Постанова від 17.05.2018 по справі 363/4235/17

"17" травня 2018 р. Справа № 363/4235/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Рудюка О.Д.,

за участю секретаря Клименко В.В.,

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання щодо проведення перерахунку та виплати пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою про визнання дій Головного управління пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахуванні та виплати йому пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» неправомірними, зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату йому пенсії з 01.11.2016 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» із урахуванням виплачених сум та платити в подальшому. Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що постановою Вишгородського районного суду Київської області від 07.09.2016 року позивача визнано інвалідом війни 2 групи. Крім того, з 01.10.2016 року ОСОБА_1, призначена та виплачується пенсія, як інваліду війни другої групи, у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, а також згідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як інвалід 2 групи, щомісяця, він отримує підвищення до пенсії у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління пенсійного фонду України у Київській області про перерахунок призначеної пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з 01.11.2016 року. Листом від 12.09.2017 року №767 К-01 ОСОБА_1 відмовлено щодо перерахунку та збільшенню розміру пенсії, як інваліду війни 2 групи, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», перерахунок та збільшення пенсії як інваліду 2 групи не передбачено.

Позивач вважає дану відмову протиправною та такою, що порушує його законні права, а тому звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Ухвалою суду від 06.11.2017 року відкрито скорочене провадження у справі.

27.12.2017 року ухвалою суду, за клопотанням відповідача, призначено по справі судове засідання.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, направивши на адресу суду письмові заперечення в яких просив відмовити в задоволенні позову.

З урахуванням того, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи, суд вважає за можливе розглядати дану справу у його відсутності на підставі поданих доказів, що передбачено ст.205 КАС України.

Заслухавши позивача, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов до наступного.

Як вбачається з посвідчення серія А №414560 виданого 12.04.2005 року, ОСОБА_1 являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

Крім того, відповідно до посвідчення серія Є №016430 виданого 08.09.2017 року, ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Листом від 12.09.2017 року №767 К-01 Головне управління пенсійного фонду України у Київській області, на звернення ОСОБА_1 повідомило, що збільшення розміру пенсії, як інваліду війни ІІ групи відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення» зазначеними постановами не передбачено.

Відповідно до ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення» встановлено, що розміри пенсій інвалідам війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25 відсотків.

Отже, виплата позивачу підвищення до пенсії як інваліду війни повинна проводитись у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», а саме зі збільшенням на 25 відсотків.

Згідно п.3 ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями КМУ встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог.

Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012 підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

За змістом положень ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Порушення хоча б одного із зазначених вище критеріїв є підставою для визнання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду доказів, які б спростовували твердження позивача, а відтак, не доведено правомірності своєї позиції відносно відсутності підстав для збільшення розміру пенсії, як інваліду війни ІІ групи відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення»

При цьому суд бере до уваги, що позивач є інвалідом другої групи, за станом здоров'я та діагнозом є особою, яка першочергово та невідкладно потребує судового захисту, який має бути ефективним та результативним, відтак суд зазначає, що позивач обрав належний спосіб захисту порушеного права.

Таким чином, враховуючи вище викладе, суд приходить до висновку, часткове задоволення позовних вимог, а саме в частині визнання дії Головного управлінням пенсійного фонду України у Київської області щодо відмови у перерахуванні та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» неправомірними та зобов'язання Головне управлінням пенсійного фонду України у Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з 01.11.2016 року із урахуванням виплачених сум.

Крім того, позивач просить суд зобов'язати Головне управлінням пенсійного фонду України у Київської області виплачувати пенсію згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» в подальшому, однак дана вимога, є вимогою на майбутнє, яка задоволенню не підлягає, оскільки порушення прав позивача у цій частині ще не відбулось.

Враховуючи вищевикладене та керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення», статтями 2, 6, 9, 205, 242, 243, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Головного управлінням пенсійного фонду України у Київської області щодо відмови у перерахуванні та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» неправомірними.

Зобов'язати Головне управлінням пенсійного фонду України у Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з 01.11.2016 року із урахуванням виплачених сум.

В іншій частині в позові відмовити

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги на протязі тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення складено 25 травня 2018 року.

Суддя О.Д. Рудюк