Ружинський районний суд Житомирської області
Справа № 291/713/16-а
2-а/291/1/18
Україна
Ружинський районний суд Житомирської області
17 травня 2018 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді: Грека М.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Кащук Л.С.,
позивача- Яцуна В.В.,
представника відповідача- Ковальчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Ружинського районного суду Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Андрушівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Ружинського районного суду Житомирської області з вищезазначеним позовом, з проханням: визнати бездіяльність Андрушівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України протиравною і зобов'язати провести перерахунок пенсії як пенсіонеру за віком виходячи із заробітної плати, яку одержав за основним місцем роботи, з урахуванням вимог « Порядку визначення заробітної плати ( доходу ) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату « який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року № 919 та « Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України » Про загальнобовязкове державне пенсійне страхування «.
Свої позовні вимоги обґрунтовує наступним чином, що до початку судового розгляду справи по суті змінює підставу позову в зв'язку з тим, що згідно рішення Ружинського районного суду позивачу відмовлено у проведення перерахунку пенсії з врахуванням статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії на підставі ПКМ України від 23.11.2011 року № 1210, однак позивач має право на перерахунок пенсії з інших підстав, як пенсіонер за віком і заробітної плати, вирахуваної не згідно довідки про зарплату № 36 від 15.02.1993 року ( в зв'язку з втратою первинних бухгалтерських документів ), а заробітної плати, встановленої « Порядком визначення заробітної плати ( доходу ) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату «, який затверджено Постановою Кабінету Мінстрів України від 05 липня 2006 року № 919.
В судове засідання позивач зявився позовні вимоги просить задовільнити з вищенаведених підстав.
В судове засідання представник відповідача Андрушівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України зявився в задоволенні позовних вимог просив відмовити пояснивши, наступне, що позивач ОСОБА_1 з заявою до Андрушівського ОУПФ України про проведення перерахунку пенсії як пенсіонеру за віком виходячи із заробітної плати, яку одержав за основним місцем роботи, з урахуванням вимог « Порядку визначення заробітної плати ( доходу ) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату « який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року № 919 та « Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України » Про загальнобовязкове державне пенсійне страхування « не звертався.
Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, свідків, дослідивши письмові матеріали адміністративної справи, прийшов до наступноо висновку.
Відповідно до ч.3ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Згідно підпункту 10 пункту 1розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства Українив новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст. 241 Кодексу адміністративного судочинства Українисудовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правиламиКодексу адміністративного судочинства Українив редакції, що діє після 15 грудня 2017 року.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, було призначено пенсію по інвалідності в Управлінні Пенсійного фонду України в Ружинському районі з 21.12.2010 року, згідно довідки, виданої Житомирською спеціалізованою травмологічною МСЕК.
Згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (серія НОМЕР_1) та архівної довідки Міністерства Оборони України № 58583 від 10.08.2011 року Позивачу було проведено перерахунок (переходу з виду на вид), з 08.09.2011 відповідно до поданої заяви №179 від 08.09.2011 року. На даний час Позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зниження пенсійного виду як ліквідатору ЧАЕС).
14 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Ружинського районного суду із позовною заявою, в які просив зобов'язати управління здійснити йому перерахунок Чорнобильської пенсії згідно довідки, виданої Ружинським РАЙПО від 15.02.1993 року №36.
Ружинський районний суд 09 жовтня 2016 року виніс постанову, яка була залишена без змін Житомирським апеляційним адміністративним судом 4 грудня 2014 року, і якою було зобов'язано УПФУ в Ружинському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням статусу, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорії" розміру заробітної плати в зоні відчуження на підставі довідки від 15.02.1993 року за №36 з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 р., Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Дане рішення суду управлінням було виконане, було здійснено зазначений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням заробітної плати в зоні відчуження, але розмір пенсії не змінився.
Одночасно Управлінням було подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду на постанову Ружинського районного суду від 09.10.2013 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2013.
Вищий адміністративний суд розглянув касаційну скаргу та 21 жовтня 2015 року виніс ухвалу, якою постанову Ружинського районного суду та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду скасував, а справу направив на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ружинський районний суд розглянув зазначену справу та 18 грудня 2015 року виніс рішення про відмову Позивачу ОСОБА_1 в задоволенні його позовних вимог, мотивуючи тим, що Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 р. „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи .
Частиною 1 зазначеного Порядку передбачено, що, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків".
Оскільки стаття 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає виплату державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника , а статтею 57 вищевказаний Порядок щодо перерахунку розміру пенсії поширюється на громадян, які визнані інвалідами внаслідок аварії на ЧАЕС, мають 1 категорію чи отримують пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
ОСОБА_1 не належить до вказаної категорії громадян, оскільки пенсію йому призначено відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. А тому підстав для проведення йому перерахунку розміру основної пенсії відповідно до Постанови КМ України від 23.11.2011р. №1210 немає.
Зазначене судове рішення залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2016 року.
Із заявою про здійснення перерахунку пенсії як пенсіонеру за віком виходячи із заробітної плати, яку одержав за основним місцем роботи, з урахуванням вимог « Порядку визначення заробітної плати ( доходу ) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату « який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року № 919 та « Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України » Про загальнобовязкове державне пенсійне страхування «, позивач до управління не звертався.
Пунктом 1.5 частини 1 Порядку про надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 30.07.2015 №13-2) встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсій , про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувачем пенсії і т.д.
Пунктом 1.7 частини 1 зазначеного Порядку встановлено що, днем звернення за перерахунком пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший , поновлення виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Статтею 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначається здійснення перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом
Частиною 2 зазначеної статті зазначено, що для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону.
Частиною 1 Статті 40 встановлений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, а саме для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Статтею 15 Закону України від 21 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ) передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
В свою чергу, згідно з положеннями частини 1 статті 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Водночас, за змістом статті 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ
«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються у заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим же Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримувані застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою КМУ № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « , згідно з пунктом 2 Порядку Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, у II - 4,1 - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Таким чином, з урахуванням положень правових норм вищевказаних Законів, підзаконних нормативно - правових актів, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Пунктом 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій та основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 72 КАС України встановлено що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів) , що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових і речових доказів, висновків експертів,показань свідків.
Частиною 1ст.77 КАС України встановлено що, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 до Андрушівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 5,8, 9, 73-77, 90, 132, 133, 241, 243, 250, 255, 295 КАС України, ст. ст. 14, 54, 55, 57, Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « суд,
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Андрушівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися 27.05.2018 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повний текс постанови не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на постанову суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту постанови суду.
Суддя: М. М. Грек