Рішення від 29.05.2018 по справі 806/1601/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1601/18

категорія 2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання розглянути клопотання та передати в оренду земельну ділянку,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо не розгляду клопотання від 02.03.2018.

Зобов"язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути клопотання 02.03.2018 та передати в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1820985600:02:000:0306 для сінокосіння на 49 років земельну ділянку площею 41,6723 га, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області.

В обґрунтування позову зазначив, що 02.03.2018 звернувся до Головного управління Держгеокадастру із клопотанням від 26.02.2018 про надання в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1820985600:02:000:0306 для сінокосіння на 49 років земельну ділянку площею 41,6723 га, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. Згідно із повідомлень Брусилівської районної державної адміністрації та відділу у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області вказана земельна ділянка в оренді не перебуває. Вказує, що відповідач вказане клопотання не розглянув, рішення не прийняв, що є порушенням вимог ст.122,123,124 Земельного Кодексу України.

Ухвалою від 30.03.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.

18.04.2018 до суду подано відзив на позовну заяву. У відзиві зазначено, що вказане клопотання позивача розглянуто. Позивачу відмовлено в передачі вказаної земельної ділянки в оренду, про що письмово повідомлено листом, так як проект землеустрою на передачу вказаної земельної ділянки в оренду позивачем не розроблявся. Проект землеустрою на вказану земельну ділянку взагалі відсутній, а кадастровий номер спірної земельної ділянки був присвоєний у зв'язку із інвентаризацією земельних ділянок. Крім того, передача земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності в оренди здійснюється на конкурсних умовах.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач 02.03.2018 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 26.02.2018 про надання в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1820985600:02:000:0306 для сінокосіння на 49 років земельну ділянку площею 41,6723 га, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області.

Позивач вказує на те, що його клопотання відповідачем не розглянуто, рішення не прийнято, тому така бездіяльність є протиправною та просить зобов"язати розглянути клопотання та надати в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 1820985600:02:000:0306.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.

За приписами частин другої та третьої статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення, окрім іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), такі землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для сінокосіння та випасання худоби.

В розумінні вимог ст.93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами статей 123 та 124 цього ж Кодексу.

Частиною 1 ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно з ч.3 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Частиною 2 ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно ч.3 ст.123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що з метою реалізації права громадян на отримання (придбання) в оренду земельної ділянки останній звертається з відповідною заявою чи клопотанням до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. За результатами розгляду заяви відповідний орган приймає рішення про надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою чи передачу земельної ділянки в оренду, або інформує про відмову у наданні відповідного дозволу чи передачі земельної ділянки в оренду із зазначенням конкретних причин відмови.

Як вбачається з матеріалів справи та у відзиві відповідачем не заперечується, 02.03.2018 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 26.02.2018 про про надання в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1820985600:02:000:0306 для сінокосіння на 49 років земельну ділянку площею 41,6723 га, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області.

Позивач вказує на те, що його клопотання відповідачем не розглянуто та будь-яке рішення не прийнято.

Як зазначено у відзиві на позов, відповідачем за результатами розгляду такого клопотання відмовлено у наданні позивачу в оренду вказаної земельної ділянки, про що повідомлено листом.

Разом з тим, такого листа до матеріалів справи не додано, що свідчить про те, що фактично клопотання позивача про надання в оренду земельної ділянки з таким кадастровим номером не розглянуто, оскільки доказів надання відповіді на нього відповідачем не надано.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області належним чином не розглянуто та не надано відповідь за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1, яке датоване 26.02.2018, що суперечить приписам ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України та свідчить про протиправну бездіяльність, тому вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Крім того, суд відмічає, що неналежний розгляд клопотання позивача та не надання відповіді, розглядається як неналежне виконання суб'єктом владних повноважень своїх повноважень із недотриманням вимог чинного законодавства, що є порушенням основоположних принципів, викладених у статті 19 Конституції України.

Разом з тим, що стосується вимог позивача щодо обов"язання відповідача надати в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1820985600:02:000:0306 для сінокосіння на 49 років земельну ділянку площею 41,6723 га, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області, суд вважає, що на даний час вона передчасна, оскільки відповідачем ще не розглянуто та не прийнято рішення за відповідним клопотанням від 26.02.2018. Вказане питання може бути вирішення після надання відповідачем відповіді за результатами розгляду клопотання, з огляду на що суд вважає вимоги з даного приводу безпідставними.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виключно шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 26.02.2018 та зобов"язання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 26.02.2018 та надати відповідь, з огляду на що, позов задовольняє частково.

Вимога щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає, оскільки це є правом, а не обов"язком суду.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка,45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 (вул.Коростишівська,32 с.Биків, Брусилівський район, Житомирська область, 12642, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) від 26.02.2018.

Зобов"язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка,45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) розглянути клопотання ОСОБА_1 ОСОБА_3 (вул.Коростишівська,32 с.Биків, Брусилівський район, Житомирська область, 12642, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) від 26.02.2018 та надати відповідь.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Капинос