Іванківський районний суд Київської області
смт. Іванків, вул. Проскури, 14a, 07201, (04591) 5-16-52
ІМЕНЕМ України
24 червня 2010 року 1 Банківський районний суд Київської області у складі головуючої судді Слободян Н.П., при секретарі Салівон Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іванків Київської області справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління праці і Соціального захисту населення Іванківської РДА про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманих сум,
Позивачі звернулися до відповідача з позовом. стягнення недоплачених сум одноразової допомоги на оздоровлення, посилаючись на те що вони с потерпілими внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії, які стала інвалідом 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_1 і ОСОБА_3 проживають на території посиленого радіологічного контролю, ОСОБА_5 на території добровільного гарантованого відселення.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженим споживання продуктів місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - у зоні посиленого радіологічного контролю 30% від мінімальної заробітної плати, у зоні добровільного гарантованого відселення - 40% мінімальної заробітної плати. Відповідач виплачував щомісячно їм відповідно по 1 гри. 60 icon, та 2 гри. 10 коп., як не передбачено постановою КМ України № 836 від 26.07.1996 року.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». їм. як інвалідам 2 "рута повинна виплачуватись щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Щорічна допомога виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захист' населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
В 2007-2010 роках позивачі отримували зазначені виплати значної нижчі, ніж це передбачене ст. 37, 48 Закону ( по 120 грн. щороку на оздоровленим та 1 грн. 60 коп. щомісяця на продукти харчування).
Позивачі вважають дії відповідача про зазначених вище сум неправомірними. Зазначені вище недоплачені суми позивачі просять стягнути з відповідача а саме: визнати дії відповідача неправомірними, стягнути з відповідача не правовірними, стягнути щорічні ї допомоги на оздоровлення за 2007- 2009 роки, та недоотримані кошти и у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства з 2007-року.
Позивачі у судове засідання не заявилися. Про день і час слухання справи повідомлені вчасно, у позові просили справу розглянути без їх участі, надали розрахунок недоплачених їм сум, які просять стягнути з відповідача.
Представник відповідача у суд на засідання не з'явилась. Про день і час слухання справи повідомлено вчасно. Надіслали суду письмова запереченій проти позову, в якому посилається на те, що управління праці і соціального захисту населеній: діяло відповідальності до чинного законодавства, зокрема, постанови КМУ № 836, якою визначалися розміри таких виплат, і наступних ( на кожен рік) постанов КМУ, якими визначалися такі розмірі. Кабінет Міністрів мав на не право згідно ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка визначає, що порядок застосування цього Закону проводиться у порядку. визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконанню зокрема постанови № 836 від 26.07.1996 року і визначався цей порядок, Також діяли відповідно до постанови КМ України від №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які послу, постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи». Жодні із прийнятих пізніше законів не передбачали змін для обрахування розміру соціальних виплат, всі ці постанови є чинними. Відповідно до чинного бюджетного законодавства управління не має можливості задовольняти вимоги позивачів через відсутність ваті задках бюджетних призначень. Оскільки Управління праці і соціального захисту населення РДА не встановлення розмір розрахункових величин для обрахування
соціальних виплат та доплат, так як це а повноваженням КМУ, і може самостійно зменшувати чи збільшувати ці виплати, тому не може нести а не будь - яку відповідальність представник відповідача просить у задоволенні позову відомості
Судом встановлено, що позивачі є потерпілими внаслідок аварії ЧАЕС І категорії, інвалідами 2 групи, що підтверджено відповідними посвідченнями, довідками МСЕК, довідкою УПСЗН ( а.с.10-35)
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_3М проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься відповідно до постанови КМУ Ка 106 від 23.07.199! раку до 4 зони радіоактивного забруднення Зони посиленого радіологічного контролю), позивачі ОСОБА_4. ОСОБА_5 проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2, яке відноситься до 3 зони радіоактивного забруднення ( зони гарантованого добровільного відселення), що підтверджено паспортними даними позивачі з місця проживання ( а.с. 3-9, 24-28)
Позов пред'явлений і і.06.2010 року, тобто межі трирічного строку позовної давності рахуються з 11.06.2007 року.
Мінімальна заробітна плата з 0 і .04.2007 року 420 грн., 01.07.2007 року становила 440 грн., з 01.10.2007 року-460 грн.,з( 1.0! 2008 року - 515 грн., з 01.04.2008 року -- 525 гри., з 01.07.2008 року - 545 грн., з 01.10.2008 року • 605 грн., 605 грн. .з 01.01.2009 року - 605 грн.., з 01.04.2009 року -625 грн.. 01.07.2009 року - 630 грн., з 01. 10.2009 року - 650 грн. з 01.11.2009 року -744 з січня 2010 року 869 грн., з 01.04.2010 року - 884 грн.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна виплачуватися щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії - у розмірі 5 мінімальних заробітних'. плат.
Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати. Відповідно до виданої відповідачем (УПСЗН) довідки позивачам була виплачена у березні 2007 року допомога на оздоровлення за 2007 рік у розмірі 120 грн. кожному у травні 2008 року у розмірі 120 грн. кожному за 2008 рік, за 2009 рік ОСОБА_3 та ОСОБА_1 у вересні 2009 року, а ОСОБА_5 у листопаді 2009 року. Тобто позовні вимоги щодо стягнення недоплаченої суми за 2007 рік заявлені поза межами трирічного строку позовної давності.
Розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати такої допомоги за 2008 рік ( травень 2008 року) становив 525 грн., тобто недоплачена сума кожному позивачів становить:
За 2008 рік 525 грн. х 5 = 2625 - 120 грн. 2505 грн.
За 2009 рік ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ( виплата у вересі 2009 року , мінімальна Заробітна плата 630 грн.): 630 грн. х 5,-3150 грн. - 100 грн. - 3050 грн., всього 5550 грн.
ОСОБА_5 ( виплата у листопаді 2009 року , мінімальна заробітна плата становить 744 грн.): 744 грн. х 5= 3720 - 120 = 360,0 грн. кожному з них, всього 6105.грн. кожному.
Згідно ст.ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачам ОСОБА_1 '1.1.. ОСОБА_6, ОСОБА_3 , як особам, які проживають на території посиленого радіологічного контролю мас виплачуватися щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продукті» харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у розмірі 30% від мінімальної заробітної плати, позивачам ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як особам, що проживають - на території зони добровільного гарантованого відселення - 40% від мінімальної заробітної плати. Позивачам виплачувались кошти у розмірі відповідно 1 грн. 60 коп. та 2 грн.10 коп., як це передбачено постановою КМУ України .4 ..36 гід 26.07. 1996 року (а.с. ). Відповідно
Не до виплачені суми на день розгляду справи судом « межах а року позовної давності, становлять:
(420х 0,3 х 1) - 1,60 ; 124.40 грн. ( червень 2007 р.)
(440 х 0,3 х 3)-4.80 = 391,20 грн. ( липень-вересень 2007 p.),
( 460 х 0,3 х 3) -4.80 = 409,20 грн. ( вересень-грудень 2007 року),
( 515 х 0,3 х 3)- 4.80 = 458,70 грн. ( січень-березень 2008 року),
(525 х 0,3 х 3) - 4.80 = 467,70 грн. ( квітень-червень 2008 року),
(545 х 0,3 х 3) - 4.80 = ,485.70 грн. ( липень-вересень 2008 року ).
(605 х 0,3 х 3) - 4.80 = 539.70 грн.; жовтень-грудень 2008 року).
(605 х 0,3 х 3) - 4.80=544,50 грн. ( січень-березень 2009 р.),
(625 х 0,3 х 3) - 4.80 = 557,50 грн. ( квітень-червень.2009 p.),
(630 х 0,3 х 3) - 4.80 =562,20 гри, ( липень-вересень 2009 p.),
(650 х 0,3 х І) - 1,60 = 193,40 грн. ( жовтень 2009 р.)
(744 х 0,3.x 2) - 3,20 = 443.20 грн. ( листопад-грудень 2009 p.),
(884х0,4 х3) -6,30 =1054,50 грн. (січень березень 2010 р)
Всього не до виплачено 5965 грн. 50 коп. ( ОСОБА_1, Маринчук)
(420x0,3 х І) - 1,60=124,40 грн.. (червень 2007)
(440 х 0,4 х 3) - 6,3= 521,70 грн. (липень - вересень 2007 p.).
( 460 х 0.4 х 3) - 6.30= 545,70 грн. ( вересень-грудень 2007 року),
( 515 х 0,4 х 3) - 6.30 = 611,70 грн. ( січень-березень 2008 року),
(525 х 0,4 х 3) - 6.30 = 623,70 грн. ( квітень-червень 2008 року),
(545 х 0,4.x 3) - 6.30 = 647,70 грн. (липень-вересень 2008 року),
(605 х 0,4 х 3) - 6.30 =719.70 грн. ( жовтень - грудень 2008 року),
(605 х 0,4 х 3.) - 6.30 = 719.70 грн. ( січень-березень 2009 p.),
(625 х 0.4 х 3) - 6,30 = 743.70 грн. і квітень-червень 2009 p.).
(630 х 0,4 х 3 : - 6,30 = 749,70 грн. (липень-вересень 2009 p.),
(650 х 0,4 X 1) - 2,10 - 257,90 грн. (жовтень 2009 р.)
(744 х 0,4 х 2) - 4,20 = 591 грн. (листопад - грудень 2009 p.),
(884 х 0,4 х З) - 6,30 = 1054.50 грн. ( січень-березень 2Q10 року).
Всього не до виплачено 7911 грн. 10 коп. ( ОСОБА_5).
З ст. 62 Закону слідує, що Кабінет Міністри, Україні: ас роз'яснення порядку застосування Закону, і аж ніяк не встановлює розмір компенсацій, и змінює той, що вже вказаний в Законі.
Постановами № 562 від 26.07.2005 року встановлено конкретні розміри щорічної допомоги на оздоровлення в твердій грошові сумі, що суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який встановив
розмір допомоги як величину кратну мінімальної заробітної плати.
В даному випадку мають враховуватися засади пріоритетності Законів України над Урядовими нормативними актами та вимоги ст. 92 Конституції України визнаються права і свободи людини і громадянина (п.1) та основи соціального захисту (п.6).
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції У країн н органи державної влади і органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. Виплата коштів у розмірі, який значно менший ніж той. що встановлений ст. 37, 48 Закону, неправомірно;-..
Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю України є людина. її права і свободи га їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення е головним обов'язком держави (ст.3), правд і свободи людини є невідчужуваними та непорушними ( ст. 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений ( ст.22).
Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України (лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк).
Окрім того, встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України ч. 2 ст. 38 Бюджетного Кодексу України перелік правовідносин. які ре Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювали обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема. Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
За змістом положень ч,2 та 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватися від прийняття будь-яких актів, які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсяг існуючих прав і свобод. і
Отже, встановлення Законам України «Про державі бюджет України на 2007 рік» та на інші роки розміру компенсації громадянам, які проживають в раз активно забрудненій зоні, виходячи з розміру видатків, виділених на цю мету про формуванні показників ,державного бюджету, обмежило обсяг прав даної категорії громадян, визначених Законом, залишився зміст права на отримання компенсації. Закони про Державний бюджет України на відповідні роки звузили обсяг цього права, встановивши інший (менший) розмір такої виплати, і водночас фактично скасували конституційну гарантію забезпечення належних умов для існування громадян, які проживають в зоні гарантованого добровільного відселення.
Таким чином, враховуючи те, що постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.07.2005 року, згідно з якими позивачам виплачувались грошові допомоги на оздоровлення та компенсації у зв'язку 3 обмеженням споживання Про споживання прийняті без урахування змін щодо розміру мінімальної заробітної плати встановлення на 2007-2010 роки, а також того, що Закони мають пріоритетну дію над урядовими нормативними актами, тому позов слід задовольнити: визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати відповідача виплатити позивачам недоплачені суми допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва та недоплачену суму щорічно допомоги на оздоровлення у розрахованих вище розмірах.
На підставі викладеного, от. 77. -8 Закон;. Україні Пре. статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». керуючись ст. 5, 10, 57, 60, 64, 212-215, 218 ЦПК України, ст. 4 п. 18. ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів Україна „Про Державне мито”, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління прані та соціального захист населення Іванківської РДА Київської області щодо відмови ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_2 ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_5 у виплаті недоотриманих сум, передбачених ст. 37, 48 Законом України «Про статус і соціальний захист громади, з: і постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Стягнути з управління праці і соціального захисту населенні Іванківської райдержадміністрації: недотриману суму одноразової щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 та 2009 роки на користь ОСОБА_1. ОСОБА_2 ОСОБА_2 ОСОБА_9, ОСОБА_4. ОСОБА_5 виходячи з розміру 40 % мінімальних заробітних плат на момент виплати.
недоплачені суми щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва га особистого підсобного господарства за період з 01.06.2007 року: на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, - виходячи з розміру 30% мінімальної заробітної плата щомісяця кожному, на користь ОСОБА_4. ОСОБА_5, виходячи з розміру 40% мінімальної заробітної плати щомісяця кожному.
В решті позовних вимог відмовити
Від сплати судового збору сторони звільнити.
Рішення може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області через Іванківський районний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня на с проголошення заяви про апеляційне оскарження та протягом 20 днів з дня подачі такої заяви апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо вона подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили після закінчення саржу надання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заява була подана, але апеляційна скарга не була подана в строк 20 днів після її подання, постанова набирає законної сили після закінченні нього строку.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Суддя: