Рішення від 29.05.2018 по справі 813/1243/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/1243/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Карп'як О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «БП-Монтаж» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «БП-Монтаж» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 70062,89 грн., у зв'язку з порушенням вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

В обґрунтування позовних вимог, позивач вказав, що відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Норматив для працевлаштування інвалідів відповідачем становить 1 особу. Однак відповідачем цей норматив не забезпечений. Головним управлінням Держпраці у Львівській області з 03.07.2017 року по 05.07.2017 року проведено перевірку додержання відповідачем законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та складено акт. Відповідно до вказаного акта встановлено, що відповідачем не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2015 рік. Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 1 особа. Середньорічна заробітна плата штатного працівника відповідача у 2015 році становила 27184 грн., відтак сума адміністративно - господарських санкцій, що підлягає сплаті становить 27184 грн. Останнім днем сплати адміністративно - господарських санкцій є 15.04.2015 року, відтак пеня за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій за період з 16.04.2016 року по 13.12.2017 року (606 днів) складає 6587,22 грн. Оскільки відповідач у встановлений термін не сплатив вказані суми, загальна заборгованість перед позивачем за 2015 рік становить 33771,22 грн., в тому числі адміністративно - господарські санкції 27184 грн. та пеня 6587,22 грн. Відповідно до акта перевірки за 2016 рік, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2016 році становила 11 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 0 осіб. Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 особа. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2016 рік у відповідача становила 33672 грн. Сума адміністративно - господарських санкцій, що підлягає сплаті 33672 грн. Останнім днем сплати адміністративно - господарських санкцій за 2016 рік є 15.04.2017 року. Відтак, сума пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій за період з 16.04.2017 року по 13.12.2017 року (241 день) складає 2619,67 грн. Оскільки відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми за 2016 рік заборгованість становить 36291,67 грн., в тому числі адміністративно - господарські санкції в розмірі 33672 грн. та пеня - 2619,67 грн. Всього, заборгованість за 2015 та 2016 роки становить 70062,89 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

Ухвалою судді від 03.04.2018 року розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Цією ж ухвалою відповідачу було встановлено строк для подання відзиву на позов п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі. Відповідач ухвалу від 03.04.2018 року отримав 19.04.2018 року (поштове відправлення №7901823418500), однак відзиву та будь-яких документів чи пояснень з приводу позову суду не надав.

Відтак, оскільки відповідач ні відзиву, ні будь-яких доказів у спростування позову у встановлений строк не подав, то судом справу вирішено на підставі наявних матеріалів.

Дослідивши письмові докази, пояснення позивача, викладені у позові, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «БП-Монтаж», не зареєстроване у встановленому законом порядку у Фонді соціального захисту інвалідів як роботодавець, що використовує найману працю, у якого за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб.

Відповідно до частин першої - третьої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним (частина п'ята статті 19 Закону N 875-XII).

Відповідно до частини першої статті 20 Закону №875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

При цьому, як визначено частиною першою статті 18 Закону № 875-XII, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя зазначеної статті).

Таким чином, обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають: у виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць; у створенні для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації; у забезпеченні інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством; у наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів; у звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007 №70 затверджено Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, який визначає процедуру подання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, тобто роботодавцями, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів - центру зайнятості.

Згідно з пунктом 2 зазначеного Порядку звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 №42 затверджено форму звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів (форма №10-ПІ) та Інструкцію щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів».

З урахуванням зазначених положень ТзОВ «БП-Монтаж» повинно було зареєструватись у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та подати звіт форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік до відділення Фонду соціального захисту інвалідів до 01.03.2016, а за 2016 рік - до 01.03.2017 року.

Як слідує з матеріалів справи, звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік та 2016 рік відповідач не подавав.

Позивач звертає увагу не наступне:

Головним управлінням Держпраці у Львівській області з 03.07.2017 року по 05.07.2017 року проведено перевірку додержання ТзОВ «БП-Монтаж» законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та складено акт перевірки.

Відповідно до актів ГУ Держпраці у Львівській області, ТзОВ «БП - Монтаж» не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2015 рік. Дане порушення було виявлено під час перевірки ГУ Держпраці Львівській області від 05.07.2017 року. В акті перевірки вказано, що середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2015 році становила 3 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 0 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2015 році для відповідача становив 1 особа. Отже, відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2015 рік у кількості 1 особа. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2015 рік у відповідача становила 27184 грн. Сума адміністративно - господарських санкцій, що підлягає сплаті за 2015 рік становить 27184 грн.

Акт перевірки з вказаними порушеннями надіслано до відділення Фонду 12.07.2017 року, тому суд погоджується з твердженнями позивача, що і перебіг строку звернення до адміністративного суду почався саме з 12.07.2017 року. Львівським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів виставлено претензію від 17.07.2017 року №01-7/599-04 щодо сплати адміністративно - господарських санкцій. Останнім днем сплати адміністративно - господарських санкцій за 2015 рік є 15.04.2016 року. Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій за період з 16.04.2016 року по 13.12.2017 року (606 днів) складає 6587,22 грн.

Оскільки відповідачем у встановлений термін не сплачено вказані суми, загальна заборгованість перед відділенням Фонду за 2015 рік становить 33771,22 грн., в тому числі: адміністративно - господарські санкції - 27184 грн., пеня - 6587,22 грн.

Відповідно до акта перевірки за 2016 рік. середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2016 році становила 11 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 0 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2016 році для відповідача становила 1 особа. Отже, відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 особа. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2016 рік у відповідача становила 33672 грн. Сума адміністративно - господарських санкцій, що підлягає сплаті 33672 грн.

Останнім днем сплати адміністративно - господарських санкцій за 2016 рік є 15.04.2017 року. Відтак, сума пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій за період з 16.04.2017 року по 13.12.2017 року (241 день) складає 2619,67 грн.

Оскільки відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми за 2016 рік заборгованість становить 36291,67 грн., в тому числі адміністративно - господарські санкції в розмірі 33672 грн. та пеня - 2619,67 грн. Всього, заборгованість за 2015 та 2016 роки становить 70062,89 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

В матеріалах справи наявний лист ГУ Держпраці у Львівській області від 14.07.2017 року №7520/1/4-09, відповідно до якого в ході проведеної перевірки було виявлено порушення ТзОВ «БП-Монтаж» вимог ст..19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», а саме: Товариство не зареєстроване в Фонді соціального захисту інвалідів, адміністрацією ТзОВ «БП-Монтаж» не подано щорічні звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів до відділення Фонду соціального захисту інвалідів за 2015 та 2016 роки за своїм місцезнаходженням та не виконано норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2015 та 2016 роки. В листі також викладно вищенаведені порушення щодо дотримання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 та 2016 роках.

Розрахунок суми адміністративно - господарських санкцій та пені наведений у розрахунках, що є додатком до позовної заяви.

Частиною першою статті 20 Закону №875-ХІІ визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Отже, обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають: у виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць; у створенні для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації; у забезпеченні інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством; у наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів; у звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007 №70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Однак в порушення зазначеного Порядку та Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» у термін до 15.04.2016 (за 2015 рік) та у термін до 15.04.2017 року (за 2016 рік) відповідач адміністративно-господарські санкції в добровільному порядку не сплатив.

Відповідно до пункту 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067-VI роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Відповідно до пункту 5 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 31.05.2013 №316 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 05.12.2016 №1476) форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Отже, роботодавець, створивши робоче місце для інваліда та за відсутності на цьому робочому місці працевлаштованої особи, повинен подати до центру зайнятості відповідну інформацію. Разом з тим, відповідач не надав суду доказів того, що у 2015 чи у 2016 роках він створив робоче місце для інваліда та інформував центр зайнятості про наявність у нього робочого місця для інваліда.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач не вжив всіх належних заходів, спрямованих на працевлаштування інвалідів у 2015 та 2016 роках.

Відповідно до частини першої, другої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Оскільки відповідач не вжив усіх необхідних заходів для недопущення порушень вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» при здійсненні господарської діяльності, тому нараховані адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів за 2015 та 2016 роки та пеня всього в розмірі 70062,89 грн. підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.

Відповідно до вимог статей 244, 246 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати. Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Таким чином, судовий збір на користь позивача з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 72-77, 246, 255, 262, 295, підпункту 15.5 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БП-Монтаж» (адреса:79024, м. Львів, вул. Кордуби, 5, ЄДРПОУ 35664582) на користь держави в особі Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (адреса:79000, м. Львів, пл. Маланюка,6, ЄДРПОУ 13817458) адміністративно-господарські санкції та пеню у сумі 70062,89 грн.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна