Справа № 514/1615/17
22 травня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження про перерахування пенсії, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому відповідно до уточнення позовних вимог від 24.01.2018 року (а.с. 42), просить суд:
- скасувати розпорядження №124291 від 06.10.2017 року Управління Пенсійного фонду у Тарутинському районі про перерахунок пенсії;
- визнати недійсною пенсію за вислугу років;
- зобов'язати Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести вірне призначення, нарахування та доплату пенсії за віком з 04.08.2017 року з урахуванням для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати за весь період страхового стажу після 1 липня 2000 року, з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2011 рік;
- провести перерахунок пенсії згідно діючого законодавства;
- зобов'язати Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області виплатити грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що є одержувачем пенсії за віком та перебуває на обліку в Арцизькому ОУПФ України Одеської області. Позивач зазначила, що хоча вона на пенсії, але продовжує працювати на посаді вихователя дитячого закладу в ДНЗ «Дзвіночок» Березинського НВК «ОСОБА_2 ступенів дошкільний навчальний заклад» Тарутинської районної ради Одеської області.
Позивач вказала, що 06 жовтня 2017 року їй було призначено пенсію за віком в розмірі 1133,10 грн., з урахуванням доплати за понаднормовий стаж в розмірі 59,10 грн. (за 10 років) та 483,01 грн. - доплати до прожиткового мінімуму. Отримавши зазначену пенсію, як зазначила позивач, вона звернулася до УПФУ з заявою щодо роз'яснення стосовно заниженого розміру пенсії. Управлінням було роз'яснено, що пенсію перераховано та переведено її з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, оскільки у січні 2004 року позивач вже зверталася з заявою за призначенням пенсії за вислугу років як педагогічному працівнику, але у зв'язку з працевлаштуванням виплату зазначеної пенсії призупинено.
Позивач вважала, що при розрахунку у жовтні 2017 року їй пенсії за віком, УПФУ незаконно здійснило перерахунок пенсії з застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік. З такими діями відповідача, як зазначила позивач, вона не погоджується і вважає їх неправомірними, оскільки у 2017 році вона зверталася до Тарутинського відділу Арцизького ОУПФ України Одеської області з заявою про призначення пенсії за віком, а не за перерахунком пенсії, яку вона не отримувала.
Позивач зазначила, що була звільнена 10.12.2003 року, а 12.12.2003 року знову була прийнята на роботу на посаду вихователя дитячого садка «Дзвіночок» смт. Березине. Також позивач зазначила, що пенсію за вислугу років їй було призначено вже після того, як вона вийшла на роботу.
Ухвалою Тарутинського районного суду Одеської області від 29.11.2017 року відкрито провадження по справі.
Ухвалою Тарутинського районного суду Одеської області від 24.01.2018 року справу передано на розгляд Одеському окружному адміністративному суду.
26.02.2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла зазначена адміністративна справа.
Ухвалою від 03 березня 2018 року прийнято до провадження вказану справу. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з призначенням першого судового засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою від 02.04.2018 року витребувано від Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1.
Ухвалою від 23.04.2018 року зупинено провадження у справі до 22.05.2018 року для надання сторонам часу для примирення.
Ухвалою від 22.05.2018 року поновлено провадження у справі, продовжено розгляд справи зі стадії, на якій його було зупинено.
У судове засідання, призначене на 22 травня 2015 року на 15:00 год., з'явилась позивач.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений у встановленому законом порядку, 22.05.2018 року подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до наданих письмових заперечень (а.с. 27-29) представник відповідача позов не визнає, вважає його незаконним та необгрунтованим. Представник відповідача зазначив, що позивач наказом №62 від 10.12.2003 року була звільнена від займаної посади вихователя дитячого садка «Дзвіночок» смт. Березине з 10.12.2003 року в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, що підтверджується записом в трудовій книжці №8. 11.12.2003 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі із заявою про призначення пенсії по вислузі років із наданням переліку документів, зазначених у заяві, необхідних для призначення пенсії за вислугу років. З 11.12.2003 року, на підставі заяви позивача та поданих до неї документів, враховуючи звільнення від займаної посади, яка дала право на пенсію за вислугу років, наявність 25 років спеціального стажу, управлінням Пенсійного фонду України у Тарутинському районі позивачу призначено пенсію за вислугу років довічно на підставі п.2 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Представник відповідача зазначив, що факт звернення позивача за призначенням пенсії у 2003 році та факт призначення пенсії у 2003 році підтверджується позивачем в адміністративному позові.
Представник відповідача вказав, що звернення позивача за призначенням пенсії та призначення пенсії позивачу відбулося у грудні 2003 року. Позивачу у 2003 році відкрито особовий рахунок №124291, та протоколом від 16.01.2004 року нараховано з 11.12.2003 року пенсію у розмірі 150,00 грн., встановлено дату виплати пенсії - 19 число, відділення зв'язку 68533.
Також представник відповідача зазначив, що оскільки ОСОБА_1 після призначення пенсії за вислугу років була з 12.12.2003 року зарахована на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, управлінням Пенсійного фонду України у Тарутинському районі виплату призначеної пенсії з грудня 2003 року припинено.
Відповідно до заяви позивача від 06 вересня 2017 року, Арцизьким ОУПФ України Одеської області проведено відповідний перерахунок, а саме: ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, та відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Представник відповідача вважав, що при переведенні позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком управлінням Пенсійного фонду правомірно враховано при обчисленні розміру пенсії показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 06 вересня 2017 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 13).
Відповідно до заяви позивача від 06 вересня 2017 року, Татарбунарським відділом Арцизького ОУПФ України Одеської області розпорядженням №124291 від 06.10.2017 року проведено відповідний перерахунок, а саме: ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком за новою формулою щомісячно у розмірі 1133,10 грн., де в розрахунок була взята середньомісячна заробітна плата за повний 2007 рік (а.с. 14).
Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1, наказом від 10.12.2003 року остання була звільнена з займаної посади вихователя дитячого садка «Дзвіночок» смт. Березине з 10.12.2003 року.
11.12.2003 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області з заявою про призначення пенсії по вислузі років (а.с. 11).
Відповідно до протоколу №3256 від 16.01.2004 року, Управлінням Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 11.12.2003 року (а.с. 12).
Згідно витягу з книги наказів з кадрових питань дитячого садка «Дзвіночок» Березинської селищної ради за грудень місяць 2003 року, наказом від 12.12.2003 року №63 п.1 вихователя ОСОБА_1 прийнято на роботу в д/с «Дзвіночок» на посаду вихователя з 12.12.2003 року (а.с. 9).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на момент звернення позивача за пенсією по вислузі років), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Згідно до ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Відповідно до ст.80 Закону України «Про пенсійне забезпечення», заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.
Згідно ст.81 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст.82 Закону України «Про пенсійне забезпечення», документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Частиною 5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» також встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Отже, на момент прийняття Управлінням Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, тобто станом на 16.01.2004 року, ОСОБА_1 вже працювала на посаді вихователя дитячого садка. Тобто у відповідача не було законних підстав для призначення позивачці пенсії за вислугу років відповідно до абз. 2 ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Також суд зазначає, що відповідачем були порушені, передбачені ст.82 Закону України «Про пенсійне забезпечення», строки розгляду документів про призначення пенсії, оскільки ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області з заявою про призначення пенсії по вислузі років 11.12.2003 року, надавши усі необхідні документи, проте її заяву було розглянуто лише 16.01.2004 року, тобто з порушенням 10-денного строку.
Крім того, у суду виникають обгрунтовані сумніви щодо прийняття Управлінням Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області рішення про призначення позивачці пенсії за вислугу років саме в січні 2004 року, оскільки згідно з наявним в справі протоколом №3256 від 16.01.2004 року (а.с. 12), останній сформований за допомогою програмного забезпечення Версії 4.04-9 від 21.12.2004 року, тобто датою, що ще не настала.
З огляду на зазначене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо безпідставності призначення Управлінням Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області їй пенсії за вислугу років протоколом №3256 від 16.01.2004 року. Проте обраний спосіб захисту у вигляді визнання пенсії недійсною суд вважає неправильним.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та необхідність належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, виходячи за межі позовних вимог, скасувати рішення Управління Пенсійного фонду в Тарутинському районі Одеської області, оформлене протоколом № 3256 від 16.01.2004 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 11.12.2003 року, оскільки саме в такий спосіб можливий ефективний захист прав позивача.
При цьому, суд вважає безпідставними доводи відповідача відносно того, що оскільки ОСОБА_1 після призначення пенсії за вислугу років була з 12.12.2003 року зарахована на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, управлінням Пенсійного фонду України у Тарутинському районі виплату призначеної пенсії позивачу з грудня 2003 року припинено.
Суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Проте, під час судового розгляду справи відповідачем не було надано суду будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 дійсно отримувала пенсію за вислугу років, а також рішення, яким останній було припинено виплату призначеної пенсії за вислугу років.
Таке рішення в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1, яка була досліджена судом під час судового розгляду справи, відсутнє.
Оскільки розпорядження Тарутинського відділу Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 124291 від 06.10.2017 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ґрунтується на рішенні Управління Пенсійного фонду в Тарутинському районі Одеської області, оформленому протоколом №3256 від 16.01.2004 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 11.12.2003 року, що скасовується судом, то розпорядження Тарутинського відділу Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №124291 від 06.10.2017 року також підлягає скасуванню.
Також у зв'язку з скасуванням судом розпорядження Тарутинського відділу Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №124291 від 06.10.2017 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 та рішення Управління Пенсійного фонду в Тарутинському районі Одеської області, оформленого протоколом №3256 від 16.01.2004 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 11.12.2003 року, суд вважає за необхідне зобов'язати Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 04.08.2017 року з урахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року та з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, встановленого чинним законодавством на момент призначення пенсії, та провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” № 2148-VIII від 03.10.2017 року.
Згідно з п.7-1 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.п. «е»-«ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок 30 років) на таких посадах, а також, якщо вони до цього не отримували будь - яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 71 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1191 (далі - Порядок №1191).
Згідно пунктів 5, 6, 7 Порядку №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення.
Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
З огляду на зазначене, оскільки 03.08.2017 року позивач досягла пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", трудовий стаж ОСОБА_1 складає понад 40 років, враховуючи, що остання не отримувала пенсії за вислугу років, чи будь-якої іншої пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають повному задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду в Тарутинському районі Одеської області, оформлене протоколом № 3256 від 16.01.2004 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 11.12.2003 року.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Тарутинського відділу Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 124291 від 06.10.2017 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області (адреса: вул.Соборна, 27-Б, м. Арциз Одеської області, 68404, код ЄДРПОУ 41250675) призначити ОСОБА_1 (смт.Березине, вул. Виноградна, 140, Тарутинський район Одеської області, 68542, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) пенсію за віком з 04.08.2017 року з урахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року та з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, встановленого чинним законодавством на момент призначення пенсії.
Зобов'язати Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” № 2148-VIII від 03.10.2017 року.
Зобов'язати Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 29 травня 2018 року.
Суддя В.В. Андрухів
.