Рішення від 31.05.2018 по справі 809/678/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" травня 2018 р. справа № 809/678/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

13.04.2018 ОСОБА_1 (надалі також, - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі також Надвірнянське ОУПФУ Івано-Франківської області - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з досягненням пенсійного віку у 2017 позивач звернувся до відповідача для призначення йому пенсії за віком. При цьому до заяви було додано пакет документів про стаж роботи та заробітну плату, в тому числі документи про стаж роботи у колгоспі ім. Жовтень.

Однак відповідач своїм листом №7552/03 від 22.12.2017 відмовив позивачу у зарахуванні його стажу у колгоспі ім. Жовтень, оскільки відповідач немає можливості перевірити встановлений та вироблений мінімум трудоднів в господарстві, а тому, відповідач не має можливості зарахувати до трудового стажу позивача його роботи в даному колгоспі.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у зарахуванні йому до трудового стажу період роботи у колгоспі ім. Жовтень в період з 27.06.1988 по 03.08.1990 на посаді шофер 3-го класу та відмови у призначенні пенсії неправомірними та зобов'язати Надвірнянське ОУПФУ Івано-Франківської області зарахувати йому до загального трудового стажу роботу у колгоспі ім. Жовтень в період з 27.06.1988 по 03.08.1990 на посаді шофер 3-го класу та призначити, нарахувати, виплатити з 16.09.2017 недоотримані ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (а.с.27-28).

Позивачем у зазначений строк недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.05.2018. Щодо заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву (а.с.36-37). Просив суд в задоволенні позову відмовити.

Зважаючи на вищевикладене, судом проведено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 263 КАС України.

Згідно частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у зв'язку з досягненням пенсійного віку у 2017 звернувся до відповідача для призначення йому пенсії за віком. При цьому до заяви було додано пакет документів про стаж роботи та заробітну плату, в тому числі документи про стаж роботи у колгоспі ім. Жовтень.

Відповідач своїм листом №7552/03 від 22.12.2017 позивачу відмовив у зарахуванні його стажу у колгоспі ім. Жовтень, зокрема звернув увагу, що до підрахунку стажу роботи не враховані записи в трудовій книжці №БТ-II №3520615, так як трудова книжка видана на прізвище ОСОБА_2, також стаж роботи в колгоспі "Жовтень" не зараховано до загального стажу роботи в період роботи з 26.05.1997 по 30.05.1997, так як в довідці №53 від 10.07.1997 відсутні накази про прийняття на роботу та звільнення з роботи. На підставі поданих документів було обчислено стаж роботи, який становить 08 років 03 місяці 09 день, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Право на призначення пенсії ви набудете при набутті стажу роботи 15 років з часу звернення або згідно змін до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам", при досягненні віку 63 років на призначення державної соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію. Одночасно повідомив позивача, що Ви маєте право укласти договір про добровільну участь у загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванні щодо сплати єдиного внеску за період страхового стажу, якого недостатньо для призначення пенсії (15 років). Рішення про відмову у призначенні пенсії може бути оскаржено в головному управлінні Пенсійного фонду України в області або в судовому порядку (а.с. 24-25).

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у зарахуванні йому до трудового стажу період роботи у колгоспі ім. Жовтень в період з 27.06.1988 по 03.08.1990 на посаді шофер 3-го класу та відмови у призначенні пенсії неправомірними та звернувся в суд за захистом свого права.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004 р., періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

А так як Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набрав чинності 01 січня 2004 року, то періоди трудової діяльності, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії за період до 01січня 2004 року повинні враховуватися до стажу роботи для призначення пенсії відповідно до законодавства, яке діяло до 01 січня 2004 року.

Частиною 1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. В абзаці 2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999р. № 1-рп/99 по справі № 1-7/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) міститься роз'яснення наведеного конституційного положення, в якому зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі потрібно розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон чи інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали чи мали місце.

Таким чином, стосовно порядку зарахування певних періодів до стажу для призначення пенсії необхідно керуватися тим законодавством, під час дії якого, ці періоди існували.

Частиною першою статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно пунктом 3 вищезазначеного Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до вимог пункту 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до пункту 6 ОСОБА_3 Міністрів СРСР "Про трудові книжки колгоспників" №310 від 21.04.1975 року всі записи у трудовій книжці завіряються у всіх розділах за час роботи у колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженої особи і печаткою.

З огляду на вищевикладені норми, суд вважає, що документи, які надав позивач відповідачу, дають підстави для зарахування спірного періоду до стажу роботи.

Покликання відповідача на те, що трудова книжка та архівна довідка не підтверджують трудовий стаж ОСОБА_1 суд вважає необґрунтованими і такими, що суперечать письмовим доказам, що знаходяться в матеріалах справи.

З копії трудової книжки №БТ-II №3520615 позивача судом встановлено, що з 27.06.1988 ОСОБА_1 прийнятий на роботу в колгосп ім. "Жовтень" на підставі протоколу №8 від 30.07.1988. З 03.08.1990 звільнений з роботи за власним бажанням на підставі протоколу №10 від 3.08.1990. Всі записи у трудовій книжці завірені підписами голови колгоспу та печатками, тому підстав вважати такі записи спірними немає (а.с. 12).

Записи в трудовій книжці позивача вчинені у відповідності до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 №5.

Як вбачається з архівного витягу архівного відділу Надвірнянської районної державної адміністрації №Б-18/04-01 від 07.12.2017 року, що ОСОБА_1 працював в колгоспі "Жовтень" на посаді водія, що підтверджується протоколом №8 засідання правління колгоспу "Жовтень" від 30.07.1988, в якому також зазначено, що вирішили рекомендовані зборами уповноважених прийняти в члени колгоспу і на роботу (а.с. 16-17).

Також, в архівному витязі архівного відділу Надвірнянської районної державної адміністрації №Б-18/04-01 від 07.12.2017 року зазначено, що протоколом №10 засідання правління колгоспу "Жовтень" від 29.08.1990 на підставі заяви ОСОБА_1 - водій виключений з членів колгоспу і розрахований з роботи за власним бажанням (а.с. 18-19).

За наведених обставин суд виходить з того, що трудовою книжкою підтверджується стаж роботи позивача за трудовим договором у колгоспі "Жовтень", що є достатнім для врахування цього періоду при обчисленні розміру пенсії і не вимагає додаткового підтвердження позивачем свого стажу як члена колгоспу з вирішенням питання про вироблення встановленого мінімуму трудової участі у суспільному виробництві.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд вважає, що Надвірнянським ОУ ПФУ Івано-Франківської області, всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності винесення рішення про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи в колгоспі "Жовтень" за період з 27.06.1988 року по 03.08.1990 року, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 сплаченого ним судовий збір в розмірі 1409,60 грн. згідно квитанції №0.0.989546599.1 від 17.03.2018 на суму 704,8 грн. та квитанції №ПН234545 від 23.04.2018 на суму 704,8 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати дії Надвірнянського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не зарахування ОСОБА_1 до трудового стажу роботу у колгоспі ім. "Жовтень" в період з 27.06.1988 по 03.08.1990 на посаді шофер 3-го класу та відмови у призначенні пенсії неправомірними.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу роботу у колгоспі ім. "Жовтень" в період з 27.06.1988 по 03.08.1990 на посаді шофер 3-го класу та призначити, нарахувати, виплатити з 16.09.2017 недоотримані ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.

Стягнути з Надвірнянського об'єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 1409 (одну тисячу чотириста дев'ять) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Бандери, 31, с. Волосів, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78412);

Надвірнянське об'єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405).

Суддя Микитюк Р.В.