Постанова від 25.05.2018 по справі 760/13620/18

Провадження № 3/760/4614/18

в справі 760/13620/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Польщі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Польща паспорт громадянина Польщі НОМЕР_1 від 08.05.2013, постійне місце проживання АДРЕСА_1, працюючого механіком у Kvernelend Group Польща, номер телефону НОМЕР_2 (зі слів громадянина), за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст.471 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

23 травня 2018 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 0018/10000/18 від 12 січня 2018 року, з якого вбачається, що 12 січня 2018 о 10 год. 45 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, який належить громадянину Польщі ОСОБА_1, який слідував до Любліна рейсом WZ 6291 літаком авіакомпанії «Wizzair», було виявлено два предмети зовнішньо схожі на самовари, які імовірно мають ознаки культурної та/або історичної цінності.

Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено та запрошено до оглядової кімнати з метою проведення митного огляду багажу.

Під час проведення митного огляду було встановлено, що громадянин Польщі ОСОБА_1 переміщував через митний кордон 2 самовари з ознаками старовини, що мають ознаки культурної та/або історичної цінності, на одному з них викарбуваний 1885 рік. Зазначені предмети знаходилися у картонній коробці пасажира без ознак приховування.

Вказані предмети при переміщенні через митний кордон України підлягають обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до чинного законодавства України та наданню дозвільних документів на їх переміщення через митний кордон України. Зазначені предмети вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил.

16 січня 2018 року постановою старшого державного інспектора відділу провадження у справі про порушення митних правил Київської міської митниці ДФС призначено проведення мистецтвознавчої експертизи вилучених за протоколом про порушення митних правил предметів правопорушення. Згідно висновків експертизи від 17 січня 2018 року № 060/45/14 та № б/н, надані самовари мають культурну цінність як предмети матеріальної культури, що має історичне значення.

У ході проведення опитування працівниками митного органу встановлено, що злого умислу ОСОБА_1 не мав, про особливості переміщення старовини через митний кордон України він не знав. Своє порушення гр. ОСОБА_1 визнав, мотивуючи незнанням порядку переміщення предметів через митний кордон України.

Відповідно до ч.ч. 4,5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил ОСОБА_1 митної декларації не заповнював, з приводу декларування до інспекторів митниці не зверталася, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-яких дозвільних документи на переміщення даних предметів через митний кордон України у пасажира не було.

Статтями 196, 197 Митного кодексу України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Додатком 5 до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» встановлено необхідність наявності «Свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей».

На думку митного органу, громадянин ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги, установлені Законом України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Постанову Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України», Постанову Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 448 «Про порядок вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження», та наказ Мінкультури України від 22.04.2002 № 258 «Про затвердження інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України».

Зазначені дії громадянина ОСОБА_1 як стверджує представник митного органу, мають ознаки порушення митних правил, передбачені статтею 471 Митного кодексу України.

Вартість предмету правопорушення, відповідно до висновку спеціаліста, становить 400 доларів США, що за курсом НБУ на момент переміщення становить 11378,28 грн.

Безпосередні предмети правопорушення - два самовари, вилучені та зберігаються на складі Київської міської митниці ДФС.

Представник митного органу ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримала позицію Київської міської митниці ДФС щодо притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення останньою митних правил.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся.

Суд заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності з наступних підстав.

Судом встановлено, що 12 січня 2018 о 10 год. 45 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, який належить громадянину Польщі ОСОБА_1, який слідував до Любліна рейсом WZ 6291 літаком авіакомпанії «Wizzair», було виявлено два предмети - самовари, які мають ознаки культурної та/або історичної цінності.

Відповідно до пояснень, наявних у матеріалах справи, ОСОБА_1 своє порушення визнав, мотивуючи тим, що при покупці даних предметів не знав, що вони мають культурну та історичну цінність.

Додатком 5 до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» встановлено необхідність наявності «Свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей».

Згідно з ст. 486 Митного кодексу України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.

Відповідно до пункту 2 статті 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності можуть бути громадяни, які на момент вчинення порушення митних правил досягли 16-річного віку, а при вчиненні таких порушень підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Згідно з ст. 471 Митного кодексу України порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, що містяться в матеріалах справи.

Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар, що має культурну цінність, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 373, 471, 511, 527-529 Митного кодексу України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.

Накласти на гр ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот), який необхідно сплатити за наступними реквізитами: отримувач - Отримувач: УДКСУ у Солом'янському районі; Код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 820019; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р №31113106705010. Призначення платежу: *;121; 38716451;21081100;01;с.106;код 095 від (ПІП платника), згідно з ст. 471 МКУ та постанови суду від 25 травня 2018 року з конфіскацією в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил згідно з описом предметів до протоколу про порушення митних правил № 0018/10000/18 від 12 січня 2018 року, а саме: 2 самовари, кінця ХІХ - початку ХХ ст., вироблені з кольорових металів.

Стягнути з гр. ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 352,40 грн., який підлягає сплаті за наступними реквізитами: УДК СУ Солом'янського району м. Києва, код отримувача /код за ЄДРПОУ/: 38050812, рахунок отримувача: 31212206700010, банк отримувача: ГУ ДКУ у м. Києві, код банку отримувача /МФО/: 820019, код класифікації доходів бюджету: 220301 01.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва через районний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: