Рішення від 31.05.2018 по справі 803/794/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/794/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь - Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася з позовом до Камінь - Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Камінь-Каширське ОУПФ України Волинської області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад нормативний стаж роботи 15 років та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад нормативний стаж роботи - 15 років.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.05.2018 відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) як це визначено статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а. с. 1).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії. В 2016 році їй було призначено пенсію по віку з врахуванням положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 19.12.2016 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 15 років, але не вище 75 % заробітку.

Однак у зв'язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” з 01.10.2017 умови нарахування пенсії позивачу знову були частково змінені та припинено виплату доплати за понаднормовий стаж роботи у розмірі, визначеному постановою Любешівського районного суду Волинської області від 19.12.2016. Таку доплату без урахування її вибору та згоди визначено (зменшено) відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Про вказане позивач дізналася з відповіді Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ від 11.12.2017.

Позивач вказує на те, що має право на отримання пенсії в повному розмірі відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки її віднесено до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи (3 категорія), вона обрала умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені у тому числі вказаним законом, стаж роботи більше 15 років, що передбачає збільшення пенсії на один відсоток від заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років.

З врахуванням наведеного просила позов задовольнити.

Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с. 21-23) проти позовних вимог заперечив та зазначив, що на виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 19.12.2016 позивачу проведено перерахунок та виплату пенсії згідно з частиною другою статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 16.11.2016.

З 11.10.2017 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” №2148-VІІ від 03.10.2017. Вказаним Законом пункт 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” доповнено словами і цифрами “у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Цією нормою передбачено обчислення пенсії за двоскладовою формулою: частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), визначається відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після 01.01.2004, відповідно до цього Закону.

Розмір пенсії визначається згідно із статтею 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а доплата за понаднормативний стаж - згідно зі статтею 28 цього ж Закону, якою передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам та понад 30 років жінкам (для пенсій, призначених до 01.10.2011 - понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам), пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, але не більше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідач вважає, що частина друга статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою визначено право на пенсію для громадян, віднесених до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків і 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, застосовується лише при обчисленні частини пенсії за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

У зв'язку зі змінами до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” чергове проведення перерахунку пенсії позивача за рішенням Любешівського районного суду Волинської області від 19.12.2016 не змінить розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 Тому позивачу правомірно проведено перерахунок пенсії у зв'язку із вступом у дію Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” відповідно до норм чинного законодавства.

Крім того, відповідач стверджує, що для перерахунку пенсії за рішенням суду відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із вступом в дію Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” №2148-VІІ від 03.10.2017 немає підстав, оскільки призначення та перерахунок пенсії позивача до 01.10.2017 проводився на основі частини першої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Враховуючи зазначене просить в задоволенні позову відмовити.

Суд дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії Б № 091514 (а.с.13).

З поданих доказів вбачається, що позивач перебуває на обліку в Камінь-Каширському ОУПФ України Волинської області та отримує пенсію по віку з 26.07.2016 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пенсія позивачу з вказаного часу неодноразово перераховувалась, про що свідчать відповідні розпорядження відповідача, наявні в матеріалах справи (а.с. 24, 25).

Судом також встановлено, що постановою Любешівського районного суду Волинської області від 19.12.2016 у справі № 162/1168/16-а, яка набрала законної сили, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 16.11.2016 відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку (а.с. 14-15).

З розпорядження від 24.10.2017 № 136640 вбачається, що з 01.10.2017 позивачу був проведений перерахунок пенсії за новою формулою у зв'язку із набранням з 11.10.2017 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”. Розрахунок пенсії проведено з врахуванням: коефіцієнт стажу - 0,33000; розмір пенсії за віком - 613,26 грн.; доплата до прожиткового мінімуму - 516,74 грн.; доплата за понаднормовий стаж - 18,40 грн., додаткова пенсія потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи (3 категорія) - 113,88 грн. Загальний розмір пенсії склав - 1373,00 грн. (а.с.24).

27.11.2017 позивач звернулася до відповідача з проханням надати письмову інформацію щодо зменшення виплати пенсії у листопаді 2017 року (а.с.11).

Листом від 11.12.2018 № 1997/А-01 відповідач повідомив позивача, що у зв'язку із прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148-VIII, яким внесено зміни до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ця норма застосовується лише при обчисленні частини пенсії позивача за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Отже, при виконанні рішення Любешівського районного суду Волинської області від 19.12.2016, яким зобов'язано здійснити перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, враховуючи внесені зміни до чинного законодавства, розмір пенсії зменшено з 01.10.2017.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.03.2003 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII).

Згідно зі статтею 55 Закону 796-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і цього Закону.

Статтею 56 Закону 796-XII встановлені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби). Так згідно з пунктом 2 цієї статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

11.10.2017 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії” №2148-VIII від 03.10.2017, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого пункт 2 статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами: “у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з частиною другою статті 27 Закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України №1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Абзацом 2 цієї частини встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Проаналізувавши вищенаведене, суд зазначає, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону №1058-ІV і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом №796-XII. Норми спеціального закону в даному випадку застосовуються субсидіарно із нормами загального закону, доповнюють і конкретизують їх.

З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені пільгові умови та порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії.

Наявними матеріалами справи підтверджено, що позивач віднесена до потерпілих від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), перебуває на обліку у Камінь-Каширському ОУПФ України Волинської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV та статті 55 Закону №796-ХІІ.

Позивач фактично обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відтак, суд погоджується з твердженням позивача, що згідно з частиною другою статті 56 Закону №796-ХІІ вона має право на пенсію в повному розмірі як громадянка, віднесена до 3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з подальшим обчисленням надбавки за понаднормовий стаж до пенсії 1% за кожний рік роботи понад установлений стаж 15 років для жінок.

Внесення змін до частини другої статті 56 Закону №796-XII не могло бути підставою для відповідача для здійснення перерахунку пенсії позивача без урахування пункту другого статті 56 Закону №796-XIІ та невиконання судового рішення.

Відтак дії відповідача щодо здійснення з 01.10.2017 перерахунку та виплати пенсії без врахування пільг, встановлених пунктом 2 статті 56 Закону №796-XII є протиправними, такими, що порушують права та законні інтереси позивача, а тому необхідно зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.10.2017, відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону №796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 15 років.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 (справа №21-727а15) та від 20.09.2016 (справа №21-1255а16), Верховним Судом від 06.02.2018 року (справа №560/675/17).

Як встановлено, судом перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідачем самостійно в силу змін до законодавства.

Тому суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що позивач не зверталася із відповідною заявою встановленого зразка щодо проведення перерахунку пенсії на підставі частини другої статті 56 Закону №796-ХІІ, оскільки подача такої заяви в даному випадку не вимагалася.

Крім того, предметом даного позову є не проведення перерахунку пенсії відповідачем ОСОБА_1, а визнання протиправним дій з приводу неврахування норм частини другої статті 56 Закону №796-XII.

Також суд звертає увагу на те, що Камінь-Каширське ОУПФ України Волинської області в листі від 11.12.2017 № 1997/А-01 щодо повідомлення позивача про перерахунок пенсії на вказані обставини не посилалося, а тому відповідно до частини другої статті 77 КАС України останні не враховуються при вирішенні даного спору.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірності своїх дій щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу без врахування пільг, встановлених частиною другою статті 56 Закону №796-XIІ, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений згідно з квитанцією від 26.04.2018 №0.0.1022723324.1.

Керуючись статтями 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років.

Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул.1-го Травня, 1-а, код ЄДРПОУ 41248058) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (44256, Волинська обл., Любешівський р-н, с. Угриничі, вул. Нове Грабово, 113, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 жовтня 2017 року, з врахуванням вимог частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області судові витрати у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий Р.С. Денисюк