Справа № 761/18323/18
Провадження № 3/761/4462/2018
21 травня 2018 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Щебуняєва Лідія Леонідівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Державної служби України з питань праці Головного управління Держпраці в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого т.в.о. директора ПАТ «Київметробуд», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1,за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП,-
18 травня 2018 року до Шевченківського районного суду м. Києва з Державної служби України з питань праці Головного управління Держпраці в Київській області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.41 КУпАП.
При підготовці до розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.41 КУпАП, суддя прийшов до висновку про неможливість їх розгляду, виходячи з наступних підстав.
Стаття 245 КУпАП передбачає, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання : чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В адміністративному протоколі №КВ142/751/АВ/П/ПТ від 27 березня 2018 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.41 КУпАП, складеним головним інспектором відділу з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативно правових актів ОСОБА_2 зазначено час вчинення адміністративного правопорушення який є часом складання вказаного протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того відповідно до вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення №КВ142/751/АВ/П/ПТ від 27 березня 2018 року, 27 березня 2018 року ОСОБА_1, у ПАТ «Київметробуд», зареєстрований за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 8 вчинив порушення ч.1 ст.116 КЗпП України та ч.1 ст.47 КЗпП України.
Однак складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ч.1 ст. 256 КУпАП, оскільки в ньому не зазначено які саме дії в порушення ч.1 ст.116, ч.1 ст.47 КЗпП України було вчинено ОСОБА_1, тобто в протоколі у повному обсязі не зазначена суть адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 41 КУпАП
Враховуючи наведене, суд позбавлений можливості розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та прийняти законне й обґрунтоване рішення, тому вона підлягає поверненню для належного доопрацювання, в ході якого необхідно усунути зазначені недоліки.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 КУпАП, суд
адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Державної служби України з питань праці Головного управління Держпраці в Київській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Шевченківського
районного суду міста Києва Л.Л.Щебуняєва