Рішення від 29.05.2018 по справі 818/1215/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2018 р. Справа № 818/1215/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи вимоги тим, що 27.06.2017 року подав заяву до Охтирського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про призначення йому пенсії за віком з 20.06.2017 року у відповідності до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», до якої додав серед іншого довідки про заробітну плату за період страхового стажу. 15.09.2017 позивач подав додатково довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №180 від 14.09.2017 та №181 від 14.09.2017 року, видані ПАТ буровою компанією «Букрос».

У лютому 2018 року працівники Охтирського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомили, що при проведенні перевірок додаткових довідок встановлені розбіжності, тому підприємством видано нову довідку для обчислення пенсії, тому позивачу потрібно подати заяву про перерахунок пенсії.

Позивач вважає, що відповідач протиправно спонукає його до подання заяви про перерахунок пенсії, зазначає, що ним довідки подані своєчасно. Перевірка їх достовірності і правильності проведена за ініціативою пенсійного органу, тому отримавши нову довідку про заробітну плату для призначення пенсії, відповідач повинен був врахувати її та здійснити відповідні розрахунки з дня призначення пенсії, тобто з 20.06.2017 року. За таких обставин, просить визнати протиправними дії працівники Охтирського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, які полягають у неврахуванні довідок про заробітну плату від 14.09.2017 року №180 та від 01.02.2018 року №30, виданих ПАТ буровою компанією «Букрос», при визначенні розміру призначеної 20.06.2017 року пенсії та зобов»язати відповідача визначити розмір пенсії з врахуванням цих довідок з 20.06.2017 року.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, зазначивши, що згідно поданої заяви 27.06.2017 року позивачеві призначено пенсію за віком з 20.06.2017 року згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".15.09.2017 року позивач надав довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 180 від 14.09.2017 року та № 181 від 14.09.2017 року, видані ПАТ буровою компанією "Буркос". Позивачу було повідомлено, що дані довідки про заробіток будуть враховані в розрахунок при обчисленні пенсії після надходження актів перевірки цих довідок.

Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що органи пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у разі потреби перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державного пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію.

Водночас згідно з абзацом 2 підпункту 3 пункту 4.2 розділу IV Порядку орган, шо призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій.фізичних осіб дооформления у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і поданих додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обгрунтованість їх видачі.

В результаті перевірки довідок про заробітну плату було виявлено розбіжності (акт перевірки № 236 від 30.01.2018, отриманий управлінням 13.02.2018 року за вх. № 1240/11-13), підприємством надано нову довідку про заробіток для обчислення пенсії від 01.02.2018 року №30 .

Станом на 04.04.2018 року позивач з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок № 180 від 15.09.2017 та № 30 від 01.02.2018 до управління не звертався. Твердження позивача щодо неврахування управлінням довідок при призначенні пенсії з 20.06.2017 року є необгрунтованими та безпідставними, так як довідки № 180 від 15.09.2017 року та № 30 від 01.02.2018 року видані після звернення заявника за призначенням пенсії.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно поданої заяви від 27.06.2017 року позивачеві призначено пенсію за віком з 20.06.2017 року згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( а.с.11,12). 15.09.2017 року позивач надав додатково довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 180 від 14.09.2017 року та № 181 від 14.09.2017 року, видані ПАТ буровою компанією "Буркос" ( а.с.19,20). В результаті перевірки довідок про заробітну плату було виявлено розбіжності, складений акт перевірки № 236 від 30.01.2018 ( а.с.22), підприємством надано нову довідку про заробіток для обчислення пенсії від 01.02.2018 року №30 ( а.с.23).

На думку суду, відповідач протиправно відмовляє у перегляді розміру пенсії позивача з дати призначення з огляду на таке.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють їх на відповідність критеріям, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме чи прийняті ( вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Констиутцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії); безсторонньо ( неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1,2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" "в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина". Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Згідно статті 49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулює Закон України «Про загальнообов»язкове держане пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, який набрав чинності з 01.01.2004 року ( далі - Закон №1058-IV). Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Порядок звернення за призначенням пенсії визначений ст.44 Закону. Так, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Норми аналогічного змісту містяться і в Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов2язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 ( у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1). Зокрема, відповідно до абзацу 3 п.1.7 Порядку у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Відповідно до абзацу 4 п.1.7 Порядку за бажанням особи, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Як вже встановлено судом, позивач подав заяву про призначення пенсії 27.06.2017 року, додаткові документи ( довідки про заробітну плату) подав 15.09.2017 року, тобто протягом трьох місяців. При цьому, на переконання суду, період, протягом якого відповідач проводив перевірку поданих документів, не може впливати на право позивача отримувати пенсію у належному розмірі з дати її призначення, оскільки чинне законодавство не ставить в залежність строки перегляду розміру призначеної пенсії від дій органів Пенсійного Фонду та їх тривалості. В спірних правовідносинах перегляд розміру призначеної пенсії є наслідком перевірки документів самим відповідачем, а не дій позивача а відтак, відповідач повинен переглянути розмір призначеної позивачеві пенсії з дня її призначення, не вимагаючи від нього подання заяви про перерахунок.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинсвта України за рахунок бюджетних асигнувань Охтирського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області піддягають відшкодуванню на рахунок позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. ( а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ід.н. НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ( код ЄДРПОУ 37761543, вул.Жовтнева,23, м.Охтирка, Сумської області, 42700) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Охтирського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, які полягають у неврахуванні довідок про заробітну плату від 14.09.2017 року №180 та від 01.02.2018 року №30, виданих ПАТ буровою компанією «Букрос», при визначенні розміру призначеної 20.06.2017 року пенсії ОСОБА_1.

Зобов»язати Охтирське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області визначити розмір пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідок про заробітну плату від 14.09.2017 року №180 та від 01.02.2018 року №30, виданих ПАТ буровою компанією «Букрос», з 20.06.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 704 грн. 80 коп. в рахунок відшкодування судових витрат.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах