Рішення від 31.05.2018 по справі 369/1558/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2018 року справа № 369/1558/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Києво-Святошинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:

- визнати дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - незаконним;

- зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії по Списку № 2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 10 вересня 2003 року по 09 жовтня 2006 року, та з 21 жовтня 2008 по 30 вересня 2010 року, в Українському торговому рибопереробному акціонерному товаристві «Укрриба» (після реорганізації ПАТ «Укрриба») на посаді машиніста аміачно-холодильних установок;

- зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію по Списку № 2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 24 грудня 2017 року.

В обґрунтування позову зазначив, що момент звернення з заявою про призначення пільгової пенсії до відповідача, а саме 24.11.2017 позивача досяг 55 років, стажі роботи становить не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах які дають право виходу на пенсію по списку №2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Отже, позивач вважає, що відповідач своєю відмовою в призначенні пенсії на пільгових умовах від 07.12.2017 №250/а-01, порушив законні права та інтереси ОСОБА_1, що передбаченні Конституцією України.

До суду від відповідача надійшов письмовий відзив, в якому він просить суд відмовити у задоволенні позовну із посиланням на те, що Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області при визначенні стажу на роботах, які дають право на пенсію по списку №2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 відкрито спрощене провадження у справі (без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання) та встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.

24.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою, щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до п. «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Для підтвердження права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку Позивачем були подані наступні документи: Копія трудової книжки; Довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13 листопада 2017 року № 1/133 видана ПАТ «Укрриба».

Позивач додатково надав відповідачу уточнюючу довідку №1/5 від 18.01.2018, видану ПАТ «Укрриба» в якій зазначено, що останній пропрацював повну робочу зміну з місячною нормою годин за період роботи з 10.09.2003 по 09.10.2006, та з 21.10.2008 по 30.09.2010.

Відповідач листом від 07.12.2017 №250/а-01, повідомив, що у позивача відсутнє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до п. «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з посиланням на наступне.

За наданими документами, до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», враховано період роботи з 10.10.2006 по 11.06.2008, 01.10. 2010 по 13.11.2017.

Період роботи з 12.06.2008 по 20.10.2008 не підтверджено атестацією робочого місця.

В період з 10.09.2003 року по 09.10.2006 року та з 21.10.2008 по 30.09.2010 позивач працював за сумісництвом.

Документально підтверджений пільговий період роботи позивача за сумісництвом становить 8 років 9 місяців 15 днів, що на думку відповідача, є недостатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Також, при перевірці документів було виявлено, що у довідці № 1/133 від 13.11.2017 року міститься не відповідність в записі № 3 (період роботи з 01.11.2016 по 20.10.2008).

Позивач, не погоджуючись з даною відмовою та вважаючи її протиправною, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону №1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абз.1 п. «б» ст. 13 Закону №1058-IV у період до 1 квітня 2014 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи на дату звернення у період з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків.

Відповідно до ст. 62 Закону №1058-IV, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком подаються документи про стаж визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 ( далі - Порядок №637).

Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки. У довідці мають бути зазначені: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списку до якого включається даний період роботи, первинні документи за час виконання робіт, на підставі яких видана довідка.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи (п.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731(далі - Порядок №383).

Як встановлено судом, 24.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою, щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до п. «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Для підтвердження права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку позивачем були подані наступні документи: Копія трудової книжки; Довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13 листопада 2017 року № 1/133 видана ПАТ «Укрриба», уточнююча довідка №1/5 від 18.01.2018, видана ПАТ «Укрриба» в якій зазначено, що останній пропрацював повну робочу зміну з місячною нормою годин за період роботи з 10.09.2003 по 09.10.2006, та з 21.10.2008 по 30.09.2010.

Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 245 від 03 квітня 1993 року тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати 4-х годин на день і повного робочого дня у вихідний день, загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Разом з тим, встановлене обмеження тривалості роботи за сумісництвом не спростовує факту наявності у позивача стажу на роботах, які дають право на пенсію по списку №2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону №1058-IV.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку № 383, якщо атестація з 21.08.92 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442.

Цим Порядком встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до пункту 1 Порядку атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Результати атестації, як вперше проведеної, так і чергові, застосовуються при визначенні стажу, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, протягом 5 років після затвердження її результатів. При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування в стаж, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, повного п'ятирічного періоду роботи з шкідливими та тяжкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право протягом зазначеного періоду повинно бути підтверджено результатами атестації робочих місць.

Міністерство праці та соціальної політики України у листі від 16 грудня 1999 року N 01-3/2586-02-6 "Про порядок обчислення стажу роботи для призначення пільгових пенсій за результатами атестації робочих місць" роз'яснило, що у разі підтвердження права за результатами атестації впродовж 5 років після ведення в дію Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, до пільгового стажу зараховується весь період роботи за професіями і посадами, передбаченими Списками № 1 і № 2, тобто період до дати видання наказу по підприємству про результати проведення атестації і подальший період роботи впродовж 5 років після вперше проведеної атестації.

У роз'ясненнях про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21 серпня 2000 року № 205, передбачено, що в окремих випадках за скрутного фінансово-економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці, у зв'язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об'єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно - гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Відповідно до частини другої пункту 4 Порядку відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Отже, своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.

Несвоєчасне або неналежне проведення атестації робочих місць не можуть позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону №1058-IV.

Окрім того, відповідач в письмовому відзиві зазначає, що при перевірці документів було виявлено, що у довідці № 1/133 від 13.11.2017 міститься не відповідність в записі № 3 (період роботи з 01.11.2016 по 20.10.2008), однак яка саме невідповідність такого запису - не вказує.

Суд наголошує, що відповідач, всупереч вимогам частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, не надав суду будь-яких доказів, які б спростовували доводи позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "б" статті 13 Закону №1058-IV, а тому вважає, що вимоги позивача є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Додатково до наведеного суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір на суму 2 114,40 грн., тому вказана сума підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача як суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - протиправними.

Зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії по Списку № 2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 10 вересня 2003 року по 09 жовтня 2006 року, та з 21 жовтня 2008 по 30 вересня 2010 року, в Українському торговому рибопереробному акціонерному товаристві «Укрриба» (після реорганізації ПАТ «Укрриба») на посаді машиніста аміачно-холодильних установок.

Зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію по Списку № 2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 24 грудня 2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в розмірі 2 114 (дві тисячі сто чотирнадцять) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.