Постанова від 30.05.2018 по справі 273/1125/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 273/1125/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"30" травня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "31" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій органу владних повноважень та зобов'язання вчинити його певні дії , -

суддя в 1-й інстанції - Бєлкіна Д.С.,

місце ухвалення рішення - м.Баранівка,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2017р. ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до суду про визнання протиправними дій Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у переході на інший вид пенсії за віком відповідно до закону України «Про державну службу» та зобов'язати Новоград Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати стаж роботи на посаді відповідального секретаря по боротьбі з п'янством і алкоголізмом до стажу державної служби, що дає право на перехід на інший вид пенсії за вислугою років та призначити пенсійне забезпечення за віком, як державному службовцю з 17.07.2017 року.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_2 зазначила, що 17.07.2017 року звернулася із заявою до Баранівського відділу з питань призначення та перерахунку пенсій Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для переходу з пенсії по інвалідності (так як є інвалідом 3-ї групи) на пенсію за віком, оскільки має 25 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Рішенням Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1749/03.2 від 22.09.2017 року позивачу відмовлено у переході на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказана відмова обґрунтована тим, що посада відповідального секретаря по боротьбі з п'янством та алкоголізмом Баранівського райвиконкому не передбачена Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 03.05.1994 року №283, яким визначено посади і державні органи колишньої УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Відтак, період роботи в Баранівському райвиконкомі на посаді відповідального секретаря по боротьбі з п'янством та алкоголізмом з 27.05.1986 року по 17.06.1992 року зараховувати до стажу державної служби не має підстав. Вважає дії управління Пенсійного фонду протиправними та такими, що суперечить чинному законодавству та грубо порушують права та інтереси. Вказує, що має понад 25 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, так як посада відповідального секретаря по боротьбі з п'янством та алкоголізмом відноситься до державної служби. Просить позов задовольнити повністю.

Постановою Баранівського районного суду Житомирської області від 31.10.2017р. адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу у переході на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати стаж роботи на посаді відповідального секретаря по боротьбі з п'янством і алкоголізмом до стажу державної служби, що дає право на перехід на інший вид пенсії зa вислугою років та призначити позивачу пенсійне забезпечення за віком, як державному службовцю з 17.07.2017 року.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить постанову суду від 31.10.2017р. скасувати з підстав, наведених у скарзі. Відповідач вважає, що не порушував норм матеріального та процесуального права при відмові позивачу в переведенні його з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію згідно ЗУ «Про державну службу» з наступних підстав. Вказує, що обчислення стажу державної служби здійснюється відповідно до ст.25 Закону України «Про державну службу» № 3723 XII від 16.12.1993 та «Порядку обчислення стажу державної служби» затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 03.05.1994 p. №283. Порядком визначено посади і державні органи колишньої УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Посада відповідального секретаря по боротьбі з п'янством і алкоголізмом Баранівського райвиконкому не передбачена Порядком та не віднесена до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723 XII. Окрім цього, зазначена постанова КМУ від 03.05.1994 р. № 283, якою затверджено «Порядок обчислення стажу державної служби» втратила чинність на підставі постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 25.03.2016 р. № 229. Враховуючи вищевикладене, період роботи в Баранівському райвиконкомі на посаді відповідального секретаря по боротьбі з п'янством і алкоголізмом з 27.05.1986р. по 17.06.1992 p. зарахувати до стажу державної служби ОУПФУ не має правових підстав. Таким чином, ОУПФУ не були порушені жодні норми чинного законодавства, а відтак у задоволенні позову просив відмовити.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого судового рішення, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку Новоград Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності (3 група, загальне захворювання).

17.07.2017 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача з заявою для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно з рішенням в.о. начальника Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1749/03.2 від 22.09.2017 року позивачу відмовлено у переході на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зв'язку з недостатністю стажу державної служби.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість такої відмови суд враховує наступне.

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_2, виданої 07.06.1979 року, позивач працювала з 27.05.1986 року по 17.06.1992 року у Баранівському райвиконкомі на посаді «відповідального секретаря по боротьбі з п'янством і алкоголізмом». Звільнена з займаної посади у зв'язку з її ліквідацією на підставі Розпорядження №63 представника Президента.

Як встановлено судом, з 26.06.1992 року по 10.10.2011 року позивач працювала на посаді «головного держінспектора по контролю за цінами» Державної інспекції цін по Житомирській області.

Згідно з Наказом начальника державної інспекції з контролю за цінами в Житомирській області №14-к від 03.06.2011 року на підставі Наказу Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України під 12.12.2003р. №363, позивач з 05.06.2011 року встановлено щомісячну надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (стаж державної служби станом на 05.06.2011 25 років).

Відповідно до Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №3886/03 від 21.09.2017 року, позивач працювала в Державній інспекції з контролю за цінами в Житомирській області на посаді головного державного інспектора у Новоград-Волинському районі та м.Новоград-Волинському, заробітна плата станом на липень 2017 року становить 5000,00 грн., зокрема: посадовий оклад 3200,00 грн., надбавка за ранг (9 ранг) 200,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) (за стаж державної служби 25 років) - 1600,00 грн. Як вбачається з вищезазначеної довідки, позивачу виплачувалася надбавка за вислугу років, а саме за стаж державної служби понад 25 років.

Згідно Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації №3887/03 від 21.09.2017 року, середні розміри надбавок, премій та інших виплат за червень 2017 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 763,33 грн. видана позивачу для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення «Закону «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Відповідно до п. 12 Перехідних та прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету ОСОБА_3 України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців".

Право на пенсію державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку (ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року).

Відповідно до п. 8 Перехідних та прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень " Закону". Тобто стаж державної служби за періоди роботи (служби) до 01.05.2016 року обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 року № 283 та додатка до нього.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 року № 283, визначено, що до стажу державної служби зараховується період роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком, зокрема, виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у ст. 25 ЗУ «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом ОСОБА_3 України до відповідної категорії посад державних службовців, та на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевою самоврядування». В стаж державної служби зараховуються тільки періоди роботи па посадах керівних працівників і спеціалістів у відділах, управліннях, які були структурними підрозділами місцевих рад, що підтверджується архівними документами (структурою, штатним розписом за відповідний період, посадовими інструкціями тощо).

Відповідно до п. 32 Указу Президії Верховної ради Української РСР «Про заходи по посиленню боротьби проти пияцтва і алкоголізму, викорененню самогоноваріння» від 20.05.1985 року , координація діяльності державних органів і громадських організацій, спрямованої на боротьбу з пияцтвом, а також розробка і проведення заходів по запобіганню і припиненню проявів пияцтва здійснюються комісіями по боротьбі з пияцтвом, які утворюються при ОСОБА_3 Української РСР, при виконавчих комітетах обласних, районних, міських і районних у містах ОСОБА_3 народних депутатів. Комісії по боротьбі з пияцтвом можуть також утворюватися при виконавчих комітетах селищних і сільських ОСОБА_3 народних депутатів.

Згідно з ст.3 Положення про комісії по боротьбі з пияцтвом Української РСР затвердженого Указом Президії Верховної ОСОБА_3 Української РСР від 16.10.1985 року обласні, районні, міські, районні у містах, селищні, сільські комісії по боротьбі з пияцтвом утворюються відповідними Радами народних депутатів за поданням їх виконавчих комітетів на строк повноважень ОСОБА_3 даного скликання. Статтею 4 зазначеного Положення встановлено, що комісії по боротьбі з пияцтвом діють у складі голови (заступник голови або секретар виконкому, заступник Української РСР), заступника голови, відповідального секретаря і не менш як 6 членів комісії.

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що посада відповідального секретаря по боротьбі з п'янством і алкоголізмом, яка знаходилась у штаті апарату районної ради, як і інші спеціалісти апарату відноситься до категорії державних службовців. Віднесення до відповідних категорій та присвоєння рангів здійснюється згідно постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 18.04.1994 року №239 «Про віднесення посад працівників місцевих ОСОБА_3 народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців».

Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 10 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами пенсійного фонду України.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення та поняттям переведення пенсії з виду на вид, яким є всі подальші зміни виду пенсії.

Відповідно до ст. 83 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії здійснюється з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, обчислюваного також виходячи з дати звернення.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про неправомірність дій відповідача в частині відмови в зарахуванні та переведенні позивача на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

Таким чином, доводи апеляційної скарги Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 31.10.2017р. та не можуть бути підставами для її скасування.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "31" жовтня 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "30" травня 2018 р.