Справа № 761/14470/17
Провадження № 2-а/761/69/2018
10 травня 2018 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:
головуючого судді: Савицького О.А.,
при секретарі: Ющенко Я.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправним та скасування розпорядження,
25.04.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України в м.Києві (далі - ЦОУПФУ в м.Києві) про визнання протиправним та скасування розпорядження, в якому, з врахуванням уточнення позовних вимог, просив визнати протиправним та скасувати розпорядження ЦОУПФУ в м.Києві № 855068 від 25.11.2016 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що постановою від 17.09.2015 року зобов'язано УПФУ в Шевченківському районі м.Києва, правонаступником якого є ЦОУПФУ в м.Києві, провести перерахунок йому пенсії, яка виплачується відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця, яка має виплачуватися відповідно до вимог Закону України «Про державну службу». Разом з тим, листом відповідача від 15.12.2016 року № 41477/16 позивача було повідомлено про те, що ЦОУПФУ в м.Києві прийняло розпорядження № 855068 від 25.11.2016 року, в якому зазначено, що розмір пенсії згідно рішення суду зменшується з 3507,80 грн. на 2253,97 грн. За таких обставин, позивач вважає вказане розпорядження відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту своїх порушених прав.
Ухвалою від 27.04.2017 року відкрито провадження у даній справі.
Ухвалою від 20.11.2017 року вирішено здійснювати розгляд справи за загальними правилами КАС України з проведенням судового засідання та викликом осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою від 11.01.2018 року розгляд справи вирішено продовжити у порядку спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвала від 11.01.2018 року провадження у справі закрито в частині позовних вимог до ЦОУПФУ в м.Києві про зобов'язання відновлення порушеного очікуваного права власності на отримання пенсії державного службовця шляхом її призначення та здійснення її перерахунку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, свого представника до суду не направив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином у встановленому законом порядку, причини неявки суду повідомлено не було.
Вислухавши пояснення сторони позивача, дослідивши та оцінивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, позивач перебуває на пенсійному обліку в ЦОУПФУ в м.Києві та отримує пенсію, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про державну службу».
Листом УПФУ в Шевченківському районі м.Києва від 20.03.2014 року № 3754/06 та розпорядженням від 20.03.2014 року серії ОР № 1913 було відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2014 року в справі № 826/6567/14 за встановлено факт набуття ОСОБА_1 права на одержання пенсії державного службовця.
Згідно зі ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Шевченківського районного суду м.Києва від 17.09.2015 року в справі № 761/12415/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Шевченківському районі м.Києва про визнання рішення протиправним, його скасування та зобов'язання вчинити дії, позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії УПФУ в Шевченківському районі м.Києва щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, яка виплачується відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця, яка має виплачуватися відповідно до вимог Закону України «Про державну службу»; зобов'язано УПФУ в Шевченківському районі м.Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, яка виплачується відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця, яка має виплачуватися відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
Листом ЦОУПФУ в м.Києві, яке є правонаступником УПФУ в Шевченківському районі м.Києва, від 15.12.2016 року № 41477/16 позивача було повідомлено про те, що ЦОУПФУ в м.Києві прийняло розпорядження № 855068 від 25.11.2016 року, в якому зазначено, що розмір пенсії згідно рішення суду зменшується з 3507,80 грн. на 2253,97 грн.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 02.03.2014 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року; 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 (в редакції від 29.02.2012 року), установити, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат, (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 64 Конституції України передбачено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 26.06.2014 року в справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви № 68385/10 та 71378/10) зазначає, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Відповідно до ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Разом з тим, відповідачем не надано суду будь-яких доказів правомірності своїх дій щодо винесення оскаржуваного розпорядження.
Згідно з п.4 ч.2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, із системного аналізу вищевикладених норм та з'ясованих обставин суд прийшов до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, а тому вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати розпорядження ЦОУПФУ в м.Києві № 855068 від 25.11.2016 року, як таке, що обмежує право позивача на отримання пенсії.
Крім того, відповідно до ст. 139 КАС України, суд, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ЦОУПФУ в м.Києві на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 640,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 855068 від 25 листопада 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: