслужби про призначення проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради за період з 01.01.2014 по 31.12.2017 з підстав та умов визначених у повідомленні від 27.02.2018 вих. №04-08-15/1661 та зобов'язати Східний офіс Держаудитслужби утриматись від проведення такої ревізії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області 18.05.2015 вже була проведена позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності фінансово-економічного департаменту Дніпропетровської міської ради за період з 01.01.2009 по 30.04.2015, про що складено акт від 19.06.2015. Предметом зазначеної позапланової ревізії були такі ж самі питання, які включені до періоду ревізії у повідомленні від 27.02.2018 вих. № 04-08-15/1661 та програмі ревізії. Таким чином, період з 01.01.2014 по 30.04.2015 вже був охоплений контролем відповідного органу державного фінансового контролю.
Отже, у повідомленні Східного офісу Держаудитслужби від 27.02.2018 вих. № 04-08-15/1661 та програмі ревізії, на думку позивача, протиправно зазначено період ревізії початком, якого є 01.01.2014, що є порушенням ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, надав письмовий відзив на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив таке.
З метою забезпечення максимальної реалізації наданих органам Держаудитслужби повноважень щодо виявлення, усунення фінансових порушень та вжиття заходів впливу до осіб, винних у їх вчиненні, Східним офісом Держаудитслужби було ініційовано включення до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на 1 квартал 2018 року ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради за період з 01.01.2014 по 31.12.2017 року. Стосовно періоду, який підлягав ревізії представник відповідача зазначив, що попередня позапланова ревізія була проведена у Департаменті за період з 01.01.2009 по 30.04.2015 року з окремих питань фінансово-господарської діяльності. Інші питання у ході вищезазначеної ревізії не перевірялися.
Враховуючи, що попередня ревізія в Департаменті була позаплановою та проводилася вибірковим способом, то включення питання дотримання юридичними та фізичними особами умов договорів, укладених з Дніпровською міською радою про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра за період, що частково співпадає з періодом попередньої позапланової ревізії, не суперечить вимогам чинного законодавства, що регулює діяльність органів державного фінансового контролю. З огляду на викладене, представник відповідача вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради є виконавчим органом Дніпровської міської ради та діє на підставі Положення, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 31.01.2018 № 31/29 (далі - Положення).
27.02.2018 року відповідачем було винесено повідомлення №04-08-15/1661, згідно з яким Східний офіс Держаудитслужби відповідно до вимог статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролюю в Україні» повідомляв Директора Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради про проведення ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради за період з 01.01.2014 по завершений місяць 2018 року відповідно до п.1.2.6.3 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2018 року.
Листом від 27.02.2018 №04-08-15/1661 на адресу позивача було направлено повідомлення про проведення ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності.
Не погоджуючись із призначенням проведення ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 266 Східний офіс Держаудитслужби утворено як юридичну особу публічного права, як міжрегіональний територіальний орган Державної аудиторської служби. До складу Східного офісу Держаудитслужби реорганізовано шляхом приєднання Державну фінансову інспекцію в Дніпропетровській області, а також відповідні Державні фінансові інспекції в Донецькій, Запорізькій та Кіровоградській областях.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ в редакції Закону № 5463-VІ від 16.10.2012 плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю, є Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" №2939 від 26 січня 1993 року (далі - Закон №2939).
У відповідності до ч.2 ст.1 Закону №2939, орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України,Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Статтею 2 Закону №2939 визначено головні завдання органу державного фінансового контролю, а саме: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, затверджених в установленому порядку.
Складання та затвердження відповідних планів заходів державного фінансового контролю здійснюється в порядку визначеному Положенням про планування контрольно - ревізійної роботи Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами затвердженим наказом Державної аудиторської служби України від 26.10.2005 №319 та постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 №955 (далі - Положення).
Основними завданнями Держаудитслужби, згідно зі п.п. 1, 3 п. 3 Положення, є: забезпечення формування і реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю; здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів.
За змістом пп. 3 п. 4 Положення, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, державного фінансового аудиту.
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (п. 7 Положення).
Державний фінансовий аудит с різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі органом державного фінансового контролю фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті (ст. З Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).
Отже, Державний фінансовий аудит є різновидом контрольного заходу.
З матеріалів справи видно, що Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради отримав повідомлення від 27.02.2018 № 04-08-15/1661 про проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності. У повідомленні Східний офіс Держудитслужби повідомляє про проведення ревізії окремих питань, фінансово-господарської діяльності департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради за період 01.01.2014 по завершений місяць 2018 на підставі ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та відповідно до п. 1.2.6.3. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на 1 квартал 2018 року.
Також у повідомленні зазначається про необхідність створення умов проведення ревізії для працівників Східного офісу Держаудитслужби і наданні необхідного доступу до бухгалтерських та інших документів. Початок проведення ревізії заплановано на 12.03.2018, а закінчення 23.03.2018.
План проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2018 затверджений наказом Східного офісу Держаудитслужби від 21.12.2017 №225.
Судом встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області 18.05.2015, яка реорганізована шляхом приєднання до Східного офісу Держаудитслужби згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 266, проводилась позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності фінансово-економічного департаменту Дніпропетровської міської ради за період з 01.01.2009 по 30.04.2015, про що складено акт від 19.06.2015, предметом зазначеної позапланової ревізії були такі ж самі питання, які включені до періоду ревізії у повідомленні від 27.02.2018 вих. № 04-08-15/1661 та програмі ревізії. Таким чином, період з 01.01.2014 по 30.04 2015 вже був охоплений контролем відповідного органу державного фінансового контролю, що підтверджується відомостями акту від 19.06.2015 та Додатку 8 до Звіту про результати державного фінансового аудиту виконання бюджету міста Дніпра за 2014-2017 роки.
Отже, у повідомленні Східного офісу Держаудитслужби від 27.02.2018 вих. № 04-08-15/1661 та програмі ревізії протиправно зазначено період ревізії початком, якого є 01.01.2014, що є порушенням ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550.
Повідомлення від 27.02.2018 вих. № 04-08-15/1661, програма ревізії від 12.03.2018 та направлення №239 від 06.03.2018 свідчать про те, що Східним офісом Держаудитслужби прийнято рішення про проведення ревізії Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради всупереч вимогам Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
У силу положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, з огляду на викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Східного офісу Держаудитслужби про призначення проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради за період з 01.01.2014 по 31.12.2017 з підстав та умов визначених у повідомленні від 27.02.2018 вих. №04-08-15/1661 та зобов'язати Східний офіс Держаудитслужби утриматись від проведення такої ревізії.
Стягнути із Східного офісу Держаудитслужби (вул. Володимира Антоновича, буд.22, корп.2, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 40477689) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 40506253) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1762, 00 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням положень п. 15.5 ч. 1 розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення суду складений 29 травня 2018 року.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко