Рішення від 29.05.2018 по справі 821/493/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/493/18

16 год. 15 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Кованій В.А.,

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченко до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 29.01.2018 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2,

встановив:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім. Шевченко (далі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 29.01.2018р. №0000321306, яким збільшено податок з доходів фізичних осіб, що сплачується податковим агентом, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата в розмірі 28614,32 грн. і нарахована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 21460,74 грн. та від 29.01.2018р. №0000331306, яким збільшено податкове зобов'язання з військового збору в розмірі 2384,53 грн. і нарахована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 596,13 грн.

Ухвалою від 30.03.2018р. відкрите спрощене провадження у справі, судове засідання призначене на 20.04.2018р.

Ухвалою суду за клопотаннями обох сторін розгляд справи 20.04.2018р. відкладений до 04.05.2018р.

У судових засіданнях 04.05.2018р. та 23.05.2018р. оголошено перерву для надання сторонами додаткових доказів по справі.

У судовому засіданні 23.05.2018р. суд протокольною ухвалою допустив процесуальне правонаступництво у зв'язку із зміною назви відповідача із Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується із обрахованим відповідачем розміром нормативної грошової оцінки земельних ділянок, орендованих позивачем у громадян власників земельних часток (паїв), для обчислення 3% орендної плати. Неправильне обрахування нормативної грошової оцінки земельних ділянок спричинило надмірне, на думку позивача, нарахування йому податку з доходів фізичних осіб, що сплачується податковим агентом, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата та зобов'язання з військового збору. Позивач відмічає, що податковий орган безпідставно застосував при визначенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок коефіцієнт змін у рентному доході 1,756, коефіцієнт індексації земельної ділянки у 2016 році у розмірі 1,2 та протиправно не скористався наказом міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017р. № 262, яким визначено нормативно грошову оцінку одиниці площі ріллі по областях України станом на 01.01.2016р., зокрема по Херсонській області - 24370,45 грн. Також ревізор під час проведення перевірки не прийняв до уваги частину видаткових касових ордерів про виплату орендної плати громадянам, платіжні доручення про перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб та військового збору. Не погодився позивач із розміром застосованої штрафної санкції, зазначивши, що підприємство не допускало повторних порушень, відтак відсутні підстави для застосування штрафних санкції у розмірі більшому, ніж 25%.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити повністю.

Представник відповідача заперечив проти позову із підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що у перевіреному періоді СТОВ ім. Шевченко податок на доходи з фізичних осіб нараховувався на орендну плату, розмір якої було занижено внаслідок не застосування в 2016 році коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель 1,2 та без врахування коефіцієнту змін у рентному доході 1,756, передбачений постановами КМУ від 31.10.2011 №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення на населених пунктів» та № 213 від 23.03.1995 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», що призвело до заниження нарахованої суми орендної плати. Актом встановлено, що СТОВ ім. Шевченко порушено вимоги п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164, п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 28614,32 гривень та заниження зобов'язання з військового збору в розмірі 2384,53 грн.

Розглянувши надані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Головним управління ДФС у Херсонській області проведена документальна планова виїзна перевірка СТОВ «ім. Шевченко» з питань дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2016р. по 30.09.2017р., за результатами якої складений акт від 02.01.2018 № 1/21-22- 13-06/03784893 (далі - акт перевірки).

Перевіркою встановлено, що товариство здійснює діяльність у сфері сільського господарства, зокрема, вирощування зернових, бобових та насіння олійних культур, на орендованих у громадян земельних частках (паях). Загальна площа орендованих земельних ділянок складає 485,4584 га., в тому числі у громадян (98) осіб площею 462,4684 га. Розмір орендної плати за використання земельних часток (паїв) становить не менше 3% нормативної грошової оцінки земельної частки (паю).

В акті перевірки зазначено, що у перевіреному періоді СТОВ ім. Шевченко податок на доходи з фізичних осіб нараховувався на орендну плату, розмір якої було занижено внаслідок не застосування в 2016 році коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель 1,2 та без врахування коефіцієнту змін у рентному доході 1,756, передбачений постановами КМУ від 31.10.2011 №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення на населених пунктів» та № 213 від 23.03.1995 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», що призвело до заниження нарахованої суми орендної плати.

Так на ст. 6 акту перевірки зазначено, що позивачем нараховано орендну плату за загальну площу земельної ділянки 462,8368 га за даними платника загальна сума орендної плати у 2016 році склала 344483,5 грн., утримано ПДФО 62007,3 грн., за даними перевірки належить до нарахування загальна сума орендної плати у 2016 році 503451,94 грн., ПДФО 90621,35 грн., відхилення складає по орендній платі 158968,44 грн. та ПДФО 28614,32 грн.

У висновку акту перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення: неповне відображення виплачених доходів громадянам протягом 2016 р.: пп. 168.1.1. п.168.1 ст. 168 та пп.170.1.1 п.170.1 ст.170 Податкового кодексу України, з урахуванням ст. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 р. № 92/2002, в результаті чого занижено зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 28614,32 грн., у тому числі за 2016 рік - 28614,32 грн., та військового збору за 2016рік на суму 2384,53 грн.

За висновками перевірки ГУ ДФС у Херсонській області винесені податкові повідомлення-рішення від 29.01.2018 № НОМЕР_1 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за податковим зобов'язанням на суму 28614,32 грн., штрафними санкціями - 1460,74 гри., №0000331306 про збільшення грошового зобов'язання з військового збору за податковими зобов'язаннями на суму - 2384,53 грн., за штрафними санкціями - 596,13 гривень.

Не погоджуючись із спірними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи оцінку спірним ППР, суд застосовує наступні положення чинного законодавства.

Згідно з п. 164.1 ст. 164 ПК України, базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

До складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 цього Кодексу (п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 ПК України).

Податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановленого законодавством з питань оренди землі (п.п. 271.1.1 п. 170.1 ст. 170 ПК України).

Базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка (далі - НГО) земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Кодексу (пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Пунктом 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (абз. 3 п. 289.2 ст. 289 ПК України).

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються угодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 1 Указу Президента України «Про даткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.02.2002 №92/2002 визначено, що одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки є забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.

На виконання статті 6 Указу Президента України від 10 листопада 1994 р №666 «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» Кабінетом Міністрів України постановою від 23.03.1995 №213 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі - Методика №213).

Пунктом 1 Методики №213 визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви (п. 2-1 Методики № 213).

Для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756 (ч. 2 п. 5 Методики № 213).

Зазначена редакція Методики №213 діяла включно до 28.02.2017р., коли до неї були внесені зміни постановою КМУ від 16 листопада 2016 р. № 831.

Відтак, суд приходить до висновку про обґрунтованість позиції податкового органу про необхідність застосування до визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки для визначення розміру орендної плати у 2016 році коефіцієнт змін у рентному доході 1,756.

Разом із тим суд приходить до висновку про неправомірність обрахування податковим органом розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, орендованої позивачем, з огляду на наступне.

Сторони погодились, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, станом на 1995 рік підлягає індексації.

Відповідно до листа Держгеокадастру України, адресованого ДФС України від 12.01.2017р. № 5-28-0-22-442/2-17 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: за 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0, 2013 рік - 1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,2. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь за 2016 рік становить 1,0.

Із аналізу даних правових норм слідує, що для визначення розміру орендної плати у 2016 році необхідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 1995 рік застосувати коефіцієнти індексації за відповідний період та коефіцієнт змін у рентному доході 1,756.

Державним органом, який має право надавати офіційну інформацію про нормативної грошової оцінки земельної ділянки є Держгеокадастр України та його територіальні органи.

Податковий орган надав до суду лист відділу Держгекадастру у Нововоронцовському районі Херсонської області від 14.01.2016р. № 99-2116-99.2-26/2-16, відповідно до якого нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Херсонській області станом на 01.01.2016 року становить 34698,86 грн.

Проте при визначенні розміру орендної плати позивача даний розрахунок не застосовувався.

Суд витребував у відповідача як суб'єкта владних повноважень розрахунок визначення суми орендної плати, застосований податковим органом до позивача та документ, на якому ґрунтується такий розрахунок.

Відповідачем до суду наданий додаток 3 до Акту перевірки, відповідно до якого відповідач обраховував розмір орендної плати позивачу. А саме: податковий орган до нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2011р., виданої держкомземом у Новоронцовському районі застосовував коефіцієнти індексації 1,249 за 2014 рік, 1,2 за 2015 рік та коефіцієнт змін у рентному доході 1,756.

Разом із тим податковий орган залишив поза увагою, що коефіцієнт змін у рентному доході 1,756 застосовується один раз до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, станом на 1995 рік та не може застосовуватись повторно, оскільки він уже міститься в нормативній грошовій оцінці станом на 01.01.2011р., виданої держкомземом у Новоронцовському районі, так як остання розрахована відповідно до Методики № 213 і має містити коефіцієнт змін у рентному доході 1,756.

Досліджуючи наданий суду розрахунок визначення орендної плати (додаток 3 до акту перевірки) судом встановлено відмінність у розрахованій самим податковим органом нормативній грошовій оцінці землі від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Херсонській області станом на 01.01.2016 року, визначеної у листі відділу Держгекадастру у Нововоронцовському районі Херсонської області від 14.01.2016р. № 99-2116-99.2-26/2-16.

Так податковий орган орендодавцю ОСОБА_4 за земельну ділянку площею 7,6 га орендну плату визначив із нормативної грошової оцінки 267382,65 х 3% = 8021,48 грн., проте виходячи із інформації офіційного органу Держгекадастру у Нововоронцовському районі Херсонської області одиниця площі ріллі по Херсонській області станом на 01.01.2016 року становить 34698,86 грн. х 7,6 = 263711,34 х 3% = 7911,34 грн. Що є значно нижчою.

Така сама ситуація склалась із розрахунками по всіх 98 орендодавців.

Відтак суд прийшов до висновку про неправильне обрахування відповідачем орендної плати як бази оподаткування податком із доходів фізичних осіб та військового збору, що мало наслідком неправильне визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В супереч даної норми відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх рішень, відтак суд їх скасовує як протиправні.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.01.2018р. №0000321306, яким збільшено податок з доходів фізичних осіб, що сплачується податковим агентом, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата в розмірі 28614,32 грн. та нарахована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 21460,74 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.01.2018р. №0000331306, яким збільшено податкове зобов'язання з військового збору в розмірі 2384,53 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 596,13 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, пр-т Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) судовий збір в сумі 1760,00 грн. на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "ім. Шевченко" (74232, Херсонська область, Нововоронцовський район, с. Горлівка, вул. Кооперативна, буд.4, код ЄДРПОУ 03784893).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 31 травня 2018 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 8.3.2