Справа: № 22-а-38764/08 Головуючий у 1-й інстанції: Проць Т.В.
Суддя-доповідач: Ізмайлова Т.Л.
Іменем України
"19" листопада 2009 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ізмайлової Т.Л.
суддів Умнової О.В., Шостака О.О.
при секретарі Тарадайко Е.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Обухівського районного суду Київської області від 27.10.2008 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, 3-я особа: Щербанівська сільська рада Обухівського району Київської області про визнання розпорядження та державних актів на землю недійсними, -
ОСОБА_2 звернулась до Обухівського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, 3-я особа: Щербанівська сільська рада про визнання протиправним та недійсним Розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 05.11.2007 року № 1577; визнання недійсними державних актів на право власності на землю, виданих на підставі даного розпорядження.
Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 27.10.2008 року у відкритті провадження по даній адміністративній справі було відмовлено в зв'язку з тим, що даний спір не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись з вищезазначеною ухвалою, позивачка подала апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на її думку, ухвалу суду першої інстанції, а справу направити до того ж суду для продовження розгляду. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неправомірність, необ'єктивність та незаконність оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах (п. 6 ч.1 ст. 3 КАС України).
Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач в своїй позовній заяві ставить питання про визнання недійсними Розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 05.11.2007 року № 1577 «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 15-ом для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності в адміністративних межах Щербанівської сільської ради Обухівського району Київської області», та оформлення права власності за ОСОБА_3 і анулювання попередніх свідоцтв про право власності», а також визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки, видані на підставі даного розпорядження.
При цьому, позивач не оскаржує рішення відповідача в частині не дотримання процедури при прийнятті рішення суб'єктом владних повноважень, а оскаржує прийняте рішення по суті.
Апеляційна інстанція вважає, що правовідносини, що виникають між сторонами з приводу права власності на земельну ділянку, є предметом спору цивільно-правових відносин, а тому взагалі не підлягають розгляду адміністративними судами в порядку адміністративного судочинства у відповідності до положень п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України. Саме до такого висновку прийшов і суд першої інстанції.
Спірні правовідносини регулюються відповідними нормами Цивільного кодексу та Закону України «Про власність», про що і зазначає сам позивач. Спір не має ознак публічності, заявлений з метою захисту прав позивача, пов'язаних із здійсненням ним права власності на земельну ділянку.
Отже, правовідносини, що склалися між сторонами, не можуть бути предметом спору у адміністративному процесі, оскільки в даному випадку в наявності спір про право цивільне.
Таким чином, встановивши фактичні обставини справи та проаналізувавши правові норми, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правомірно враховано підвідомчість спору та відмовлено у відкритті провадження по даній справі.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм процесуального права і підстав для його скасування не вбачається. Тому, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Обухівського районного суду Київської області від 28.10.2008 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, 3-я особа: Щербанівська сільська рада Обухівського району Київської області про визнання розпорядження протиправним - необхідно залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.
Керуючись, ст.ст. 2, 4, 19, 157, 199, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Ухвалу Обухівського районного суду Київської області від 27.10.2008 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 24.11.2009 року.