Рішення від 24.05.2018 по справі 814/1887/16

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2018 р. № 814/1887/16

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Устинова І.А., суддів Біоносенко В.В., Гордієнко Т.О. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54003

до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135

треті особи:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Будівельників, 15-А, м. Миколаїв, 54034 Чорноморське міжрегіональне управління Уктрансбезпеки, Бериславське шосе, 46, м. Херсон, 73000 Старший державний інспектор ВДК та нагляду за безпекою на автомобільному транспорті УТБ Чорноморського Міжрегіонального Управління ОСОБА_2, вул. Беріславське Шосе, 46, м. Херсон, 73000

про:визнання протиправним та незаконними дії,скасування акту №0000624,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач) про визнання протиправними та незаконними дії Управління Укртрансбезпеки Чорноморського Міжрегіонального Управління в особі старшого державного іспектора ВДК та нагляду за безпекою на автомобільному транспорті УТБ Чорноморського Міжрегіонального Управління ОСОБА_2 при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки РЕНО, модель МАГНУМ-440, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки , модель NV 3496, реєстраційний номер НОМЕР_2 від 27.08.2016; скасування акта № 0000624 про перевищення транспортних засобів нормативних вагових параметрів від 27.08.2016 та розрахунку № 412 плати за проїзд великовагових транспортних засобів від 27.08.2016.

Ухвалою суду від 21.10.2016 року провадження у справі відкрито суддею Лебедєвою Г.В.та призначено справу до розгляду.

Відповідно до розпорядження виконуючого обов'язки керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.03.2017 року № 79/02-10 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2017 року справу № 814/1887/16 передано для продовження розгляду головуючому судді Князєву В.С.

Ухвалою суду від 27.03.2017 головуючим суддею Князєвим В.С. суддями Біоносенко В.В., Гордієнко Т.О. прийнято справу № 814/1887/16 до свого провадження та залишено зупиненою до одужання позивача.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.11.2017 року № 1014/02-10 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.11.2017 року справу № 814/1887/16 передано для продовження розгляду головуючому судді Устинову І.А.

Ухвалою суду від 05.02.2018 року провадження у справі № 814/1887/16 поновлено та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що його автомобіль не попадає під категорію великогабаритного та великотонажного транспорту відповідно до законодавства України та не потребує зважування. Крім того, посадовами особами габаритно-вагового контролю та патрульної поліції відмовлено у проведенні точного зважування автомобіля на стаціонарному пункті зважування з врахуванням ваги вантажу (згідно ТТН) та ваги порожнього автопоїзда. Про перевантаження автомобіля, водія повідомлено в усній формі, чек роздруківку з зазначенням номера ваги, на яких проведено зважування та з вказанням його результатів, не надано, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідач проти позову заперечує, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки при здійснені габаритно-вагового контролю транспортного засобу перевіряючі діяли відповідно до вимог чинного законодавства, при перевірці встановлено порушення позивачем норм Закону України «Про автомобільний транспорт», Правил дорожнього руху, тому розрахунок плати за проїзд прийнято правомірно.

Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

З врахуванням положень частин 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

27.08.2016 року належний позивачу автомобіль марки РЕНО, модель МАГНУМ-440, реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом марки ВSS, модель NV 3496, реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_3, який здійснював перевезення вантажу з с. Олександрівка, Дніпропетровської області до м. Южного Одеської області на дорозі М-14 «Одеса-Мілітополь-Новоазавськ» 203+500км у Херсонський області був зупинений для проходження габаритно-вагового контролю інспектором другої роти батальйону управління патрульної поліції м. Херсон ОСОБА_4 Пункт габоритно-вагового контролю на якому запропоновано пройти ваговий контроль розташований за адресою: Херсонська область, а/д М-14 «Одеса-Мілітополь-Новоазавськ» км 203+500.

За наслідками зважування складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 27.08.2016р., ОСОБА_5 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.08.2016р. № 0000624 (далі - ОСОБА_5), в якому зазначено, що фактичне осьове навантаження на другу вісь складає 12,15 т, при нормативно допустимій 11 т.

На підставі ОСОБА_5 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 412 від 27.08.2016 року (далі - Розрахунок), яким визначено суму плати за перевищення нормативно-вагових параметрів в розмірі 746 євро.

Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” N 1567, 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 “ Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів , вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Згідно п.п.21, 28 “Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” № 879 від 27.06.2007 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до наданої позивачем товарно-транспортної накладної від 26.08.2016 року № 365683 загальна вага вантажу становить 39т 990кг, що не перевищує допустиму норму - 40 т.

Згідно з пунктами 21, 22 Постанови № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки, подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами” N 30 від 18.01.2001року транспортний засіб вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, якими передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м, за довжиною - 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т . Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п.12-14 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.

Пунктами 17, 18 та 19 Порядку № 879, в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин передбачено, що у разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль.

За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Відповідно до п. 21 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Зі змісту розрахунку № 412, яким позивачу визначено до сплати 746,00 євро, за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що також зазначено в акті про перевищення транспорним засобом нормативних габаритних параметрів вбачається, що на другу ось вага складала 12,15 тонн при нормативно допустимій вазі 11,00 тонн.

З матеріалів справи вбачається, що позивач віз сипучий вантаж - пшеницю, яка є рухомою під час руху автомобіля, а тому її маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що в свою чергу не дає можливості за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень.

Відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортного засобу з відповідним видом вантажу унеможливлює встановлення факту порушення вагових параметрів, оскільки вони в будь-якому випадку при зважуванні автомобіля у динамічному стані не будуть відображати дійсну вагу по осях.

Крім того, водієві ОСОБА_5, при встановленому відповідачем перевищенні вагового нормативного параметру більш як на 2 відсотки, подальший рух не був заборонений до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Транспортний засіб після проведення габаритно-вагового контролю відповідачем затриманий не був та продовжив свій рух за визначеним маршрутом.

Таким чином, якщо відповідач дійшов висновку щодо перевищення транспортним засобом позивача нормативно вагових параметрів, останньому повинні були заборонити рух транспортного засобу до внесення плати за проїзд.

Із врахуванням вказаного вище, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача, що в свою чергу говорить про неправомірність складеного ОСОБА_5 від 27.08.2016 року № 0000624 та Розрахунку № 412 від 27.08.2016, які відповідно підлягають скасуванню.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачем не доведено суду законність дій щодо визначення ОСОБА_1 плати за проїзд. Натомість позивачем надано усі необхідні докази в підтвердження його позовних вимог.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54003, ідентифікаційний код НОМЕР_3) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки Чорноморського Міжрегіонального Управліня в особі державного інспектора ВДК та нагляду за безпекою на автомобільному транспорті УТБ Чорноморського Міжрегіонального Управління ОСОБА_2 при проведенні 27.08.2016 року габаритно-вагового контролю транспортного засобу, що належить ОСОБА_1

3. Визнати протиправними та скасувати ОСОБА_5 № 0000624 від 27.08.2016р. про перевищеня транспортним засобом нормативних вагових параметрів та Розрахунок № 412 від 27.08.2016р. плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54003, ідентифікаційний код НОМЕР_3) судовий збір в розмірі 1102,40 грн. (одна тисяча сто дві гривні 40 коп.), сплачений квитанцією від 18.10.2016 року № 0.0.635594114.1 та судовий збір в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.), сплачений квитанцією від 18.10.2016 року № 0.0.635593012.1.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя І. А. Устинов

Суддя Т. О. Гордієнко

Суддя В. В. Біоносенко