Рішення від 23.05.2018 по справі 820/2133/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

23 травня 2018 р. № 820/2133/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіна Ю.В.

при секретарі судового засідання Пройдак С.М.

у присутності

позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 Масуд

представника відповідача ОСОБА_3

третьої особи ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 ОСОБА_2 Масуд (АДРЕСА_1,62302, до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ37764460) третя особа: ОСОБА_4 (АДРЕСА_1,62302, про зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд: визнати незаконною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Харківській області щодо розгляду заяви ОСОБА_3 ОСОБА_2 Масуд про продовження строку перебування в Україні; зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Харківській області згідно законодавства у сфері міграції та перебування іноземців в Україні прийняти та розглянути пакет документів разом з заявою ОСОБА_3 ОСОБА_2 Масуд та клопотанням дружини ОСОБА_4 про продовження строку перебування в Україні позивача, як іноземця, що перебуває в Україні на законних підставах, та прийняти відповідне рішення за наслідками її розгляду.

Ухвалою суду від 02.04.2018 року справу призначено до розгляду у спрощеному провадженні з викликом сторін.

У судовому засіданні позивач заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити з тих підстав, що відповідачем не дотримано вимог ст.55 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VII в частині неприйняття документів та не винесення мотивованого рішення за результатами розгляду.

Третя особа в судовому засіданні адміністративний позов підтримала у повному обсязі, просила позовні вимоги задовольнити з тих підстав, що позивач перебуває на території України на законних підставах, проте внаслідок бездіяльності відповідача він позбавлений можливості подовжити строк дії посвідки на тимчасове проживання.

Відповідач в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі з тих підстав, що відповідачем пропущено строки звернення до установи з питань подовження строку дії посвідки на тимчасове проживання на території України.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач документований посвідкою на тимчасове проживання номер РТ 146017 від 25.01.2017 року. Дата закінчення строку -25.01.2018 року

Відповідно до графіку прийому громадян посадовими особами ГУДМС України в Харківській області, затвердженого наказом від 03.10.2017 року № 51 прийом іноземних громадян та ОБГ з питань отримання дозволу на імміграцію в Україну, оформлення посвідок на постійне проживання та посвідок на тимчасове проживання в Україні у зв'язку з возз'єднанням сім'ї проводиться у понеділок з 10-00 до 12-30 та четвер з 14-00 до 17-30

Зі слів позивача 15.01.2018 року він прибув до Головного управління ДМС у Харківській області для подання документів на подовження дії посвідки на тимчасове проживання на території України у другій половині дня, тобто після закінчення часів прийому.

Повторно, зі слів позивача, він прибув до Головного управління ДМС у Харківській області 18.01.2018 року. За результатами попереднього огляду документів позивачеві повідомлено про необхідність сплати адміністративного збору за продовження строку дії посвідки, який ним був сплачений згідно квитанції 1181459 від 18.01.2018 року (час сплати 14:42:25).

Проте у подальшому у прийнятті документів, зі слів позивача, йому відмовлено з підстав пропуску строку на звернення з відповідною заявою.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані положеннями Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VII (далі по тексту Закон №3773-VII), Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідок на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМ України від 28.03.2012 року № 251

Так, ст. 53 Закону № 3773- VII передбачає, що іноземець або особа без громадянства подає заяву про оформлення або продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання та відповідні документи, визначені цим Законом та Кабінетом Міністрів України, особисто або через свого представника на підставі довіреності до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції. Документи для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання не пізніш як за 10 календарних днів до закінчення строку її дії. Аналогічні приписи викладені в п.10 Порядку № 251.

Приписами ст. 55 Закону № 3773- VII визначено, що територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, зобов'язаний надати іноземцю або особі без громадянства чи його представнику опис прийнятих документів з підписом уповноваженої особи, яка їх прийняла, зазначенням її посади, прізвища та імені і дати прийняття документів. Іноземець або особа без громадянства отримує посвідку на тимчасове проживання особисто.

Згідно п.11 Порядку № 251 за результатами розгляду заяви протягом семи днів (для оформлення посвідки на постійне проживання) або не більш як 15 днів (для оформлення посвідки на тимчасове проживання) з дня подання всіх визначених цим Порядком документів приймається рішення про видачу або відмову у видачі посвідки, яке затверджується Головою ДМС, а у разі його відсутності - заступником Голови ДМС чи начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником. У заяві робиться відмітка про прийняте рішення або зазначаються причини відмови у видачі посвідки.

Виходячи зі змісту вказаних норм, суд приходить до висновку, що рішення про видачу або відмову у видачі посвідки оформлюється відповідним письмовим документом та не передбачає усної форми.

Суд погоджується з твердженням відповідача, що положеннями Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та постанови КМ України від 28.03.2012 року № 251 не передбачено виключень для звернення іноземця з заявою про продовження терміну дії посвідки на тимчасове проживання після закінчення встановленого для такого звернення строку та не визначено обов'язку щодо прийняття такої заяви від іноземців після закінчення строку, встановленого законом.

Проте суд зазначає, що вказані нормативні акти також не встановлюють права відповідача - суб'єкта владних повноважень, не прийняти документи, які подані до розгляду, в тому числі з підстав порушення строку їх подання. Будь-яке рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути оформлено в письмовому вигляді, що надає особі, яка на законних підставах перебуває на території України та звернулася до державної установи, можливість подальшого оскарження рішення у випадку незгоди та відповідно забезпечення безперешкодної реалізації або захисту прав.

В судовому засіданні відповідачем не доведено правомірності відмови у прийнятті у позивача документів на подовження дії посвідки на тимчасове проживання лише з підстав пропуску строку звернення, а отже суд вважає за необхідне обтяжити відповідача обов'язком прийняти та розглянути пакет документів ОСОБА_3 ОСОБА_2 Масуд разом з клопотанням дружини - ОСОБА_4 про продовження строку перебування в Україні, як іноземця, що перебуває в Україні на законних підставах.

Щодо позовної вимоги про визнання незаконною бездіяльності відповідача, то суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, оскільки вона поглинається рішенням стосовно зобов'язання відповідача прийняти та розглянути документи, що з урахуванням положень п.10 ч.2 ст.245 КАС України є найбільш дієвим способом захисту прав позивача.

Відповідно до ст.ст.7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Харківській області прийняти та розглянути пакет документів ОСОБА_3 ОСОБА_2 Масуд разом з клопотанням дружини - ОСОБА_4 про продовження строку перебування в Україні, як іноземця, що перебуває в Україні на законних підставах.

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У повному обсязі рішення виготовлено 29.05.2018 року.

Суддя Зоркіна Ю.В.