Рішення від 10.05.2018 по справі 367/4116/17

Справа № 367/4116/17

Провадження №2-а/367/89/2018

РІШЕННЯ

Іменем України

19 квітня 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретаря Коваленко С.С.,

представника позивача Зверіченко Р.В.,

представника відповідача Мілевської Т.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують призначенню пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що ОСОБА_1 у період з 16.07.1987 року по 23.08.1991 року проходив військову службу у Збройних Силах Радянського Союзу, а з 24.08.1991 по 26.06.2006 у Збройних Силах України і був звільнений з військової служби Наказом командира частини в/ч НОМЕР_1 від 26.06.2006.

З 18.07.2007 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військову пенсію отримував по 31.05.2017 року.

Позивачу з 11.05.2017 року призначено пенсію за віком в розмірі 1 093,95 гривень згідно ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014, 2015 та 2016 роки.

Однак, листом Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 43/С-03 від 31.05.2017 позивача було повідомлено про те, що відповідно до абз. 2 ч.3 ст. 45 Закону № 1058-ІУ передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином відповідач провів перерахунок розміру пенсії, застосував показник заробітної плати за 2007 рік, яка складала 1 197,91 гривень.

З даним твердженням відповідача позивач не погоджується з наступних підстав.

По-перше статтею 1 Закону України № 2262/12 встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим законом, при наявності встановленої цим законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 7 Закону України № 2262/12 передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей , які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має на отримання пенсії відповідно до цього Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначається одна пенсія за її вибором.

По-друге: згідно ч.1 ст. 9 Закону № 1058-ІУ, в якій зазначено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній систем призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання ( у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідністю з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Тобто пенсія за вислугу років не передбачена законом № 1058-ІУ.

Таким чином відповідач прийняв хибне рішення та вважає, що позивач здійснив перехід з одного виду пенсії на інший в рамках Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з ч.1 ст. 10 Закону № 1058-ІУ особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно частини 3 статті 45 Закону № 1058-ІУ переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Із наведеного випливає, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІУ регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим законом, на інший вид пенсії призначений цим же законом.

Водночас, позивачу 18.07.2007 року було призначено пенсію відповідно до закону № 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Тоді як за призначенням пенсії відповідно до закону № 1058-ІУ позивач звернувся вперше.

Крім того, абзац 2 ч.3 статті 45 Закону № 1058-ІУ передбачає, що при переведенні з одного виду пенсії на іншій за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Проте, позивач жодним чином не виявляв бажання щоб йому при призначенні пенсії за віком застосовувався показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

По-третє, за правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-ІУ при призначенні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Зазначає, що з моменту виходу на пенсію 18.07.2007 і по 31.05.2017 позивач працював та з його заробітної плати сплачувалися податки та загальнообов'язкові збори, в тому числі до ПФУ України.

Позивач останні три роки до моменту призначення пенсії за віком 11.05.2017 отримував заробітну плату за 2014 рік - 115 012,94 грн., за 2015 рік - 122 329,47 грн., за 2016 рік - 29 568,21 грн., загальна сума 266 910,62 гривень, наведені дані містяться у картці персоніфікованого обліку позивача, у якій відображаються відрахування до пенсійного фонду із заробітку пенсіонера.

Отже, для визначення розміру пенсії позивача необхідно врахувати середню заробітну плату (дохід) , з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014-2016 роки , тобто до 2017 року, коли позивач звернувся за призначенням пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Обчислення розміру пенсії позивача у відповідності до чинного пенсійного законодавства України тягне за собою нарахування позивачу пенсії в значно більшому розмірі, ніж той, який було нараховано на даний час.

Позивач належним чином виконав свій обов'язок стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, працюючи та отримуючи заробітну плату, сплачував з неї страхові внески; натомість, його позбавлено права на рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат.

Наведене свідчить про те, що відповідач, приймаючи рішення стосовно застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік, порушує права позивача, а відтак, є підстави для скасування даного рішення та зобов'язання відповідача нарахувати позивачу пенсію у відповідності до чинного пенсійного законодавства України.

Таким чином дії відповідача щодо трактування даного процесу як переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вважає протиправними, оскільки 18.07.2007 року йому була призначені пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся вперше.

За таких обставин управління Пенсійного фонду України у м. Ірпінь Київської області не мало законних підстав для застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІУ. Відповідно у відповідача були відсутні підстави для застосування показника заробітної плати за 2007 рік, оскільки відповідно д ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати у галузях економіки по Україні, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014, 2015, 2016 роки.

Позивач просив зобов'язати Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2014-2016 роки, починаючи з 11.05.2017 року.

Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 30 червня 2017 року відкрите провадження у даній справі та справу призначено до судового розгляду.

Під час розгляду справи позивач уточнив свої позовні вимоги та просив зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 11.05.2017 року.

В судовому засіданні представник позивача Зверіченко Р.В. позов підтримав, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача Мілевська Т.Л. в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення та просила у позові відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача Зверіченко Р.В., представника відповідача Мілевської Т.Л., вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється пенсіонером за віком та перебував на обліку в Головному управлінні ПФУ у Київській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 18.07.2007 року по 31.05.2017 року. На облік до Ірпінського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області позивач переведений з 11.05.2017 року та розмір пенсії визначений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачу з 11.05.2017 року призначено пенсію за віком в розмірі 1 093,95 гривень згідно ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014, 2015 та 2016 роки.

Встановлено, що листом Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 43/С-03 від 31.05.2017 позивача було повідомлено про те, що відповідно до абз. 2 ч.3 ст. 45 Закону № 1058-ІУ передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Розпорядженням управління від 18.05.2017 року відповідно до його заяви від 11.05.2017 року № 1630 позивачу проведено перерахунок пенсії (перехід з одного виду пенсії на інший) за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином відповідач провів перерахунок розміру пенсії, застосував показник заробітної плати за 2007 рік, яка складала 1 197,91 гривень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що позивач після отримання пенсії продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов”язкового державного пенсійного страхування.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

- пенсія за віком;

- пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

- пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший вид пенсій призначений цим же Законом.

Як зазначалось раніше, позивачу з 11.05.2015 року було призначено пенсію за віком.

Крім того, абз. 2 ч. З статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перебачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Однак із доказів, які надані суду не вбачається, що позивач просив призначити йому пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.

За правилами частини другої статті 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати у галузях економіки по Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014, 2015, 2016 роки.

Згідно правової позиції, щодо застосування частини третьої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладеній у постанові Верховного Суду України по справі від 31.03.2015 №21-612а14, зазначено,що відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити адміністративний позов, зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 11.05.2017 року.

На підставі ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“, керуючись ст. ст. 132, 139, 140, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 11.05.2017 року.

Повний текст рішення буде виготовлений протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи 29.04.2018 року.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: О.В. Пархоменко