Постанова від 10.12.2009 по справі 2а-794

Справа № 2а-794/2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 12. 2009 р. Хортицький районний суд міста Запоріжжя

в складі: головуючого судді - Салтан Л.Г.,

при секретарі - Жолкевській В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запорожжя справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради про визнання неправомірними дій щодо нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення суми недоплати та зобов'язання до вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

17.09.2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до УПСЗН Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради про визнання неправомірними дій щодо нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення суми недоплати та зобов'язання до вчинення певних дій, в якому просить визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради по нарахуванню і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 01.10.2008 року по 31.07.2009 року, зобов'язати відпоідача нарахувати та виплатитинедоплачену суму за зазначений період, поновити строк позовної давності, як пропущений з поажних причин.

ОСОБА_1 в позові зазначила, що 23.08.2008 року у неї народилась дитина, в зв'язку з чим вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради. Вважає що в 2008 -2009 роках їй невірно нараховувалася зазначена допомога відповідачем, яка не відповідала розміру, встановленому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Відповідно до розрахунку, здійсненого позивачем, розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною становить 3304 гривень, з урахуванням виплаченої допомоги. Розрахунок здійснений на підставі розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.

В судове засідання позивач не з'явилась, про розгляд справи повідомлена своєчасно та у встановленому порядку, в позовній заяві звернулась до суду з вимогами про розгляд справи за її відсутністю.

У судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хортицької районної державної адміністрації ОСОБА_3 не з'явилась, звернулась до сду з заявою пр рзгляд справи за її відсутнстю, надала суду заперечення за позовом, згідно яких позов не визнала, просила суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обгрунтування заперечень заявила, що дії відповідача в межах повноважень щодо виплат допомоги є правомірними, до повноважень УПСЗН не входило проведення розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та права законодавчої ініциативи щодо виділення бюджетних призначень у відповідності до розміру прожиткового мінімуму. Крім того, вважає, що позивач пропустила предбачений ст. 99 КАС України строк звернення до суду.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання в порядку письмового провадження, що відповідає вимогам ч.3 ст.122 КАС України.

Суд з'ясувавши зміст позовних вимог, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо стягнення з відповідача, який являється суб'єктом владних повноважень, суми недоплаченої допомоги по по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд зобов'язаний встановити чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії безсторонніми та добросовісними.

Встановлено, що з 06.10.2008 року позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача - ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради у зв'язку з народженням сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, як працююча особа. На підставі поданих документів допомога по догляду за дитиною їй була призначена на період з 06.10.2008 року по 23.08.2011 року.

Судом встановлено, що позивачка є особою, на яку поширюється дія ст. 13 Законом України "Про державну домогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року № 2811-Х11 та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує допомогу у Хортицькому УПСЗН по догляду за дитиною з довтня 2008 року - по 130 грн.

У відповідності до ст. 15 Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що органами, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми є органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків, тому управління праці та соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації є належним відповідачем по справі.

Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Згідно до п. 23 розділу 2, Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» N 107-VI, у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" частину першу статті 15 викладено в редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками з 01.01.2008 року та 75 відсотками з 01.01.2009 року прожиткового мінімума, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".

У відповідності зі статтями 1,13 Закону України «Про Конституційний Суд України» єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, який приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України.

Отже до компетенції адміністративних судів, як судів загальної юрисдикції належить надання висновків щодо відповідності нормативно-правових актів законам України (законності), в той час як прийняття рішень та надання висновків щодо конституційності законів та інших нормативно-правових актів є виключною юрисдикцією Конституційного Суду України. Частина друга статті 152 Конституції України закріплює принцип, за яким закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Суд вважає за необхідне зауважити, що за вказаним принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.

Відповідно до частини 2 ст. 5 КАС України - провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час розгляду і вирішення справи.

Таким чином, дії відповідача по нарахуванню і виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , які відповідач проводив позивачу з січня 2008 року відповідають нормі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ( в зміненій редакції Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» від 28 грудня 2008 року) і є законними. За таких підстав вимоги позивача в частині стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 95 ч.2 Конституції України, 1 ч.2, 5, 15, 89, 94 ч.3, 122 ч.3, 160, 163 КАС України, 1, 13 Закону України «Про Конституційний Суд України», Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації Запорізької міської ради про визнання неправомірними дій щодо нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення суми недоплати та зобов'язання до вчинення певних дій - відмовити

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга повинна бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.Г. Салтан