Справа № 752/4769/18
Провадження №: 1-кс/752/3856/18
про тимчасовий доступ до речей та документів
18.05.2018 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва подане в рамках кримінального провадження № 42018100000000132, клопотання слідчого СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором відділу прокуратури міста Києва ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів,-
встановив:
Слідчий СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором відділу прокуратури міста Києва ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ з можливістю вилучення оригіналів облікової справи (реєстраційна та звітна частина) ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) та будь-які інші документи які подаються ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до контролюючого податкового органу, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідчий надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, просив клопотання задовольнити з викладених підстав.
Також, у клопотанні просив дане клопотання розглядати без участі особи, у володінні якої знаходяться документи, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та на підставі ч.4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Перевіривши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується приходжу до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУ Національної поліції у місті Києвіздійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018100000000132 від 12.02.2018, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до ст. 159 КПК України встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити з них їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України, слідчий має право звернутися до слідчого суді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Із наданих слідчим документів вбачається, що за період з 01.01.2017 року по теперішній час «транзитно-конвертаційні» підприємства ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 "ЄДРПОУ (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) із використанням схем з незаконної конвертації грошових коштів та мінімізації податкових зобов'язань, отримали від суб'єктів господарювання реального сектору економіки в тому числі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на свої банківські рахунки кошти в сумі приблизно 300 млн. грн. за послуги та роботи, які фактично не надавали.
Аналізом господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » встановлено, що останнє являється переможцем тендерних закупівель які проводилися ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та ряду інших державних підприємств, що призвело до нанесення збитків державі в розмірі понад 50 млн. грн.
В подальшому встановлено, що в ході виконання доручення в порядку ст. 36 КПК України працівниками ІНФОРМАЦІЯ_12 ,під час здійснення оперативно-службової діяльності отримано інформацію щодо групи осіб, які створили на території м. Києва, Київської області та Одеської області протиправний фінансовий механізм («конвертаційний центр»), діяльність якого спрямована на незаконне переведення безготівкових грошових коштів у готівку з метою виведення капіталів підприємств легального сектору економіки в тіньовий обіг з використанням низки механізмів так званого «класичного конвертаційного центру» та «зустрічного потоку».
Проведеними заходами встановлено, що функціонування незаконної схеми полягає у перерахуванні з рахунків підприємств реального сектору економіки Київського та інших регіонів України коштів на рахунки так званих «транзитних» підприємств (буферів), зареєстрованих, переважно, у м. Києві, Київській та Одеській областях, з метою мінімізації податкового навантаження, штучного формування податкового кредиту з ПДВ, а також для привласнення та заволодіння чужим майном (в т.ч. державними коштами), нібито за виконання робіт, надання послуг та постачання товарів. Фактично відповідні роботи не проводяться, послуги не надаються, постачання товарів не здійснюється, а кошти обготівковуються за принципом «зустрічного потоку» (придбання готівки у підприємств реального сектора економіки, які здійснюють свою діяльність в сфері оптово-роздрібної торгівлі будівельними матеріалами, продуктами харчування, паливно-мастильними матеріалами та сільськогосподарською продукцією) або шляхом проведення «транзитних» операцій через інші «буферні»/«транзитні» підприємства чи «податкові ями» із подальшим їх обготівкуванням через відділення банківських установ з рахунків фізичних осіб.
За наявними оперативними даними, члени злочинного угруповання спеціалізується на наданні незаконних послуг діючим підприємствам з мінімізації податкового навантаження та штучного формування податкового кредиту з ПДВ, з використанням реквізитів наступних суб'єктів підприємницької діяльності, більшість яких мають ознаки фіктивності, зокрема -ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Також відповідно до висновку аналітичного дослідження №11/10-36-16-02/41184419 від 13.02.2018 року Головного управління ДФС у Київській області ДФС України ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) придбало товарно-матеріальні цінності у ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 "ЄДРПОУ (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
У період квітня 2017 року ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 "ЄДРПОУ (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) за даними ДФС України на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) оформлено та зареєстровано в установленому порядку в ЄРПН, податкові накладні на загальну суму 37 292 886, 03 грн. в тому числі ПДВ 6 215 481,01 грн.
В ході аналізу податкової звітності за 2017-2018 роки, поданої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) до органів ДФС, встановлено наступне, що за даними податкових розрахунків сум доходу нарахованого (сплаченого), на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1-ДФ) у 2017 році - 1 працівник, яка подана до органу ДФС.
Так в ході аналізу підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) встановлено відсутність необхідної кількості кваліфікованого персоналу, майна, транспорту, складських приміщень, що надавало б змогу здійснювати фінансово-господарську діяльність.
У ході проведення аналізу, встановлено, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 "ЄДРПОУ (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) відноситься до групи підприємств які мають алгоритм процесу існування діяльності даних підприємств з моменту створення, яких характеризується індивідуальними ознаками, зокрема: формування податкового кредиту та зобов'язань з ПДВ здійснюється за рахунок фінансово-господарських операцій, які мають ознаки фіктивності, наявна «пересортиця» невідповідність отриманих та реалізованих в адресу підприємств покупців товарів, робіт (послуг), зміна виду та умовний продаж товарів.
Враховуючи викладене, посадові особи ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_14 "ЄДРПОУ (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) з метою подальшої легалізації (відмивання) доходів із залученням ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) документально оформлюють безтоварні псевдо господарські операції щодо реалізації, товарів за ціною собівартості, в адресу суб'єктів підприємницької діяльності з ознаками «фіктивності» та «транзитності», які потребують незаконного переведення безготівкових коштів в готівку, минаючи при цьому систему оподаткування та органи контролю України на загальну суму 37 292 886, 03 грн. в тому числі ПДВ 6 215 481,01 грн.
Відповідно до офіційного сайту Міністерства юстиції України «Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), перебувала на ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Відповідно до офіційного сайту ІНФОРМАЦІЯ_2 остання знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказані документи слугуватимуть доказами у кримінальному провадженні, та містять відомості про факти створення, оформлення, придбання та переоформлення даних підприємств, всіх його засновників (власників), керівників, підстав набуття такого статусу, а також можуть містити підроблені документи від імені керівників та власників даного товариства, які можна буде використати в ході проведення почеркознавчих та інших судових, криміналістичних експертиз.
Слідчим в клопотанні доведено, що з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості під час розслідування кримінального провадження, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Дану інформацію неможливо отримати в інший спосіб та неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою інформації, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Разом з тим, слідчий у клопотанні просить вилучити оригінали зазначених документів у зв'язку із необхідністю в подальшому проведенні експертиз, проте до клопотання не додає постанову про призначення відповідної експертизи або клопотання експерта про необхідність надати оригінали зазначених документів, тому у відповідній частині клопотання є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Беручи до уваги викладене, керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166 КПК України, -
ухвалив:
Клопотання - задовольнити частково.
Надати слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції в місті Києві ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , слідчому слідчої групи ОСОБА_8 або за їх дорученням (постановою) в порядку ст. ст. 40, 41, 110, 218 КПК України, оперативним співробітникам головного відділу БКОЗ ГУ СБУ у м. Києві та Київській областіу порядку ст. 40 КПК України, тимчасовий доступ до оригіналів облікової справи (реєстраційна та звітна частина) ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) та будь-які інші документи які подаються ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до контролюючого податкового органу, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Вона є обов'язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: