Справа: № 22-а-40483/08 Головуючий у 1-й інстанції: Кочан В.М.
Суддя-доповідач: Ізмайлова Т.Л.
"17" грудня 2009 р.
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ізмайлової Т.Л.
суддів Умнової О.В., Шостака О.О.
при секретарі Тарадайко Е.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2008 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання зробити перерахунок та виплатити недоотриману суму щорічної одноразової допомоги відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2007 рік.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2008 року позовні вимоги задоволено частково: стягнуто з Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат заборгованість з грошової виплати до 05 травня в розмірі 1770 гривень 30 коп.
Не погоджуючись з судовим рішенням, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позову повністю. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 являється учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 19.02.2007 року.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатив позивачу щорічну грошову допомогу до 5-го травня, як учаснику бойових дій в 2007 році - 280 грн.
Позивач вважає, що він отримував допомогу значно нижчу, ніж це передбачено ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав, порушених неправомірними діями відповідача.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні прийшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, оскільки відповідач неправомірно виплачував позивачу щорічну одноразову допомогу як учаснику бойових дій за 2007 рік в розмірі згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» з врахуванням обмежень встановлених Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік».
Апеляційна інстанція не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учаснику війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2004 року № 177 «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Міністерство фінансів і Державне казначейство України забезпечують щороку виділення коштів для виплати вказаної допомоги, у розмірах, встановлених законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»
Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Фінансування зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Окрім цього, статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління праці та соціального захисту населення може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет.
Згідно ч.5 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Законами України «Про Державний бюджет України» на 2007 рік зупинено дію положень ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги та встановлений інший розмір такої виплати, виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету.
Згідно з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп визнано неконституційними деякі положення Законів України «Про державний бюджет на 2007 рік», зокрема п. 13 ст. 71 зазначеного Закону, яким було призупинено дію ст. 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної пенсії за віком.
Однак, як вбачається з матеріалів справи позивачу була виплачена разова допомога згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - в квітні 2007 року (а.с. 10), тобто до ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність положень деяких статей Закону України « Про Державний бюджет на 2007 рік»
Таким чином, відповідач діяв відповідно до чинного законодавства, в зв'язку з чим відсутня в його діях протиправність.
Згідно зі ст. 198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2008 року про визнання протиправними дій, зобов'язання зробити перерахунок та виплатити недоотриману суму щорічної одноразової допомоги відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2007 рік та постановлення нового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2008 року - скасувати та постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді
Повний текст постанови виготовлено та підписано 22.12.2009 року.