Рішення від 24.05.2018 по справі 822/1585/18

Справа № 822/1585/18

РІШЕННЯ

іменем України

24 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 26.04.2018, в якому просить: 1) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області що полягають у відмові у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 протиправними; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 та п. "г" ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.10.2017.

В обгрунтування позову зазначив, що йому довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 24.03.2013, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вказує, що звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак листом №858/С-8 від 10.04.2018 відповідач повідомив, що підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 немає. Вважає таке рішення відповідача протиправним, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 27.04.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з ухвалою суду від 16.05.2018 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом осіб ( стор. 33-34).

15.05.2018 відповідач подав Відзив на позовну заяву, в якому вказує, що позивач проходив строкову військову службу з 11.11.1972 по 04.11.1974, а з 05.07.1989 по 18.11.1989 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому підстав для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає (стор. 28-29).

Позивач 18.05.2018 подав суду відповідь на Відзив в якому просить позов задовольнити з аналогічних підстав, які вказані у позові ( стор. 37 - 38).

З'ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог, так і заперечень, перевіривши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до Посвідчення серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1 (стор. 3).

Згідно з Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0153941 від 24.03.2013, ОСОБА_1 довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 24.03.2013, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (стор. 14).

Позивач отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

28 березня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 (стор. 16).

Листом №858/С-8 від 10.04.2018 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що він проходив дійсну строкову службу з 11.11.1972 по 04.11.1974, а з 05.07.1989 по 18.11.1989 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому підстав для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 немає (стор. 17).

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з ст. 10 Закону № 796-XII, та примітки до цієї статті, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України. * Тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Довідкою №2798 Військової частини № НОМЕР_2 , стверджено, що ОСОБА_1 в період з 05.07.1989 по 18.11.1989 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (стор. 9).

Згідно з копією Довідки №2794 Військової частини № НОМЕР_2 , ОСОБА_1 проходив службу при військовій частині, яка приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, працював в зоні з підвищеною радіоактивністю (стор. 10).

Отже, позивач у період з 05.07.1989 по 18.11.1989, перебував на військових зборах був військовослужбовцем у розумінні ст. 10 Закону № 796-XII, адже проходив військову службу при військовій частині, яка приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі Військової частини НОМЕР_2 .

Також у цій адміністративній справі, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду України від 01.03.2016 по справі №398/5910/14-а, в якій зроблено висновок, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Пунктом 9.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок №1210), передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відтак, позивач, як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, як військовослужбовець, відноситься до категорії осіб, яка має право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а тому вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", слід задовольнити.

Щодо вимоги про визнання дій відповідача, що полягають у відмові у перерахунку пенсії протиправними, то такі дії виражені у формі листа (відмови) №858/С-8 від 10.04.2018 ( стор. 17), тому саме ця відмова у формі листа є протиправною та підлягає скасуванню.

При вирішенні вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017, суд зазначає наступне.

В порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Порядок перерахунку пенсії визначено, зокрема, Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), і потрібно враховувати, що суд не повинен підміняти суб'єкт владних повноважень у реалізації його повноважень, вирішуючи питання щодо дати перерахунку пенсії. Після відновлення порушеного права ОСОБА_1 , відповідач повинен виконувати Закон і у суду не має підстав зобов"язувати його вчиняти дії у порядку визначеному цим Законом з дотриманням вимог Порядку №1210 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Частинами 4 - 5 ст. 45 Закону №1058-IV, визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п. 1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, а позивач частково довів позовні вимоги, тому з урахуванням встановлених у справі обставин, позов задовольняється частково, що підтверджено доказами, які перевірено судом.

Керуючись Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код 21318350) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у формі листа за №858/С-8 від 10.04.2018 про розгляд зави ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності. відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року) з врахуванням виплачених сум.

В решті вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Повне рішення складене 24 травня 2018 року

Головуючий суддя А.І. Петричкович