Справа № 2“а”-958/09
5031
01 вересня 2009 р. місто Донецьк
Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н.М.,
при секретарі Дворядкіній А.Д.,
за участю позивача ОСОБА_1,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та стягнення суми, -
08.04.09 р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом і просить визнати дії відповідача неправомірними про відмову в перерахунку пенсії з діючим законодавством та зобов'язати УПФ України у Куйбишевському районі м. Донецька перерахувати позивачу основну та додаткову пенсію відповідно до ст. 49, 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 березня 2009 р. у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, мотивуючи тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом ІІІ групи, перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька. На даний момент йому виплачується пенсія в розмірах, які не відповідають діючому законодавству України. У відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, які віднесені до категорій 1-4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, які спричинена здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну допомогу. При цьому у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижче третьої інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком. Розмір додаткових пенсій повинен бути 50 % мінімальних пенсій за віком. 17 лютого 2009 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням змін в діючому законодавстві, але йому було відмовлено. Вважає дії відповідача неправомірними та просить зобов'язати відповідача у відповідності до ст. 49, 50, 54, 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи” провести перерахунок його державної допомоги з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком - прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, додаткових пенсій - 50 % мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.03.2009 з проведенням доплати недоотриманих сум.
В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги в повному обсязі та дав пояснення аналогічні викладеним в адміністративному позові обставинам, пояснивши, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька. Вважає, що має право на основну та додаткову пенсії на підставі ст. ст. 50, 54 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. На даний момент йому виплачується пенсія в розмірах, які не відповідають діючому законодавству України. У лютому 2009 р. звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсій, але йому було відмовлено. Вважає дії відповідача неправомірними та просить зобов'язати відповідача у відповідності до ст. 49, 50, 54, 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи” провести перерахунок його державної допомоги з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком - прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, додаткових пенсій - 50 % мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.03.2009 р. з проведенням доплати недоотриманих сум.
Представник відповідача в судове засідання не прибула про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила. Надала заперечення, згідно яких просила у задоволенні позову відмовити, а також надала заяву з проханням розглянути справу за її відсутності.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням, є інвалідом ІІІ групи, внаслідок чого має право на основну та додаткову пенсії на підставі ст. ст. 50, 54 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, перебуває на обліку у відповідача - УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька.
1 січня 2004 р. набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (надалі закон № 1058), який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 ст. 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення” (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України „Про пенсійне забезпечення”” - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне утримання) з інших джерел.
Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, у разі .якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ, оскільки відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
У відповідності до розділу 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Нормами ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії І та у зв'язку з втратою годувальника.
У відповідності до ч. 3 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначає, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у якому призначення пенсії по інвалідності визначено розділом 4.
Згідно до ч. 1 ст. 33 Закону України №1058 визначені розміри пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності . Частина друга вищенаведеної статті визначає, що за наявності у непрацюючих інвалідів 2 і 3 груп - у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу - за їх вибором пенсія по інвалідності призначається у розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. ст. 27-28 цього Закону.
Зазначене посвідчує, що після внесення змін у ч. 3 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (17.11.2005 р.),обчислення і призначення пенсії по інвалідності здійснюється за правилами Закону № 1058, внаслідок чого розмір пенсії по інвалідності поставлений в залежність від розміру пенсії за віком, обчисленої за нормами загального закону.
Враховуючи, що порядок обчислення мінімальної пенсії за віком встановлений лише нормами Закону України № 1058, суд вважає за необхідне також застосувати аналогію закону, закріплену ст. 9 КАС України, відповідно до якої у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини.
У відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-ІV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Законом України „Про державний бюджет України на 2009 р.” встановлено мінімальний прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність в розмірі - 498 грн. на місяць.
Згідно ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам ІІІ групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Частина 4 ст. 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 12,15,17 п. 28 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” внесені зміни до ст. 50, ч. 4 ст. 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, внаслідок чого з 01 січня 2008 р. був змінений порядок визначення пенсій по інвалідності.
Однак, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 р. були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п. 28 розділу ІІ „Внесені змін до деяких законодавчих актів України”. У вказаному рішенні Конституційного суду України було зазначено, що положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 22.05.2008 р.
Рішенням Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 р, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнаних неконституційними. Таким чином, з 22.05.2008 р. була відновлена дія норм ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що дії відповідача щодо виплати пенсій позивачу (державної та додаткової) у розмірах менших, ніж це передбачено законом є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Таким чином, для позивача, як особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи з урахувань встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 17 лютого 2009 р.
Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги позивача, слід задовольнити та позивачу необхідно перерахувати основну та додаткову пенсію з 01 березня 2009 року у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На підставі викладеного, ст. 8, 16, 19, 21, 22, 24, 46, 48, 55, 56 Конституції України, ст. ст. 1, 13, 48, 49, 50, 54, 62 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 р.”, п. 7 мотивованої частини, п. 2, п. 6 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 р., керуючись ст.ст. 11, 86, 88, 159, 161, 163 КАС України, -
Позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та стягнення суми - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька перерахувати ОСОБА_1 основну та додаткову пенсію відповідно до ст. ст. 49, 50 ч. 4, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 березня 2009 року у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % (п'ятдесяти відсотків) мінімальної пенсії за віком з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Звільнити Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька від сплати судових витрат в доход бюджету.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Куйбишевський районний суд м. Донецька шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів, починаючи з дня складання постанови в повному обсязі, та наступною подачею апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або апеляційна скарга може бути подана без попередньої подачі заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подачі заяви про оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву подано не було. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений законом, постанова набирає законної сили, після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Куйбишевського районного
суду м. Донецька Н.М. Ларіонова
Справа № 2“а”-958/09
(ВСТУПНА ОСОБА_2 ЧАСТИНА)
01 вересня 2009 р. місто Донецьк
Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н.М.,
при секретарі Дворядкіній А.Д.,
за участю позивача ОСОБА_1,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та стягнення суми, -
Позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про оскарження дій суб'єкта владних повноважень та стягнення суми - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька перерахувати ОСОБА_1 основну та додаткову пенсію відповідно до ст. ст. 49, 50 ч. 4, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 березня 2009 року у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % (п'ятдесяти відсотків) мінімальної пенсії за віком з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Звільнити Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька від сплати судових витрат в доход бюджету.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Куйбишевський районний суд м. Донецька шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів, починаючи з дня складання постанови в повному обсязі, та наступною подачею апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або апеляційна скарга може бути подана без попередньої подачі заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подачі заяви про оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву подано не було. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений законом, постанова набирає законної сили, після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Куйбишевського районного
суду м. Донецька Н.М. Ларіонова
07.09.2009 р. № 2„а”-958/09 ОСОБА_1.
Копія: Управління Пенсійного фонду
Куйбишевського району м. Донецька
У відповідності до ст. 167 ч.4 КАС України Куйбишевський районний суд м. Донецька повідомляє, що 07.09.2009 р. виготовлена в повному обсязі постанова від 01.09.09 р. по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ Куйбишевського району м. Донецька про оскарження дій суб'єкту владних повноважень.
Зі вказаного часу, у разі незгоди з винесеною постановою, Ви маєте право подати заяву про оскарження згідно ст. 186 ч.3 КАС України протягом 10 днів.
Головуючий по справі -
Суддя Куйбишевського районного
суду м. Донецька Н.М. Ларіонова