30 травня 2018 року справа № 805/854/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Шишова О.О., Гаврищук Т.Г., секретар судового засідання Романченко Г.О., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року (складене в повному обсязі 02 квітня 2018 року в м. Слов'янськ Донецької області) у справі № 805/854/18-а (суддя в І інстанції Лазарєв В.В.) за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Мирноградської міської ради про часткове скасування рішення,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету Мирноградської міської ради (далі - відповідач) про скасування рішення від 19.06.2013 року за № 205 «Про надання жилих приміщень громадянам, які перебувають на квартирному обліку у виконавчому комітеті міської ради», в частині пункту 4 щодо надання позивачу однокімнатної квартири АДРЕСА_1 (м. Мирноград), а саме виключивши слова «У порядку тимчасового поліпшення житлових умов».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішенням відповідача від 19.06.2013 року № 205 їй, у порядку тимчасового поліпшення житлових умов, було надано квартиру АДРЕСА_2 (м. Мирноград), житловою площею 16 кв.м. Тієї ж дати позивачу було видано ордер на вищевказане житлове приміщення № 527 серії ДДИ. 13.07.2013 року позивач зареєстрував своє місце проживання за вказаною адресою. У грудні 2017 року ОСОБА_1 вирішила приватизувати вищевказане житлове приміщення, однак у відповідному органі було визначено, що позивач проживає у вказаному житлі тимчасово і немає право його приватизувати.
Позивач, посилаючись на приписи Конституції України, норми Житлового кодексу України, а також вказуючи про відсутність, на час прийняття оскаржуваного рішення, фонду житла для тимчасового проживання вважає, що рішенням виконавчого комітету Мирноградської міської ради від 19.06.2013 року за № 205 порушені її права та просила його скасувати, виключивши у пункті 4 слова «У порядку тимчасового поліпшення житлових умов».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року у справі № 805/854/18-а у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, які були викладені в позовній заяві та протягом розгляду справи в суді першої інстанції.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У судовому засіданні позивач та її представник підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити, проти чого заперечував представник відповідача.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
13 травня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до міського голови із заявою про надання їй квартири АДРЕСА_2 (м. Мирноград), у порядку тимчасового поліпшення житлових умов (арк.справи 37).
07 червня 2013 року відбулось засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Димитрівської (Мирноградської) міської ради, на якому було вирішено виділити ОСОБА_1, у порядку тимчасового поліпшення житлових умов, квартиру АДРЕСА_2 (м. Мирноград), жилою площею 16,0 кв.м. без зняття її з квартирного обліку, про що складено протокол засідання (арк.справи 14-18).
19 червня 2013 року виконавчим комітетом Димитрівської (Мирноградської) міської ради прийнято рішення № 205 про надання ОСОБА_1, у порядку тимчасового поліпшення житлових умов, квартири АДРЕСА_2 (м. Мирноград), житловою площею 16 кв.м. без зняття позивача з квартирного обліку (арк.справи 19).
Позивач оскаржує вищевказане рішення в частині виділення житлового приміщення саме у порядку тимчасового поліпшення житлових умов.
Згідно зі статтею 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
За приписами статті 1 Житлового кодексу ОСОБА_4 РСР відповідно до Конституції СРСР і Конституції ОСОБА_4 РСР громадяни ОСОБА_4 РСР мають право на житло. Це право забезпечується розвитком і охороною державного і громадського житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жител, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.
Відповідно до статті 60 Житлового кодексу ОСОБА_4 РСР, постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень (чинні й на теперішній час, далі - Правила).
У відповідності до пункту 54 вказаних Правил, в окремих випадках на прохання громадян, що перебувають на квартирному обліку (в першу чергу тих, у яких настала черговість на одержання жилих приміщень), та громадян, що користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, у порядку тимчасового поліпшення житлових умов їм може бути надане жиле приміщення, яке не відповідає вимогам, передбаченим пунктом 51 і абзацом першим пункту 52 цих Правил, або за розміром менше від рівня середньої забезпеченості громадян жилою площею в даному населеному пункті зі збереженням відповідно права перебування на обліку та в списках першочерговиків чи в списку позачерговиків.
Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Димитрівської (Мирноградської) міської ради від 18.05.2011 року № 285 (арк.справи 38).
Згідно інформаційного листа від 26.02.2018 року № вх. 02-49-0521/01 на час розгляду справи судом першої інстанції ОСОБА_1 перебувала на квартирному обліку у виконавчому комітеті Мирноградської міської ради. Поточний номер у списку осіб, які перебувають на квартирному обліку - 310.
Отже, з вище встановлених обставин вбачається, що на прохання ОСОБА_1, відповідачем було надано їй житлове приміщення, саме у порядку тимчасового поліпшення житлових умов, як це передбачено нормами чинного законодавства, без зняття позивача з квартирного обліку.
Доводи апеляційної скарги стосовно відсутності в позивача фонду житла для тимчасового проживання не заслуговують на увагу, з огляду на наступне.
Формування фонду житла для тимчасового проживання регулюється відповідними статтями Житлового кодексу УРСР та постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 № 422, якою затверджено Порядок формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання. Пунктом 1 Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання встановлено, що він визначає умови формування фондів житла для тимчасового проживання громадян, які не мають або втратили житло внаслідок звернення стягнення на житлові приміщення, що були придбані ними за рахунок кредиту (позики) банку чи іншої особи, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного приміщення, а також біженців та громадян, які вимушені залишити житлове приміщення внаслідок його аварійного стану, стихійного лиха або з інших підстав, які загрожують стану та безпеці відповідного житлового приміщення.
Тобто, позивач взагалі не відноситься до кола осіб, які мають право на отримання житла для тимчасового проживання. Спірне житло надано їй в порядку тимчасового поліпшення житлових умов.
Що стосується того, що в ордері відсутнє зазначення надання житла в порядку тимчасового поліпшення житлових умов, колегія суддів зазначає, що форма ордеру затверджена Додатком 7 Правил, в якій не передбачено внесення подібних відомостей.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи встановлені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Мирноградської міської ради від 19.06.2013 року за № 205 «Про надання жилих приміщень громадянам, які перебувають на квартирному обліку у виконавчому комітеті міської ради» в частині пункту 4 щодо надання позивачу однокімнатної квартири АДРЕСА_1 (м. Мирноград), у порядку тимчасового поліпшення житлових умов, прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 195, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року у справі № 805/854/18-а - залишити без змін.
Повне судове рішення - 31 травня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Сіваченко
Судді О.О. Шишов
ОСОБА_5