Рішення від 24.05.2018 по справі 813/347/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 813/347/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Регно-Італія У А»

до Львівської митниці Державної фіскальної служби України,

третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Львівської митниці ДФС щодо ненадання у визначений законом строк висновку про повернення ТзОВ «Регно Італія УА» надмірно сплаченого до бюджету акцизного податку у сумі 1829220,03 грн. та податку на додану вартість у сумі 365844,01 грн. та зобов'язати Львівську митницю ДФС підготувати висновок про повернення ТзОВ «Регно Італія УА» надмірно сплаченого до бюджету акцизного податку у сумі 1829220,03 грн. та податку на додану вартість у сумі 365844,01 грн. та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним невірно визначено ставку акцизного податку, яка підлягала застосуванню, що призвело до надмірної сплати акцизного податку в сумі 1829220,03 грн. та податку на додану вартість в сумі 365844,01 грн.; рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 року (справа № 813/2074/17, залишеним без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2017 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.10.2017 було встановлено, що алкогольні напої Fragolino Bianсo Fiorelli, Fragolino Rosso Fiorelli, Pesca Fiorelli, Frizzantino Bianсo Fiorelli, Frizzantino Rosso Fiorelli, Fragolino Rosso Dolce Vita, Fragolino Bianco Dolce Vita) необхідно оподатковувати за ставкою акцизного податку 1,06 гривні за 1 літр.

26.01.2018 відкрито провадження у адміністративній справі, призначено підготовче засідання на 22.02.2018.

Відповідач у відзиві на позовну заяву стверджує, що внесення змін до митної декларації та повернення сум відповідних митних платежів можливе з дозволу органу доходів і зборів та за наявності обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів. Позивачем наявність таких обставин не наведено та не обґрунтовано.

22.02.2018 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 20.03.2018.

20.03.2018 року протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 26.04.2018.

26.04.2018 року розгляд справи відкладено на 17.05.2018 року, а 17.05.2018 - оголошено перерву в судовому засіданні до 24.05.2018.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позов.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Згідно міжнародного контракту з ексклюзивної дистрибуції - договору № 20/07-01 укладеного 20 липня 2015 р. між ТзОВ «Регно Італія УА» та TOSO SPA, імпортер отримав ексклюзивне право імпортувати та продавати продукти (зброджені ігристі напої на основі вина - Fragolino Bianсo Fiorelli, Fragolino Rosso Fiorelli, Pesca Fiorelli, Frizzantino Bianсo Fiorelli, Frizzantino Rosso Fiorelli, Fragolino Rosso Dolce Vita, Fragolino Bianco Dolce Vita) за цінами та знижками вказаними у додатках 1,2,3 договору.

На підставі вищевказаного договору було ввезено на митну територію України товар - ароматизований винний напій ігристий Fiorelli Fragolino Bianco, Rosso, Spumante Pesca у скляних пляшках місткістю 0,75л.: H05B162075UA FRAGOLINO BIANCO BEV.AR.bVINO cl 75 Fiorelli UA, H10B121075UA FRAGOLINO ROSSO - BEV.AR.bVINO cl 75 Fiorelli UA H40B25007500UA PESCA BEV.AROM.BASE. VINO cl 75 Fiorelli UA; зброджений ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий Fiorelli Frizzantino Bianco, Rosso, у скляних пляшках місткістю 1,5 л.: H20B531150UA FRIZZANTONO BIANCO BEV.AR.bVINO cl 150 Fiorelli UA H25B532150UA FRIZZANTONO ROSSO BEV.AR.bVINO cl 150 Fiorelli UA.

До митного оформлення подано наступні митні декларації:

МД-2 UA 209000019/2017/000384 від 06.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/000385 від 06.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/000386 від 06.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/000383 від 06.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/000515 від 10.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/000521 від 10.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/001008 від 14.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/001848 від 20.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/001745 від 20.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/001731 від 20.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/001986 від 23.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/002392 від 25.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/002394 від 25.01.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/003906 від 03.02.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/004129 від 06.02.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/007665 від 27.02.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/007663 від 27.02.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/007424 від 27.02.2017,

МД-2 UA 209000019/2017/100295 від 02.03.2017.

При заповненні митних декларацій у гр.47 ТзОВ «Регно Італія УА» було визначено ставку акцизного податку у розмірі 126,96 грн. за 1 літр 100% спирту.

Позивач покликається на те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 року (справа № 813/2074/17), залишеним без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2017 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.10.2017, було встановлено, що алкогольні напої Fragolino Bianсo Fiorelli, Fragolino Rosso Fiorelli, Pesca Fiorelli, Frizzantino Bianсo Fiorelli, Frizzantino Rosso Fiorelli, Fragolino Rosso Dolce Vita, Fragolino Bianco Dolce Vita) необхідно оподатковувати за ставкою акцизного податку 1,06 гривні за 1 літр.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Регно Італія УА» звернулося до Львівської митниці ДФС з заявою № 1431 від 07.11.2017 про повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з тих підстав, що товариством невірно визначено ставку акцизного податку, яка підлягала застосуванню, що призвело до надмірної сплати акцизного податку в сумі 1829220,03 грн. та податку на додану вартість в сумі 365844,01 грн.

Згідно листа № 10435/10/13-70-19/43 від 08.12.2017 Львівська митниця ДФС відмовила у задоволенні зазначеної заяви посилаючись на те, що імпортер самостійно визначив митну вартість задекларованого товару.

Відносини з приводу митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, справляння митних платежів регулюються положеннями Митного кодексу України від 13.03.2012, № 4495-VІ, який набув чинності 01.06.2012.

Відповідно до ч.1 ст. 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (ч.1 ст. 248 Митного кодексу України).

За змістом статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до ст. 264 Митного кодексу України митна декларація реєструється та приймається органом доходів і зборів у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

З метою визначення правильності заповнення поданої митної декларації та відповідності доданих до неї документів установленим вимогам орган доходів і зборів здійснює перевірку митної декларації.

З моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Орган доходів і зборів не має права відмовити у прийнятті митної декларації, якщо виконано всі умови, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до положень статті 269 Митного кодексу України за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходів і зборів відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. Внесення змін до митної декларації, прийнятої органом доходів і зборів, допускається до моменту завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, а також протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення. Зміни повинні стосуватися лише товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у митній декларації.

Стаття 295 Митного кодексу України визначає, що митні платежі нараховуються декларантом або іншими особами, на яких покладено обов'язок із сплати митних платежів, самостійно, крім випадків, якщо обов'язок щодо нарахування митних платежів відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України покладається на органи доходів і зборів.

Згідно ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Відповідно до ч.5 ст. 301 Митного кодексу України повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо:

1) законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом;

2) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим;

3) відновлюється режим найбільшого сприяння, вільної торгівлі;

4) митну декларацію змінено або визнано недійсною;

5) у товарах, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі, виявлено дефекти або вони якимось іншим чином не відповідають погодженим специфікаціям, за умови, що ці товари не ремонтувалися і не використовувалися відповідно на території України та за її межами (крім операцій, необхідних для виявлення дефектів або невідповідності) і повертаються протягом строку, визначеного підпунктом "а" пункту 3 частини другої статті 78 цього Кодексу;

6) платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.

Повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.

Відповідно до п.54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку визначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Позивачем не наведено підстав, передбачених ст. 301 Митного кодексу України для повернення сплачених ним платежів.

Зазначені вище митні декларації, за якими було ввезено ТзОВ «Регно Італія УА» товар, декларантом не було змінено, сума грошового зобов'язання є узгодженою.

Згідно правової позиції Верховного Суду України, висловленої у справі N 1570/6331/2012 (провадження N 21-328а14) декларант має право оскаржити до митного органу вищого рівня та/або до суду рішення митного органу щодо визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України. Якщо ж митний орган самостійно не приймав рішення про визначення митної вартості товарів і погодився з митною вартістю, визначеною декларантом, та методом її визначення, який застосував декларант, немає підстав вважати дії митного органу такими, що вчинені всупереч вимогам МК, а тому і підстав визнавати сплачені суми митних платежів чи їх частину надміру сплаченими теж немає. Якщо ж саме митний орган визначив митну вартість товарів, а в подальшому буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів повертається декларанту, як зазначено у статті 301 МК, відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України" (постанова від 23 лютого 2016 року, ЄДРСР - 56372554).

Згідно п.7.1 Узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Митного кодексу України в редакції від 13 березня 2012 року, рекомендованого до врахування при ухваленні рішень Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 13.03.2017 року, набрання законної сили постановою суду про скасування рішення митниці про коригування митної вартості ідентичного товару, задекларованого раніше за певною митною декларацією, не є підставою для виникнення у імпортера права на повернення обчислених з урахуванням такого рішення надмірно сплачених митних платежів за іншою митною декларацією. За таких же мотивів набрання законної сили постановою суду про скасування рішення митниці про визначення коду певного товару, задекларованого раніше за певною митною декларацією, також не є підставою для виникнення у імпортера права на повернення обчислених з урахуванням такого рішення надмірно сплачених митних платежів за іншою митною декларацією, за якою ввезено ідентичні товари.

З огляду на те, що позивач самостійно визначив митну вартість товару за вищезазначеними митними деклараціями, митний орган не приймав рішення про визначення митної вартості товарів і погодився з митною вартістю, визначеною декларантом, немає підстав вважати дії митного органу такими, що вчинені всупереч вимогам Митного кодексу України.

Тому немає підстав визнавати сплачені ТзОВ «Регно Італія УА» суми митних платежів надміру сплаченими.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позовні вимоги є спростованими суб'єктом владних повноважень.

В задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 14, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Регно-Італія У А» до Львівської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 31.05.2018.

Суддя Крутько О.В.