Іменем України
30 травня 2018 року
м. Київ
справа №362/5993/16-а
адміністративне провадження №К/9901/37319/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.,
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року (головуючий суддя Костюк Л.О., судді Бужак Н.П., Троян Н.М.) у справі №362/5993/16-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, треті особи: Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
У листопаді 2016 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, треті особи: Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України, в якому просив визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року (далі - Закон №900), ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ), постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ №988) та №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» (далі - постанова КМУ №947), починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 15 червня 2017 року позов задоволено у повному обсязі.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову про відмову в позові.
Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Також вказав про необґрунтованість висновку суду про відсутність у пенсійного органу інформації про нові розміри грошового утримання поліцейських.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального і дотримання ними норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Вирішуючи спір між сторонами, судами встановлено, що позивачу призначена пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Позивач працював на посаді начальника Васильківського міського відділу міліції ГУ МВС України в Київській області.
На звернення щодо перерахунку пенсії, Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомило про відсутність на це правових підстав, оскільки відповідного рішення Кабінетом Міністрів не приймалось, а прийняття постанови КМУ №988 не дає підстав для перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Вказаною постановою не змінюються оклади, а саме встановлюються для поліцейських, у зв'язку з чим вказану постанову неможна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, як того вимагає ст.63 Закону №2262-ХІІ.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції вказав, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду. При цьому суд виходив з того, що відповідач мав належну інформацію про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії (7676,80грн.)
Листом Міністерства внутрішніх справ від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017, повідомлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988, з 01.01.2016 року.
Отже, суд першої інстанції, фактично, вказав на наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії виходячи із розміру грошового забезпечення 7676,80 грн.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, погодився з висновком про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру і видів грошового забезпечення, проте відсутність у пенсійного органу інформації (довідки) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера позбавляє можливості здійснити перерахунок пенсії, оскільки відповідні відомості у пенсійній справі особи відсутні. Нормами чинного законодавства не передбачено проведення перерахунку за відсутності процедури, яка передбачена пунктами 2 та 3 Порядку № 45.
Також апеляційний суд зазначив, що перерахунок пенсій та їх виплата у перерахованому розмірі може бути забезпечена лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Апеляційний суд дійшов висновку й про те, що Постановою №988 не змінюються оклади, як цього вимагає пенсійне законодавство, а саме встановлюються для поліцейських, тому вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для міліції (як цього вимагає положення ст. 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше. До цього такої категорії працюючих взагалі не існувало.
Постанова №988 набрала чинності 2 грудня 2015 року тобто до набрання чинності Закону №900. У зв'язку з зазначеним, факт прийняття зазначеної постанови не породжує підстав для проведенні перерахунку пенсії особам із числа колишніх працівників міліції, а інших актів Уряду якими б змінювалися розміри грошового забезпечення поліцейських, не видавалося.
Переглядаючи судові рішення в касаційному порядку, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Таким чином, помилковими є висновки суду апеляційної інстанції, що Постановою №988 не змінюються оклади, а тому її не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для міліції, а також те, що Постанова №988 набрала чинності 2 грудня 2015 року тобто до набрання чинності Закону №900, у зв'язку з чим, факт прийняття зазначеної постанови не породжує підстав для проведення перерахунку пенсії особам із числа колишніх працівників міліції.
Цей висновок апеляційного суду суперечить і прийнятому на час апеляційного розгляду справи Наказу МВС України №138 від 17 лютого 2017 року, яким затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції правильно вказав, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Як зазначалось вище, судом апеляційної інстанції встановлено, що на час звернення позивача до суду із позовом, така довідка ним не подавалась та від уповноваженого органу МВС не надходила. Ця обставина учасниками справи не спростована.
Суд апеляційної інстанції вірно вказав, що відсутність у пенсійного органу інформації (довідки) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, позбавляє можливості здійснити перерахунок пенсії, оскільки відповідні відомості у пенсійній справі особи відсутні, що свідчить про передчасність позовних вимог.
Доводи скаржника, що орган Пенсійного фонду мав інформацію про розмір грошового забезпечення позивача (7676,80 грн.) для обчислення пенсії, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки така інформація вказана у Витязі зі списків осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 1 січня 2016 року, натомість для безпосереднього перерахунку пенсії має бути довідка, видана у відповідності до Порядку №45.
Відповідно до частини першої статті 351 КАС підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом апеляційної інстанції прийнято вірне по суті рішення, проте, помилково вказано на відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії з огляду на відсутність бюджетного фінансування та те, що Постанова №988 не може бути застосована до працівників міліції, у зв'язку з чим суд касаційної інстанції вважає за необхідне змінити рішення суду апеляційної інстанції, виключивши з мотивувальної частини постанови апеляційного суду такі висновки.
Керуючись статтями 345, 351, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року змінити в частині обґрунтування висновків суду. В іншій частині судове рішення залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз
А.Ю. Бучик ,
Судді Верховного Суду