25 травня 2018 року справа № 823/1791/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглядаючи у порядку письмового провадження в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18023, далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачеві з 01.04.2018 відповідно до статті 371 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення Кабінету Міністрів України - постанова КМУ України від 09.12.2015 №1013, яка набрала чинності 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015), пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) і підпункту 2 пункту 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 №426 (в редакції, що діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення Кабінету Міністрів України) перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 81 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 30.03.2018 №06/07-05 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням розміру пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 81 відсотків, премій та інших виплат, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 81 відсотків, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без зміни визначення індексації пенсії (базового місяця для проведення індексації пенсії) в результаті перерахунку.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Гайдаш В.А. від 08.05.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
26.01.2018 року від ОСОБА_1 надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та колегіально у складі трьох суддів. Вказана клопотання обґрунтоване тим, що на думку позивача вказана справа повинна розглядатись в загальному позовному провадженні колегією у складі трьох суддів, оскільки позивач належить до інвалідів війни та підпадає під категорію осіб інших військових формувань, що віднесені до Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Суд звертає увагу, що частиною 2 ст. 12 КАС України визначено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (п. 4 ч. 6 ст. 12 КАС України).
Необхідно звернути увагу, що п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України закріплений обов'язок суду розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, враховуючи положення ст. 12, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви позивача в підтвердження неможливості розгляду цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки вказана справа є справою незначної складності, тому подане позивачем клопотання в цій частині необхідно залишити без задоволення.
Крім того, клопотання позивача обґрунтовано лише тим, що він належить до інвалідів війни та підпадає під категорію осіб інших військових формувань, що віднесені до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, однак вищевказане не приймається судом до уваги, оскільки предметом розгляду вказаної справи є здійснення перерахунку та виплати пенсії державному службовцю, а не щодо видачі позивачу посвідчення інваліда війни.
Щодо клопотання позивача щодо розгляду вказаної справи колегією у складі трьох суддів, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КАС України, будь-яку справу, що відноситься до юрисдикції суду першої інстанції, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів, крім справ, які розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження. Питання про призначення колегіального розгляду вирішується до закінчення підготовчого засідання у справі (до початку розгляду справи, якщо підготовче засідання не проводиться) суддею, який розглядає справу, за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, про що постановляється відповідна ухвала.
Категорії складності справ визначені ст. 12 КАС України.
За викладених обставин, враховуючи характер спірних правовідносин, а також беручи до уваги те, що дана справа не містить ознак складності, суд не вбачає підстав для розгляду даної адміністративної справи №823/1791/18 колегією у складі трьох суддів.
Керуючись ст. ст. 12, 33, 173, 256, 257, 260, 263, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи №823/1791/18 за правилами загального позовного провадження та колегіально у складі трьох суддів - залишити без задоволення.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Гайдаш