30 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/2020/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання розглянути заяву та прийняти рішення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні пенсії за нормами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 5 років, як особі яка постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю.
Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву та прийняти рішення з урахуванням того, що він належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26.03.2018 .
В обґрунтування позову позивач зазначає, що є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю у 1986-1992 роках, що підтверджується посвідченням та має право на призначення пенсії з урахуванням вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 5 років. Однак, Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило про призначення такої пенсії, посилаючись на те, що порушено порядок видачі його посвідчення, оскільки його не обласною державною адміністрацією. Позивач вважає, що має пільги по виходу на пенсію, а тому рішення відповідача, на його думку, є неправомірним та таким, що суперечить чинному законодавству.
Ухвалою суду від 02.05.2018 відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін на 30.05.2018.
Позивач в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у письмовому відзиві. Зазначає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи на надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Вказує, що посвідчення ОСОБА_1, як потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане ОСОБА_2 РДА в порушення вимог ч. 4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначає, що органи Пенсійного фонду України не уповноважені встановлювати статус особи. Крім того, згідно паспортних даних позивач з 10.02.1984 проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, що не належить до зони посиленого радіологічного контролю.
У відповідності до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження без участі сторін.
Встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992, що видане ОСОБА_2 районною радою 17.10.1994. (а.с.9)
Позивач звернувся до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 та є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Листом від 26.03.2018№3667/03-2 відповідач повідомив позивача, що в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відмовлено з тих підстав, що його посвідчення, видане районною радою, а не обласною державною адміністрацією, що суперечить вимогам чинного законодавства та не дає права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону .(а.с.10).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058), Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4 (п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону № 796-XII).
Статтею 55 Закону №796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону №796-ХІІ, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону №796-ХІІ, в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Відповідно до п.2.1 Порядку документом, який засвідчує особливий статус особи є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Таким чином, зі змісту вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та первинні документи, в яких зазначено період роботи чи проживання в населеному пункті, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Як зазначалось раніше, відповідач відмовив у зменшенні пенсійного віку позивачу на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та роз'яснив, що його посвідчення потерпілого 4 категорії видане органом, який не має такого права .
ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992, що видане ОСОБА_2 районною радою 17.10.1994
Посвідчення серії В-І №465889 від 17.10.1994, видане ОСОБА_2 районною радою підтверджує статус ОСОБА_1, як особи, що постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю у 1986 -1992 роках.
Крім того, довідкою Управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 районної державної адміністрації від 08.11.2017 №17/10/151 підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно було видано посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992, категорія , Серії В-І №465889 від 17.10.1994. (а.с.11)
Згідно довідки ПАТ "Київське-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" №561 від 31.10.2017 позивач з 02.01.1990 по 26.12.1991 працював на Київ-Московському міжгалузевому підприємстві промислового залізничного транспорту в ОСОБА_2 виробничому районі помічником машиніста тепловоза та з 27.12.1991 по 31.12.2004 машиністом тепловоза. Вказане також підтверджується копією довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії №559 виданої Київським-Дніпровським міжгалузевим підприємством промислового залізничного транспорту 31.10.2017 (а.с.12-13).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 визначено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема м. Малин Житомирської області віднесене до зони посиленого радіологічного контролю.
Таким чином, позивач, на момент видачі посвідчення безумовно відносився до категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи, оскільки постійно проживав та працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років.
При цьому, видача посвідчення позивачу ОСОБА_2 районною радою, а не обласною держадміністрацією, не може автоматично тягнути за собою недійсність такого посвідчення, оскільки статус потерпілого передусім встановлюється на підставі даних про період проживання (роботи) на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року, що передбачено статтями 11 та 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Посилання відповідача на те, що с.Ірша Радомишльського району, де на той і на даний час проживає позивач не відноситься до зон радіологічного контролю суд вважає безпідставними, оскільки матеріалами справи підтверджується, що станом на 1 січня 1993 позивач проживав та працював у м.Малині, що відносилась до зони посиленого радіологічного контролю.
Відповідно до частини четвертої статті 65 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції станом на дату видачі посвідчення) видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також необхідно зазначити, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" статтю 2 (визначення категорії зон радіоактивних забруднених територій) та статтю 23 (компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4 цього Закону виключено.
У зв'язку з виключенням обумовленої території проживання позивача з переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач позбавлений можливості отримати посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до існуючого порядку.
Оскільки належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, тому, суд вважає, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Отже, доводи відповідача з приводу того, що надане позивачу посвідчення видане не уповноваженим на те органом, а саме не обласною державною адміністрацією, є безпідставними, оскільки на той час посвідчення видане уповноваженим органом.
Таким чином, наведені обставини підтверджують те, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій та свідчить про безпідставність відмови відповідача у її призначенні.
При цьому, суд відмічає, що подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його проживання в зоні посиленого радіологічного контролю. Інших підстав неможливості призначення позивачу пенсії відповідачем не наведено, а тому, суд вважає, що така відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення та соціальний захист, а отже є протиправною.
За таких обставин, та беручи до уваги встановлене судом право позивача на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та враховуючи дату звернення позивача із заявою, пенсія повинна бути призначена позивачу з 26.03.2018.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те, відповідач не надано суду доказів на підтвердження правомірності спірної відмови, при цьому позивачем доведено протилежне, суд, для повного та об"єктивного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов"язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 5 років, починаючи з 26.03.2018 та виплатити недоотриману суму пенсії, з огляду на що позов задовольняє.
У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гагаріна,2, м.Коростишів, Житомирська область, 12504, код ЄДРПОУ 40380694) у призначенні ОСОБА_1 (с.Ірша, Радомишльського району, Житомирської області, 12211, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії за нормами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 5 років.
Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гагаріна,2, м.Коростишів, Житомирська область, 12504, код ЄДРПОУ 40380694) повторно розглянути заяву та призначити ОСОБА_1 (с.Ірша, Радомишльського району, Житомирської області, 12211, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 5 років, починаючи з 26.03.2018та виплатити недоотриману суму пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гагаріна,2, м.Коростишів, Житомирська область, 12504, код ЄДРПОУ 40380694) на користь ОСОБА_1 ( с.Ірша, Радомишльського району, Житомирської області, 12211, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені судові витрати у вигляді 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Капинос