Рішення від 30.05.2018 по справі 810/1419/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2018 року справа №810/1419/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1;

- зобов'язати управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи ОСОБА_1, підготувати подання до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради для направлення його до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1, та щодо видачі відповідного посвідчення;

- зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути вказане подання про встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1 та видати ОСОБА_1 посвідчення зразка, встановленого Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 року за № 51.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з метою реалізації свого права на соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, позивач звернувся до УУправління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області із заявою про внесення подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, проте, відповідач відмовив її задоволенні вказаної заяви. Позивач вважає вказану відмову протиправною, оскільки відповідач не мав повноважень самостійно приймати таке рішення, а мав направити подання про видачу посвідчення до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач - Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України на подання відзиву із запереченнями проти позов не скористався.

Відповідач - Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у письмових поясненнях від 21.05.2018 та просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

ОСОБА_1 згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи» визнаний особою, яка постраждала внаслідок ОСОБА_2 катастрофи (категорія 4), що підтверджується посвідчення ОСОБА_3 № 578906 від 14.04.2005. Внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом наслідків аварії на ЧАЕС, позивача визнано інвалідом II групи з 29.01.2018 довічно, що підтверджується довідкою МСЕК серія АВ № 0770634 від 29.01.2018 та експертного висновку № 7297 від 15.01.2018.

Позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації із заявою про видачу посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії, на яку отримав відмову від 06.03.2018 № 605/02-49, мотивовану тим, що прийнятий ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що тратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-УІІ виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 ЗУ «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок ОСОБА_2 катастрофи», яким виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, тому з 01.01.2015 позивач не проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, відповідно відсутні підстави для видачі посвідчень постраждалого внаслідок ОСОБА_2 катастрофи 1 з числа потерпілих ОСОБА_2 катастрофи категорії 4.

Вважаючи відмову Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації протиправною та такою, що порушує законні права щодо видачі посвідчення, постраждалого від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи" визначено, що до потерпілих від ОСОБА_2 катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Статтею 14 цього ж Закону передбачено, що особи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС та потерпілих від ОСОБА_2 катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з ОСОБА_2 катастрофою, хворі внаслідок ОСОБА_2 катастрофи на променеву хворобу, відносяться до категорії 1.

Відповідно до ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС та потерпілим від ОСОБА_2 катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (далі - Порядок №51).

Пунктом 2 Порядку №51 визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи", іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 10 Порядку №51 видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з ОСОБА_2 катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються, зокрема, інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ОСОБА_2 АЕС і потерпілим від ОСОБА_2 катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з ОСОБА_2 катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками ОСОБА_2 катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що визначення статусу постраждалого внаслідок ОСОБА_2 катастрофи та видача відповідного посвідчення є повноваженнями Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

У той же час, обов'язок з підготовки та передачі документів до Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації для розгляду заяви про видачу відповідного посвідчення чинним законодавством покладено саме на відповідача.

Однак, відмовляючи позивачу у прийнятті документів для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1, відповідач по суті діяв з перевищенням своїх повноважень, оскільки в його компетенцію відповідно до чинного законодавства входить лише функція прийняття необхідного пакету документів та направлення подання до органу, який уповноважений приймати рішення щодо надання особі статусу постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС або відмови у такому статусі, тобто, до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови в оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі позивачу посвідчення постраждалого внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1 із числа постраждалих четвертої категорії є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Відповідно до статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач - Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області як суб'єкт владних повноважень не надав суду належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача та підтвердили правомірність прийнятого ним рішення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про зобов'язання управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи ОСОБА_1, підготувати подання до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради для направлення його до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1 та щодо видачі відповідного посвідчення, а тому вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Разом з тим, вимога позивача зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути вказане подання про встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1 та видати ОСОБА_1 посвідчення зразка, встановленого Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок ОСОБА_2 катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 року за № 51 є передчасною та не підлягає задоволенню, оскільки подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1 відповідачем внесено не було.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач є звільненим від сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав. Таким чином, судові витрати присудженню на користь позивача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області у прийнятті документів ОСОБА_1 для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи ОСОБА_1, підготувати подання до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради для направлення його до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок ОСОБА_2 катастрофи категорії 1, та щодо видачі відповідного посвідчення.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.