Рішення від 25.05.2018 по справі 814/1048/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2018 р. № 814/1048/18

м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Баштанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Ювілейна, 84, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56100

про:зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Баштанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом на 01 січня відповідного року відповідно до вимог ч.3 ст.59 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплачувати її в майбутньому.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС має право на перерахування пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідач заперечує проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки позивач не має право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відбувалась поза межами проходження дійсної строкової служби.

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 категорії та має 3 групу інвалідності, пов'язану з наслідками ліквідації аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки «

№ 14/10-266 від 29.12.2011 року, виданої управлінням Державтоінспекції УМВС України в Миколаївській області, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 29.04.1987 по 29.07.1987 року.

Позивач звернувся до Баштанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області 25.03.2018 із заявою провести перерахунок пенсії відповідно до ст.59 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

06.04.2018 відповідач надає позивачу роз'яснення стосовно того, оскільки позивач дійсну строкову військову службу проходив з 17.05.1971 по 01.06.1973 (відповідно до військового квитка) та під час дійсної строкової служби не брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки аварія сталась в 1986 році, то дія ст.59 Закону на позивача не поширюється та право на перерахування пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати у позивача відсутнє.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148 від 03.10.2017 ст.59 (частина 3) Закону України № 796 була викладена в іншій редакції. 11.10.2017 Закон № 2148 набрав чинності.

Відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" N 796-XII передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Статтею 59 передбачено перелік осіб, які мають право на перерахунок пенсії за бажанням з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, це особи:- які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Визначення осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи дано у статті 10 Закону України № 796 та позивач відноситься до кола цих осіб, оскільки брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС з 29.04.1987 по 29.07.1987, коли перебував на посаді в.о. державтоінспектора окремого батальйону ДАІ.

Крім того, позивач став інвалідом ІІІ групи внаслідок виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відтак, позивач відноситься до кола осіб, передбачених вищезазначеною статтею Закону та ця стаття розповсюджується на позивача.

Конструкція цієї статті викладена в такий спосіб, що словосполучення "під час проходження дійсної строкової служби" не відноситься до словосполучення "осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи".

Відповідач відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідь - роз'яснення відповідача від 06.04.2018 суд вважає відмовою в перерахунку позивачу пенсії, яка є протиправною та не ґрунтується на вимогах ст.59 Закону № 796.

Ч. 3 ст. 59 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає альтернативу для позивача, що пенсія по інвалідності обчислюється або відповідно до цього Закону, або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Позивач виявив своє бажання на перерахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати 25.03.2018, коли звернувся до відповідача, тому перерахунок пенсії необхідно здійснити з березня 2018 відповідно до ст.84 Закону України " Про пенсійне забезпечення" № 1788, а не з 01.10.2017, як просить позивач, коли закон № 2148 ще не набрав чинності.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду, що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Баштанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Ювілейна, 84, м. Баштанка, Миколаївська область, 56101, ідентифікаційний номер 41249224) провести з 01.03.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко