Іванківський районний суд Київської області
смт. Іванків, вул. Проскури, 14a, 07201, (04591) 5-16-52
Справа 2-653/10.
19 липня 2010 року Іванківський районний суд Київської області у складі головуючої судді Слободян Н.П., при секретарі Салівон Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іванків Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання виплати недоотриманих сум,
Позивач звернувся до відповідача з позовом про визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити йому основну та додаткову пенсію з 12.01.2006 року відповідно до ст. 39,48, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач посилався на те, що є інвалідом 2 групи, категорії 1 внаслідок захворювання, пов'язаного з ЛHA на ЧАЕС.
Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для 2 групи - 8 мінімальних пенсій за віком. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю, особам, віднесеним до категорії 1 (інвалідам 2 групи) відповідно до ст. 50 цього ж закону складає 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.. 39 цього ж Закону йому, як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає на території посиленого радіологічного контролю має виплачуватися грошова допомога у розмірі 1 мінімальної пенсії за віком, проте ці виплати йому проводяться у значно меншому розмірі.
Також позивач просив зобов'язати відповідача перерахувати недоотриману допомогу на оздоровлення, яка передбачена ст.. 48 цього Закону і має становити 5 мінімальних заробітних плат, а йому виплачено лише 120 грн. щороку.
Посилаючись на те, що він є дитиною війни, позивач просив також зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити йому відповідну допомогу, як це передбачено ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки така допомога йому також виплачувалась у значно меншому розмірі, ніж це передбачено законом.
Позивач вважає відмову відповідача у перерахуванні та виплаті недоотриманих сум відповідно до визначеними Законами розмірів незаконними, просить визнати такі дії протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити недотримані суми за період з 12.01.2006 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, проте відмовилась від позовних вимог за ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, про день і час слухання справи повідомлений вчасно, надіслали суду письмове заперечення, в якому позов не визнають, посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі діяло в межах чинного законодавства України, просили застосувати передбачений законом строк позовної давності, просили у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що позивач потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, що підтверджено відповідним посвідченням, довідкою МСЕК ( а.с. 10, 11). Позивач народився 22.02.1940 року тому відповідно до
Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни ( а.с.8,12). Позивач,
проживаючи в ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує нараховану відповідачем пенсію, яка складається
-розмір пенсії по інвалідності - 655 грн.;
-додаткова пенсія інвалідам 2 гр. внаслідок ЧАЕНС - 141,20 грн.;
-надбавка дітям війни - 49,80 грн., якого виплачуються такі видатки, є некоректним, як і посилання на те, що коштів на ч виплати Пенсійний фонд немає, оскільки вони не фінансуються з коштів пенсійного фонду. Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року по ся «Кечко проти України» в п.23 зазначив „ суд зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїх робітникам з державного бюджету. Де тла може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи зміни законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певни надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовити у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. П. 26 Суд на приймає до уваги аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки орган державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань
З ст. 62 Закону слідує, що Кабінет Міністрів України дає роз'яснення порядки застосування Закону, і аж ніяк не встановлює розмір компенсацій, чи змінює той, ще вже вказаний в Законі. А отже постанови КМ України, на які посилається у своєму запереченні відповідач, як на підставу відповідності своїх дій чинному законодавства № 523 від 30.05.1997 року, № 530 від 28.05.2008 року, № 654 від 16.07.2008 року) є та що не відповідають нормам ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальної захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що визнання базу обрахунку пенсії таким особам з розрахунку мінімальної пенсії за віком.
В даному випадку мають враховуватися засади пріоритетності Законів У країн - я урядовими нормативними актами та вимоги ст. 92 Конституції України, згідно виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина ( п 1 основи соціального захисту ( п.6).
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади й органи місце самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України коштів у розмірі, який значно менший ніж той, що встановлений ст. 50, 54 неправомірною.
Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною u - України є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямовуй! діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком дотяг (ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними ( ст. 21), їх для обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може щ звужений (ст.22).
Окрім того, встановлений ч.2 ст. 95 Конституції України , ч,2 ст. 38 Бюджетного Кодексу України перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державного бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати о5» прав і обов'язків , пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України зокрема, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які пострах внаслідок Чорнобильської катастрофи», та не може будь-яким чином змінювати визнання в іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
За змістом положень ч.2 та 3 ст. 22 Конституції України конституційні з гарантуються, а держава повинна утримуватися від прийняття будь-яких актів, призводили б до скасування чи звуження змісту та обсяг існуючих прав і свобод.
Подальший перерахунок та виплата пенсії та доплат позивачу має проводів відповідачем з урахуванням вимог Закону України «Про статус і соціальний зав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України соціальний захист дітей війни» та зміни мінімальної пенсії за віком.
Слід зазначити, що встановлений ще у 1996 році постановою № 836 розмір догляд встановлений ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протягом багатьох років змінювався і не відповідає розміру, встановленому іншими законами України. Строком Законами України «Про Державний бюджет» на відповідні роки встановлювався не розмір мінімальної заробітної плати, який зростав кожного наступного року. При відповідні Закони не містили обмежень застосування ст. 39 Закону № 796-ХІІ. Оскільки Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні даного спору застосуванню підлягають саме ст. 39 Закону № 796-ХІІ та Закони України «Про Державний бюджет» на відповідні роки в частині встановленого розміру мінімальної заробітної плати, а не постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.07.2005 року.
На підставі викладеного, ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст. 5, 10, 57, 60, 64, 88, 212-215, 218 ЦПК України, ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про Державне мито», суд
1.Цивільний позов задовольнити частково.
2.Визнати дії відповідача по призначенню, нарахуванню та відмові у здійсненні призначення і перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.
3.Зобов'язати відповідача - управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області провести перерахунок та призначити ОСОБА_1 пенсію, а саме: основної пенсії, виходячи з встановлених розмірів 8 мінімальних пенсій за віком згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 зазначеного закону за період з 11.06.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року та стягнути перераховані недоплачені кошти з урахуванням вже виплачених сум.
4.Зобов'язати відповідача - управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області провести перерахунок та призначити ОСОБА_1 щомісячну допомогу до пенсії, як особі, яка постійно проживає на території посиленого радіологічного контролю відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру однієї мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року та стягнути перераховані недоплачені кошти з урахуванням вже виплачених сум.
5.Зобов'язати відповідача провести перерахунок та призначити ОСОБА_2 надбавку, як дитині війни у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.08.2008 року по день розгляду справи судом.
6.Зобов'язати відповідача здійснювати подальше нарахування основної та додаткової пенсії ОСОБА_2 у відповідності до ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням зміни мінімальної пенсії за віком.
5. Від сплати судового збору сторони звільнити.
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Київської області через Іванківський районний суд шляхом подачі протягом 10 днів з моменту його проголошення заяви про апеляційне оскарження, і протягом 20 днів з дня подачі такої заяви - апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. А якщо заява була подана, але у встановлений строк не подано апеляційну скаргу, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, якщо рішення не скасовано - після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: