15 травня 2018 року Справа № 804/1777/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
07 березня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01 листопада 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону україни "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсій на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 листопада 2017 року відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пернсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понд стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відмова у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01 листопала 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону україни "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсій на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку є протиправною, оскільки нормою частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено право позивача як особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, на збільшення розміру пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж (20 років), але не вище 75 процентів заробітку.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду без повідомлення (виклику) сторін на 11 квітня 2018 року (а.с. 2).
Відповідачем 12.04.2018 року подано відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що позивачу розрахунок пенсії і її виплата проводиться відповідно до чинного законодавства, а саме Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказує, що понаднормативний стаж позивача складає 7 років і доплата за понаднормативний стаж відповідно склада 75,18 грн. (до 01.10.2017 р.). Крім того, до основного розміру пенсії позивачу виплачувались підвищення, як учаснику бойових дій, у розмірі 328,00 грн., підвищення за особливі заслуги перед Україною у розмірі 446,08 грн. та щомісячна цільова допомога на прожиття інвалідам війни у розмірі 40,00 грн. З 11.10.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» та розрахунок пенсії позивача складає: 9631,33 грн. (заробітна плата для обчислення)*0,42917 (коефіцієнт стажу) + 75,18 грн. (доплата за понаднормативний стаж 7 років) + 363,00 грн. (підвищення, як учаснику бойових дій) + 493,68 грн. (підвищення за особливі заслуги перед Україною) + 40,00 грн. (щомісячна цільова допомога на прожиття інвалідам війни) + 621,52 грн. (доплата до пенсії з 01.10.2017 р.).
У звязку з перебуванням головуючого судді у період з 11.04.2018 року по 23.04.2018 року на лікарняному, розгляд справи 11.04.2018 року не відбувся.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримує пенсію за віком.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988 року, 2 категорії, що підтверджено посвідченням ОСОБА_2 А № 104961 від 02.11.1992 р., виданого Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.
Загальний стаж позивача складає 42 роки 11 місяців 2 дні.
14 листопада 2017 року позивач звернувся із заявою до Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про перерахунок пенсії, призначеної позивачу, з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Листом № А-203 від 20 листопада 2017 року відповідач в проведенні такого перерахунку відмовив з посиланням на те, що розмір пенсії встановлено та виплачується згідно вимог чинного законодавства. Вказано, що розрахунок пенсії позивача з 01.10.2017 року складає: 9631,33 грн. (заробітна плата для обчислення)*0,42917 (коефіцієнт стажу) + 75,18 грн. (доплата за понаднормативний стаж 7 років) + 363,00 грн. (підвищення, як учаснику бойових дій) + 493,68 грн. (підвищення за особливі заслуги перед Україною) + 40,00 грн. (щомісячна цільова допомога на прожиття інвалідам війни) + 621,52 грн. (доплата до пенсії з 01.10.2017 р.).
Вважаючи свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
У зв'язку з цим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Отже, суд доходить висновку, що громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, перерахунок пенсії має здійснюватися відповідно до вимог спеціального закону - Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16), а також Верховним Судом у постанові від 06 лютого 2018 року (справа № 560/675/17).
Таким чином, доплата за понаднормативний стаж ОСОБА_2 має розраховуватись виходячи з 22 років понаднормативного стажу (42 роки - 20 років).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали", а якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, при цьому позивачем доведено протилежне, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01 листопада 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону україни "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсій на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 листопада 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону україни "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсій на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Керуючись ст.ст. 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 (мкрн.Всебратське-ІІАДРЕСА_1, м.Кривий Ріг, 50446; ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01 листопада 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону україни "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсій на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 листопада 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону україни "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсій на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1