Рішення від 11.05.2018 по справі 823/875/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2018 року справа № 823/875/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Роя О.В.,

представника позивача ОСОБА_1 - за договором про надання правової допомоги, представника відповідача Пилипас І.Я. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18007, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131; далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову відповідача викладену у листі від 13.11.2017 № 9854/6-17 про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду, орієнтованою площею 19,4660 га з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту та зобов'язати відповідача прийняти рішення про передачу земельної ділянки в оренду позивачу;

- зобов'язати відповідача надати звіт про виконання судового рішення на пізніше двох тижнів з дня набрання рішенням законної сили.

Ухвалою суду від 13.04.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем вказано, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 10.09.2014 № 23-3240/14-14СГ, відповідно до вимог ст.ст. 15-1, 122, 123, 124, 134 Земельного кодексу України та ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» йому було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду, орієнтовною площею 19,4660 га з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту. На виконання вказаного наказу та відповідно до вимог чинного законодавства, на замовлення позивача, землевпорядною організацією ПП «Земекспертцентр» було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, в адміністративних межах Кищенецької сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області (з метою укладення договору оренди земельної ділянки). Земельна ділянка площею 19,4660 га, розташована в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району, зареєстрована в Державному земельному кадастрі 08.04.2016 та їй присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення: для ведення фермерського господарства. Крім того, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16.08.2017 по справі № 823/771/17, яка вступила в законну силу 05.09.2017, за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області дії Головного управління щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення в адмінмежах Кищенецької сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області визнано протиправними. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області (за межами населеного пункту). На виконання вказаного рішення суду позивачем 27.10.2017 подано заяву, якою направлено проект землеустрою на затвердження відповідачем. Листом № 9854/6-17 від 13.11.2017 відповідачем знову відмовлено в затвердженні проекту землеустрою, але вже з посиланням на порушення вимог ст. 134 Земельного кодексу України, тому позивач вважає, що вказані дії відповідача як органу виконавчої влади є протиправними та такими, що порушують охоронювані законом права позивача.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних вище.

Відповідач у визначений судом строк надав до суду відзив на позов, згідно якого позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, з підстав того, що за результатами розгляду клопотання поданого позивачем щодо затвердження проекту землеустрою та передачі на умовах оренди земельної ділянки площею 19,4660 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області строком на сім років, встановлено, що позивач має зареєстровану юридичну особу фермерське господарство «ІЖКО», земельна ділянка державної власності площею 19,4660 га призначена для ведення фермерського господарства, тому на переконання відповідача, позивач має намір отримати земельну ділянку поза межами процедури земельних торгів передбачених ст. 134 Земельного кодексу України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено таке.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 10.09.2014 № 23-3240/14-14СГ, відповідно до вимог ст.ст. 15-1, 122, 123, 124, 134 Земельного кодексу України та ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» йому було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду, орієнтовною площею 19,4660 га з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту.

На виконання вказаного наказу та відповідно до вимог чинного законодавства, на замовлення позивача, землевпорядною організацією ПП «Земекспертцентр» було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, в адміністративних межах Кищенецької сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області (з метою укладення договору оренди земельної ділянки). Земельна ділянка площею 19,4660 га, розташована в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району, зареєстрована в Державному земельному кадастрі 08.04.2016 та їй присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення: для ведення фермерського господарства.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16.08.2017 по справі № 823/771/17, яка вступила в законну силу 05.09.2017, за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області дії Головного управління щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення в адмінмежах Кищенецької сільської ради (за межами населеного пункту) Маньківського району Черкаської області визнано протиправними. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки державної власності площею 19,4660 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області (за межами населеного пункту). На виконання вказаного рішення суду позивачем 27.10.2017 подано заяву, якою направлено проект землеустрою на затвердження відповідачем.

Листом № 9854/6-17 від 13.11.2017 відповідачем відмовлено в затвердженні проекту землеустрою, з посиланням на порушення вимог ст. 134 Земельного кодексу України.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 27.07.2017 проведено державну реєстрацію юридичної особи - фермерського господарства «ІЖКО». Керівник та підписант - ОСОБА_3, вид діяльності 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд враховує, що згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до приписів статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Згідно з частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної або комунальної власності або права на них, зокрема у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство" встановлено, що надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Крім того, за змістом частини 1 статті 8 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.

Статтею 31 Земельного кодексу України передбачено, що землі фермерського господарства можуть складатися, у тому числі, із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі.

Таким чином, аналіз норм законодавства дає підстави для висновку, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин із метою створення фермерського господарства.

Оскільки на момент прийняття рішення Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (13.11.2017) щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою, позивачем вже було створено фермерське господарство «ІЖКО», та останнє вже набуло статусу юридичної особи, то отримання у подальшому земельних ділянок в оренду, яке відбулося без проведення земельних торгів для ведення фермерського господарства, суперечить вимогам статті 124, 134 Земельного кодексу України.

Це доводиться наступними обставинами.

Частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України встановлено винятки із загального правила отримання земель державної та комунальної власності в оренду або власність шляхом проведення земельних торгів. Одним із таких винятків є надання земельних ділянок державної або комунальної власності громадянам для створення фермерського господарства.

Згідно положень Закону України "Про фермерське господарство"громадянин, як фізична особа, звертається з відповідним клопотанням про одержання земельної ділянки у власність або користування та після одержання державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації, фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа.

Системний аналіз Земельного кодексу України та Закону України «Про фермерське господарство» в аспекті даного спору свідчить про наступне: (1) земельна ділянка для ведення фермерського господарства набувається саме фізичною особою; (2) після створення (державної реєстрації) фермерського господарства, останнє набуває земельні ділянки державної або комунальної власності у користування або власність виключно на підставі земельних торгів відповідно до положень частини 1 статті 134 Земельного кодексу України.

Тому, отримання саме фермерським господарством землі в користування поза процедурою земельних торгів є порушенням закону.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 04.11.2014р. (справа №3-157гс14) та від 24.05.2016р. (справа №21551а16).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскільки з 27.07.2017 позивач вже має зареєстровану юридичну особу - фермерське господарство «ІЖКО», яка створена для ведення фермерського господарства, то відповідач не вбачав за можливе затвердити проект землеустрою та передати у користування ОСОБА_3 земельну ділянку орієнтованою площею 19,4660 га для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Кищенецької сільської ради Маньківського району Черкаської області, без проведення земельних торгів відповідно до вимог Земельного кодексу України, що і стало наслідком відмови у затвердженні проекту землеустрою викладеної листом № 9854/6-17 від 13.11.2017.

З урахуванням наведеного, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький

Рішення складене у повному обсязі 21.05.2018.